şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekşi sözlükteki "tanım" muhabbeti misyonunu tamamlamıştır. türkçe bilgi kaynaklarının sınırlı olduğu 2000'li yılların başında bu boşluğu dolduran ekşi sözlük, artık günümüz "tartışma" ihtiyaçlarına cevap vermemektedir. üstelik wikipedia, youtube ve on binlerce türkçe siteye arama motorlarından basit bir şekilde ulaşmak "ekşi sözlükten bilgi edinme" ihtiyacını ortadan kaldırmıştır.

her entryde tanım yapma zorunluluğu beni germektedir. ayrıca reddit gibi en çok oy alan entrylerin yukarıda yer alması, entryleri en iyi, en kötü ve tarih sırasına göre listeleme gibi özellikleri canım istemektedir.

instela az çok bazı beklentilerimi karşılıyor. ancak ekşi sözlük çakması olması, ekşi sözlük jargonunun orada hayatını sürdürmesi, tanım zorunluluğu gibi şeyler yüzünden oraya da sıcak bakmıyorum.

web geliştiricilere açık çağrımdır. yapın arkadaş. ilk iki sene reklam da koymayın. belli bi trafik oluşunca paranın amına koyarsınız.
  • haklı noktalara değinmiş bir taleptir.
  • haklı bir talep. favoriye ekle butonu yapmak veya beğenilen entry'lere canlandırma video'su çekmek yenilik değildir. eskinin tozunu alır o kadar.
  • olmayan ihtiyac. git reddite ac r/turkey gibi bir subreddit takilin orda, redditin olayi o zaten. en tepede + oy alanlarin gorunmesi de berbat bir ozelliktir oto sansurdur karsi gorusu susturarak tartismaya calismak malliktir.
  • turkey subreddit’i var zaten. orada ne istersek yapıyoruz?
  • aslında denemeleri var ve daha önce de yapıldı. ancak, bu iş biraz da internet kültürüyle alakalı. reddit'te ofansif mizah yapan sayfaları bazen takip ediyorum. gayet eğlenceli şeyler var. ancak, bir tanesini türkiye'de paylaşsan adamı tefe koyarlar.

tabii reddit'in tek olayı mizah değil. ancak, ilgi alanları vs de farklı. reddit tarzı site yapılır. ama, insanları tatmin eder mi, sanmıyorum.
  • ekşi ciddi ciddi ölmek üzere. niye insanlar facebook kullanmıyor? çünkü feed'deki yüz içerikten belki ikisi ilgini çekiyor. ekşi de farklı değil, yüz içerikten onu yirmisi işe yarıyor. fakat ekşiye getirilebilecek iki üç özellikle hem bu sorunlar hem de reddit ihtiyacı giderilebilir..

1. kanal engelleme. özellikle futbol kanalı bazen günlerce sol tarafı ele geçirebiliyor. ilgilenmeyenler başlık vs engellemek yerine kanal engellesin. bir nevi sevdiğiniz subredditleri takip etmek gibi olur.

2. kanal moderasyonu. ister karması iyi yazarlardan, ister de eski yazarlardan seçersiniz fakat gönüllü bir kanal moderasyonu şart. futbol başlıklarında "ağlama melis" bakınızı verenlerle siyaset başlıklarında "diego dur allahını seversen" bakınızı verenleri engellemeleri içerik kalitesini çok arttırır.

3. kötüye kullanıma izin verilmeyecek, kişilerin zarar verdiği kanallara yazması engellenecek. adam haftanın üç günü beşiktaş başlığına girip "türkiye'nin dördüncü büyük takımı" eki eki yazıp gidiyor. ya da adam üç sene çaylak bekledikten sonra hamster başlığına girip "bir de xhamster var" eki eki yazıyor. bunların düşünce özgürlüğüyle alakası yok, kötüye kullanım.

4. kanal meta moderasyonu. moderatörler işlerini yapıyor mu diye onları kontrol edecek, şikayetleri çözümleyecek ücretli çalışanlar. kısaca şu anki şeffaflıktan uzak moderasyon işi şeffaflaşacak, kişiye göre cezalar olmayacak.

bunlara ek olarak:

5. günlük girilebilecek giri sayısının ve haftalık açılabilecek başlık sayısının sınırlandırılması boş beleş bakınız vermeyi ve troll amaçlı floodları engeller. sınır isterseniz on olsun, yine kalite artar.

kısaca subreddit moderatörlerinin gelmesi lazım.
  • yanlış anladınız. bakın ben şu an yaptığım gibi rahatça konuşmak istiyorum. yarrak gibi her entryde tanım girmek asabımı bozuyor. reddit dediysem oradaki tartışma serbestliğine, sayfa yapısındaki hiyerarşik dizilime dikkat çekmek istedim.

gel şimdi sik gibi bu entryye de tanım yap. alın amk yapayım.

çok haklı bir gereksinimdir. (amk böyle işin)