şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır dil ile ilgili tartıştığımız bütün meseleleri kökten halledebilecek çözüm önerisidir. herkes yine anadilini konuşsun ama tüm resmi işlemlerde ingilizce kullanılsın.
  • imkansızdır. siyasi sebepleri milliyetçiliği falan geçtim oralara hiç bulaşmıyorum bile tek sebebi (bkz:on sene boyunca dersini görüp ingilizce bilmemek )
  • olması gerekendir. sadece türkiye'nin de değil tüm dünyanın resmi dili ingilizce olmalı, ingilizce şart değil gerçi herhangi bir dil olsa da olur ama tek dil olmalı dünyada.
    böylelikle 2. 3. dil öğrenmek için zaman harcanmaz, o zaman ile daha farklı şeyler yapılabilir, insanların tüm dünya ülkeleri ile iletişimi daha kolay olur ancak o zaman herkes ama herkes dünya vatandaşı olmuş olur.

ek: bakınız eğitim demiyorum, tüm insanlığın tek bir ana dili olmalı.
  • (bkz: esperanto)
  • diş kültür ilişkisini bilmeyen birine çok mantıklı geliyor ama peki geçmişte yazılmış onca eserin , milli hafızan ,seni sen yapan deyimlerin atasözlerin ne olacak. ya da asıl soru kültüründen kopmuş olan sen nasıl “sen” olacaksın.
    geçiniz..
  • hindistanın resmi dili ingilizce de ne oluyor? hiç, bir hintli ile ingilizce konuştunuz mu? biz yine konuşamayız merak etmeyin.
  • daha iyi bir fikrim var;

sizi ve sizin gibi düşünenleri abd e doğru alalım.

ütopyanda kurgulayabileceğin onca şey varken,
    eğitim, katma değer, dürüstlük, ar, namus kavramlarını oturtabilecekken
    resmi dile mi kaldı mevzu ?
  • "sömürgeleşmek isteyen hazır millet" göstergesi entry.
    adamların uğraşmalarına bile gerek yok.
  • eğer gerçekleşirse bir gecede cahil kalacağımız olay...