şükela:  tümü | bugün
 • ssm tarafından başlatılan proje.

  edit: yine sivilceli “yapamayız abi yaea” tayfası gelmiş kendince billur geçiyor.
  en son insansız tank/zırhlı araç konusunda bu kadar emindiniz göt olmanız 24 saat sürmedi. bir kere de savunma sanayi alanında ortaya koyulan bu vizyonu takdir edin lan. merak etmeyin bunu yapınca akp’li olmazsınız. bilakis “her şeye hayır” diyen zihniyet bu ülkede bir nefer daha kaybeder ve geleceğe daha umutlu bakarız.
 • gelecek 20 yıl için söz konusu olmayandır.

  önce bi robot yapmak için gerekli donanımı üreteceksin ( işlemci , ram , elektronik devre , hard disk , anten şu bu ). sonra robot yapmak için emek vereceksin yıllarca. sonra kablolarından kurtulmuş görece otonom robotlar üretmek için emek vereceksin ( ki 30 yıldır bu alanda çalışan ülkelerin bile henüz aşamadıkları sorun bu ) sonra iş askeri robot üretmeye gelecek ve nihayetinde otonom askeri robotlardan robot asker e ulaşacaksın.

  on yıllardır bu işe milyar dolar akıtan abd ordusunun bile henüz cephede robot asker' i yok hatta cephe destek robot ları ( hani boston dynamics in katırları ) bile bugün henüz pil sorunları ile cebelleşiyor.

  kaldı ki şu ilanın ciddiyeti bile yok. bu tür çağrılar ülkenin bu alanda çalışan şirket ve uzmanlarına sessizce yapılır. tornacı mehmet usta dan robot fikri sorar gibi reklamla değil.

  ha alemlerde robot asker yapıyoruz, insansız tank (!) larımız yolda dersin o ayrı.

  edit: lan ne kadar çok gerizekalı doldurmuşlar şu sözlüğe. yavrum hepiniz mi malsınız. bakın yapamayız demedim , edemeyiz de demedim. başta abd ordusu , rus ordusu, çin ordusu dünyanın pek çok büyük ordusunun generallerinin hayali budur ve sizin 04 mart 2018 de çıktığınız gayrı ciddi ilanınızın aksine bu adamlar 20 yıl dan uzun süredir bu konuya milyar dolarlar harcadılar, ihaleler e çıktılar, koca koca şirketleri yarıştırdılar , üniversitelere kaynak aktarıp bu alanda çalışacak insanların mezun olmasına çalıştılar.

  ama onlar bile bugün değil cephede ön hatta görev yapacak. en azından ilk ateş teki asker kayıplarını azaltacak ( ki en çok kayıp daima bu sürede veriliyor ) insanımsı robot bi yana daha en basitinden bomba köpekleri nin yerini alıp koku / radar/ tarama ile patlayıcı ların yerini bulacak veya gözetleme yapacak köpek yada küçük araç formunda bir robotu tasarlayıp etkili sayı da üretemedi.

  e adamların 20 yıldır üstünde çalıştıkları ve henüz etkili miktarda üretemedikleri bi şeyi sen alandaki sıfır bilgi , sıfır deneyim , sıfır sanayi alt yapısı ve sıfır parça bilgisi ile en erken 20 yıl da üretebilirsin. hele ki elinde kopya lanacak bir teknoloji ve örnek yoksa iha gibi.

  nokta.
 • 23 sentlik asker varken gerek olmayandır.
 • altındaki fantastik tweet'lerden biri:

  --- spoiler ---

  "bence robot askerler kadar önemli çok kuvvetli etkili uzun menzilli lazer enerji ışını sıkan tabanca,tüfek ve toplar yapılmalıki hatta uzaydaki casus uyduları bile etkisiz hale getirip düşmanı hareketsiz çaresiz bırakmalıdır?"

  --- spoiler ---

  not: herif ciddi galiba lan.
 • konyalı bilim adamları ve akınsoftunda dahil olması gereken proje.

  biz en fazla nöbet tutan asker yaparız. o da komutana söver format atarlar.

  edit: bunu yazdım bir kaç gün sonra akınsoft nöbet tutan asker projesi haberleri dolanmaya başladı. sallamıştım halbuki
 • ...
 • (bkz: robomahmut)

  bölük arkadaşına hidrolik yağı fışkırtarak mesleki eşek şakasını illa yapacak olan dijital asker...
 • tembel, zavallı, oturduğu yerden ahkâm kesen embesil zihniyetin yine beğenmediği olay.

  sorsan kendisi solcu atatürkçü kendisinden başka herkes amerikan köpeği. abd boykotu dersin, iğneden ipliğe amerika üretiyor nereye boykot yapıyorsun der.
  biz uretelim dersin proje getirirsin çıkar böyle abuk sabuk cevap verir.

  allah'ın sığırı sen söyle madem onu yapalım. hayatım boyunca yildim yemin ediyorum bu embesillerden. hem cahil hem ukala hem tembel hem şuursuz.
 • (bkz: okan dynamics)