şükela:  tümü | bugün
  • gün geçmiyor ki güzel ülkemle ilgili bir gariplik daha yaşanmasın...

gönül isterdi ki avrupa'da bambaşka kategorilerde birinci olsaydık fakat bizim kısmetimizde de bu varmış demek ki...

kaynak

---------------------
    avrupa yolsuzlukla mücadele grubu greco, daha önce yapılan uyarılara rağmen türkiye’nin yolsuzluk ve rüşvetle mücadele alanında 2019 yılında da etkili önlemleri almadığı uyarısında bulundu.
    avrupa konseyi bünyesinde faaliyet gösteren greco, üye ülkelerde parlamenter, hakim ve savcılarla, yüksek bürokratların yolsuzluğa karışmasına ve rüşvet almasına yönelik önlemlerle ilgili yapılan tavsiyelerin yerine getirilip getirilmediği konusunda hazırlanan yıllık raporu yayımladı.

zindaşti’yi tahliye eden hakimin hesabından servet çıktı
    raporda, aralarında türkiye’nin de bulunduğu “uyumsuzluk sürecine” dahil edilen 15 ülkenin yolsuzlukla mücadele attığı adımlar mercek altına alındı. buna göre, yapılan 37 tavsiye içinde türkiye’nin yüzde 70,3’ünü hala yerine getirmediği, yüzde 18,9’unu kısmen yerine getirdiği, yüzde 10,8’ini ise tamamen yerine getirdiği bildirildi.

türkiye’nin ardından ikinci sırada avusturya, üçüncü sırada macaristan ve onun ardından ise çekya’nın geldiği bildirildi.

komite raporunda norveç, finlandiya ve isveç ise en başarılı ülkeler içinde yer aldı.
    ---------------------

edit büdüt : raporun orijinali
  • birinciliği kaptırmamak için rüşvet teklif edilmiş olma olasılığını düşündüğümde komik gelmiyor vallahi gerçeklik payı olabilir çünkü.
  • greco isimli, avrupa birliği bünyesinde yolsuzluğa karşı çalışmalar yapan bir kurumun hazırladığı rapordur. orijinal raporu koymakta fayda var, çünkü bu tip haber kanalları olayları biraz manipüle edebiliyor.

herkes orijinal raporu okusun ona göre yorumumuzu yapalım derim ben.

edit: hatta olayı anladığım şekilde açıklayayım, bu greco denilen kurum parlementerlerin, savcıların ve hakimlerin yolsuzluk ihtimallerine karşı bazı önlemler geliştiriyor. sanıyorum bazı kanun ve yaptırımlar önerilmiş ülkelere, bu öneriler 10 yıl önce yapılmış ve yolsuzluğa karşı bir yol haritası ortaya çıkmış ülkeler için. her ülkenin farklı yapısı olduğu için, önerilerin sayısı da farklı ülkeler için. burada 2019 itibariyle bu önerilerinin ne kadarının hayata geçtiğine dair istatistikler var.

yani aslında bir rüşvet ve yolsuzluk istatistiği değil bu. bu kurumun yolsuzluğu yok etmeye yönelik önerilerinin ne kadarının hayata geçtiği. değerli bir istatistik mi? bence evet, özellikle ab üyeliği için aday ülkeyiz, bu tip uygulamaları bir an önce yapmalıyız. peki bu bilgi bizim avrupada rüşvet ve yolsuzlukta birinci olduğumuzu mu söylüyor? hayır, tamamen başka bir şey.

ama ben de yanlış anlamış olabilirim, raporda dediğimden farklı bir şeyler yazdığını düşünüyorsanız paylaşmaktan çekinmeyin.
  • helal olsun dedirtmis haber. bu gurur senin, bu gurur benim, bu gurur bizim turkiyem...
  • kara para aklama olayında zaten baya zirvedeydik. bir de aslında türkiye normal vatandaşlarına bu kadar vergi bindirmeden aynı kazanca sahip olabilir. özel işletmeler yeterince denetlenmiyor, turizm sektöründe özellikle çok fazla vergi kaçırılıyor. bunlar oy karşılığında anlayışla karşılanıyorlar. denetlemeye gelenler de rüşvet alıyor öyle ayakta kalıyorlar. kaçak çalışan insanları, çocuk işçileri saymıyorum bile. rezillik gerçekten.
  • saçma olan, bir orta doğu ülkesinin avrupa ülkeleriyle aynı listede değerlendirilmesi zaten.

sonuç böyle oluyor haliyle.
  • yok mu bunun olimpiyatı toplayalım altın madalyaları. avrupa dar gelir bize.
  • "aranızda birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin. insanların mallarından bir kısmını bile bile günaha girerek yemek için onları hâkimlere (rüşvet olarak) vermeyin."
    (bakara suresi, 188)
  • bu yüzyıllardır böyledir bu topraklarda ve değişmesi çok zor.

(bkz: selam verdim rüşvet değildir diye almadılar)
  • seçmek.

(bkz: seçmek).

düşünen fark eder.