şükela:  tümü | bugün
 • ne demişti rus elçi en son; s400 lerle isterseniz karpuz taşıyın, isterseniz götünüze sokun bizi ilgilendirmez. yani diyorki; biz sizin kullanamayacağınızı biliyoruz, sizin çok da ciddiye alinacak bir durumunuz yok demektir bu.
  bu füzeleri gerçekte kime sattıklarını çok iyi biliyorlar.

  dolaylı ve ileri hamleli düşünebilmek işte böyle bişeydir.
 • amerika almaz, rusya sattırmaz, türkiye sistemi çalıştıramaz.

  bari s-400 müzesi yapın da halkımız boru görsün, girişler 50 tl'den iyi bir vergi yöntemi bence.
 • satın alma hususunda bir ifade görmemekle birlikte, uygulanacak yaptırımlar 149. sayfada yer almaktadır. buyurunuz:

  (b) ımposition of caatsa section 231 sanctions against turkey.
  (1) treatment of purchase of s 400 air and missile defense system as sanctionable transaction.—for the pur- poses of section 231 of the countering amer- ica’s adversaries through sanctions act (22 u.s.c. 9525), turkey’s acquisition of the s- 400 air defense system from the russian fed- eration beginning july 12, 2019, shall be con- sidered to be a significant transaction de- scribed in that section.
  (2) ımposıtıon of sanctıons.—not later than 30 days after the date of the enactment of this act, the president shall, in accord- ance with section 231 of the countering america’s adversaries through sanctions act (22 u.s.c. 9525), impose 5 or more of the sanctions described in section 235 of that act (22 u.s.c. 9529) with respect to each person that knowingly engaged in the acquisition of the s-400 air defense system from the rus- sian federation referred to in paragraph (1).
 • olma ihtimali olan bir durumdur.

  "abd o sistemi n'apacak ya?" diyen arkadaşlar. alıp rusya'yı vurmak üzere bir yere dikmeyecke herhalde. en kaba tabirle otopsi yapacak diyelim...

  pek çok savaş teknolojisi ürününde olduğu gibi s-400'ü de satın alınca her şeyiyle senin olmuyor. yoksa fiyatı alamayacağımız kadar yüksek olurdu. çünkü bu rusların sovyetlerin en parlak döneminden beri kafa yordukları füze sistemi bilgisini bize hediye etmesi falan demek olurdu. yok öyle bir dünya.

  anlaşmada standart olarak yapamayacağınız şeyler bellidir. yazılımına herhangi bir müdahale kabul edilemez ve gerginlik sebebidir mesela. onun bakımı, onarımı, güncellemesi rus teknikerlerce belli dönemlerde yapılır. gidip parayı basıp aldınız diye bu sistemle rus savaş uçağı yahut rusların "dost" olarak belirlediği bir hedefi (atıyorum esad) vuramazsınız. buna aykırı bir işlem için anında moskova'ya sinyal gider.

  ha tam izole hangara çekersiniz sistemi. okey, şu en iyi cep telefonlarının bile girişten adım atıldığı gibi çekmediği yerlere... orada başlarsınız kurcalamaya, orada da kapalı devre yazılım belli sınırlar aşılırsa, sistem tüm kodları sonsuz kez random olarak bozup kendi kendisini yok eder ve yine elinizde sadece o metal yığını kalır. tamamen mi bir kayıptır bu? yoo aslında yine en son fiziki olarak bilinen füze teknolojisi ne yönde gelişmiş falan bunlara bakabilirsiniz. tabii o fiyat için biraz fazla pahalıya gelir bu bilgiler :)

  bu yüzden abd sorunsuz bir şekilde alabilse de bizden bu üniteleri ancak "kaba otopsi" yapabilir diyorum. onlara bizim kadar da pahalıya gelmemiş olur. malum en dişli ve tarihi rakiplerinin, üzerlerine titreyerek geliştirdikleri savaş uçaklarını nasıl yok etmeye çalıştığına dair bilgi sahibi olurlar. yazılım konusunda da bizden daha iyi kurcalayacaklarına hiç şüphe yok. ha bir de belki hepsinden önemlisi önemli bir psikolojik zafer de elde etmiş olurlar. zira ruslar değerinin 10 katını da verseler f-35 alıp analiz edecek bir duruma ne kadar yakınlar şüpheliyim...
 • isimlerini yavuz ve midilli olarak değiştirdikten sonra satması durumunda herhangi bir sorun oluşturmayacak bir ticarettir. nitekim denenmişi var bunun.
 • “sadece haftasonları ülkece pikniğe giderken kullanıldı bir kuruş masrafı yok..füze başında ufak bir pazarlık olur.”
 • bu tür sistemlerin 3. ülkelere satışı/devri yasaktır. ancak üretici ülkenin onayı ile bu işlem gerçekleşebilir ve rusya da siksen sana bu izni vermez. ha eğer "gemileri yaktım, köpeğin olayım trump" diyerek böyle bir maceraya atılırsan; libya'da, idlib'de neyin var neyin yok 2 günde yok ederler. bu sefer boku esad'a atıp, yalandan 3-5 siha uçurup "11034539 suriyeli asker" de yok edemezsin. nükleer santral, doğalgaz, turizm vb. konulara hiç girmiyorum bile.

  böyle bir madde, abd'li senatörlerin inisiyatifi ile senato'dan kendiliğinden geçmez. belli ki arkaplanı müzakere edilmiş ve olasılık dahilinde olan bir durum. bu tarz işlere giren ülkeler, bir daha hiçbir müttefiki tarafından güvenilir bulunmaz. siyasi fahişe konumuna düşer, "rogue state" olarak adlandırılır.

  haşmetlimizin "bir ona yanlayayım, bir buna yanlayayım" stratejisi ülkeyi öyle bir konuma götürüyor ki; güneyde suriye, güneydoğuda ırak, doğuda iran ve ermenistan, kuzeyde rusya, batıda yunanistan gibi tehlikeler halen mevcut iken müttefiksiz, diplomatik itibarı sıfır bir konumda göt gibi kalmamıza hiç şaşırmayacağım.
 • şöyle daha güzel olur; abd satın alır (bas doları ver eline), asırlardan beri süregelen stratejik müttefikliğimiz gereği! füzeler türkiye de kalır ama kumandası abd tarafından yapılır. bence bu beka meselesidir tüm akp li uzmanları bu beka meselesini halka anlatmaya davet ediyorum.
 • bu satılan s-400 ler sadece boru çıkmasa bari. rusyayı eski kgb ajanı başı türkiyeyi yüzlerce kez kandırılan eski iett memuru yönetince insan biraz üzülüyor.
 • eger gerçeklesirse bir daha bir ülke size askeri bir teknoloji satarken iki defa düsünecek,uluslararasi ortamda bir güvenirliliginiz kalmayacak,yurtdisindan almak istediginiz ucak,silah gibi materyalleri ya alamayacaksiniz ya da üstüne misliyle para ödeyerek alacaksiniz.böyle bir durum da var