şükela:  tümü | bugün
 • serbest piyasa ekonomisi ne kadar serbest. eğer herhangi bir ülkede piyasaların g.tü sıkıştığında devletler diledikleri gibi müdahalelerde bulunabiliyorlarsa ben o serbestliğin...

  öbürleri ne kadarsa tr de o kadar serbesttir.
 • ‘“meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan malları satan büyük ve zincir mağazalar, bayi işletmeleri ve özel yetkili işletmeler artık üreticiye ve tedarikçiye tarifedeki azami fiyatın yüzde 85’inden az ödeme yapamayacak.“

  http://www.alomaliye.com/…asi-icin-onemli-bir-adim/
 • mb elinde sopayla beklerken zor
 • türkiye'nin gelişememesinin en temel sebeplerinden biridir. üçüncü dünya ülkesi olmanın sonucudur diyebiliriz. üçüncü dünya ülkeleri böyledir. tek adam rejiminin olduğu, demokrasinin ve devlet aygıtının bir sınıfın diğer sınıfı ezmek için kullanıldığı, oy kullananların seçmen değil partizan olarak nitelendirilmesi bu ülkelerin diğer özelliğidir. bu ülkelerin gelişme ivmeleri yüksek olsa da bu pek bir anlam ifade etmez çünkü iktidar değiştiğinde önceki iktidarın yaptığı şeyleri (öncekilerin güçlü adamlarını indirip kendi adamlarını yerleştirerek, kendinden olmayan büyük şirketlere kayyum atayarak) yıkacağı için o gelişim büyük ihtimalle yine aynı ülke tarafından yıkılacaktır. ayrıca bu sınıfsal/politik mücadele yüzünden iltifat olan taraf diğer tarafı kendileri gibi yaşamaya zorlayacaktır ve bu yüzden bu ülke beyin göçü verecektir. bu ideolojinin dışındaki insanların projeleri, çalışmaları dışlanacak, medyada yeterli ilgiyi göremeyecek, yeterli desteği alamayacak ve bu yüzden de bu ülke göç verecektir. beyin göçü verdiği için de yerli üretim konusunda çok büyük sıkıntılar çekip yurt dışında bağlı kalacaktır. ve eğer komşularıyla da ilişkisi iyi değilse yiyeceği ambargolar ile vs çok büyük sıkıntılar çekecektir.
 • bir türk'ün yapamayacağı tek şey planlamaktır. her şeyi yaparız; iyi eğitim alan, kendini geliştiren bir türk'ün bir alman'dan bir amerikalı'dan bir japon'dan eksiği değil fazlası olur. nobel alan bilim adamımız, dünyaya örnek olan kurucu liderimiz, futbolda basketbolda ve diğer spor dallarında sürekli olmasa da başarılarımız, sanayi üretim alanında az da olsa dünya klasında üretim yapan firmalarımız, sanat konusunda dünya çapında işler yapan insanlarımız, hepsi var. ama bunun tek istisnası planlamayı çok iyi yapamamaktır.

  serbest piyasa ekonomisine geçebilmek için de en önemli unsur, bir plan yaparak bu plana sağdık kalmaktır. günü kurtarmak uğruna planın dışında bir şey yaparsan, planın sonucunda ulaşmak istediğin noktaya asla ulaşamazsın.

  birinci ve ikinci paragrafın özeti: türkiye serbest piyasa ekonomisine geçemez.
 • "ticaret bakanlığı, ürünlerin fiyatının tezgaha gelene kadar aşama aşama nasıl arttığını tüketicinin cep telefonuyla takip edebileceği bir sistemin hazırlığı içinde."

  http://www.diken.com.tr/…ci-fiyatlari-da-gorulecek/

  (bkz: hedef gösterme)
 • "
  bugüne kadar vergiye tabi alım satım değeri alıcı ve satıcının yaptığı sözleşme üzerinden belirleniyordu. yeni düzenlemeyle vergiye tabi değer bölgenini rayicine göre devlet tarafından belirleneceği için alıcı ve satıcının gerçeğe aykırı beyanla düşük vergi ödemesinin önüne geçilecek.
  "

  http://www.diken.com.tr/…erini-devlet-belirleyecek/