şükela:  tümü | bugün
 • bizim milletin her şeyi nasıl da sömürüp istismar ettiğini gözler önüne seren bir durum.

  anadolu ajansı'nın haberine göre, türkiye'de geçtiğimiz yıl suriyeli sığınmacıların yaptığı doğumlar hariç bir milyon 248 bin 41 bebek dünyaya gelirken, bu doğumların 676 bin 152'si sezaryenle gerçekleştirilmiş.

  kaynak

  kimse kusura bakmasın ama bu açık bir istismardır. sezaryen denen yöntem problemli doğumlar için uygulanan bir yöntem olması gerekirken, bizim ülkede doğum acısından çekinen her kadının başvurduğu, hatta sömürdüğü bir yöntem olmuştur.

  eğer sen o doğum acısına katlanamıyorsan doğurma ya da sezaryen ile doğum yapıyorsan, evladın için o acıya katlanamıyorsan, bir zahmet "anneyim" diye gezinme ortalıkta.

  iki kuzenim de ikişer kez doğum yaptı ve hiçbir gereklilik olmamasına rağmen, sırf doğum acısından korktukları için sezaryen ile doğurdular.
 • sezaryeni "tercih eden" anneler, bebekte olası gelişim bozuklukları ve bağışıklık sistemi zaafiyetine yol açtığını gözardı ediyorlar ya da bilmiyorlar.
 • sezaryen değil de benim doğan bebek sayısına takıldığım başlık. 1 milyon 248 bin yeni bebek ne demek yahu? yuh!! yememiş içmemiş doğurmuş bu insanlar. böyle boktan bir dünyaya getirdiğiniz o bebişlerinize acımıyor musunuz?
 • dünya ortalaması %10-15 iken ülkemizde %53 olan sezaryen ile doğumun ülkemizi bir konuda daha 'birinci' yapması durumudur. tıp dünyasına göre nedenleri aşağıdaki gibi sıralanıyor.

  peki tıp dünyasının para kazanma güdüsünün bunda hiç etkisi yok mu? aileler bu tercihe kendi kendilerine mi yöneliyor?

  --- spoiler ---

  ilk doğumunu yapacak gebe kadın yaşlarındaki artış,

  tüp bebek yöntemi sonucu çoğul gebelik,

  hekimlerin yanlış tedavi suçlamasıyla karşılaşması,

  sezaryenle doğum takviminin öngörülebilirliği,

  bazı kadınların kişisel nedenlerle sezaryene sıcak bakması

  --- spoiler ---

  haber
 • çağımız gebelerinin doğum için fiziksel olarak hazırlanmaması önemli sebeplerinden bence. pilates vb esnetme disiplinlerini geçtik düzenli yürüyüş yapanını dahi görmek zor. elbette bahsettiğimiz şehirlerde yaşayanlar için, sezaryen ise bu gebe toplumunda ön görülebilir ve komplikasyonu daha az olduğundan doktorlar tarafından tercih ediliyor doğru.