şükela:  tümü | bugün
  • üzerine kafa yorulabilir:

1) meclis ve partiler feshedilecek. muhalefet ve iktidar kavramları tedavülden kalkacak. çünkü hiçbir firma kendine düşman başka bir firmanın (pkk, nato, avrasyacılar vb) sözcüsünü bünyesinde barındırmaz. ya da hiçbir firma bütçeden para çalan çalışanlara müsamaha göstermez. bu aksaklıklar yalnızca ülke yönetimlerinde oluyor.

2) ülkeyi ceo yönetecek. muhalefet göreviniyse yönetim kurulu üstlenecek. ceo'yu yönetim kurulu seçecek. yönetim kurulu üyeleriniyse il belediye başkanları seçecek. yönetim kurulunun görev süresi 4 yılla sınırlı olacak. ceo'nun görev süresi üst limitiyse olmayacak.

3) halk sadece il, ilçe, belde belediye başkanlarını ve muhtarları seçecek. il belediye başkanları yukarıda belirttiğimiz üzere yönetim kurulu üyelerini seçecek. yönetim kurulu kaç kişiden oluşacak, il sayısı yükseltilecek mi yoksa düşürülecek mi gibi soruların cevabı sistemin kurulma aşamasında tartışılacak.

4) ceo'nun maaşı, dünyanın büyük şirket ceo'larının maaşlarına denk olacak. ekibini kendi belirleyen ceo, ekibinin maaş ve primlerini de kendi belirleyecek. yönetim kurulu üyeleri, ülke bütçesinin sene sonu kârı ve belediye başkanlarının memnuniyet katsayısının senteziyle oluşturulacak formüle göre maaş alacak. belediye başkanı maaş+priminiyse interaktif sistem üzerinden halkın aylık memnuniyet katsayısı belirleyecek. üç aylık memnuniyet katsayısı ortalaması belirlenen sınırın altında kalan belediye başkanı görev süresi dolmadan görevinden alınacak.

katkılarınız gelirse eklerim. benden şimdilik bu kadar.
  • şirket gibi ama paralar patrona değil şirket kasasına bir zahmet...
  • şehir devletlerine bölünmediğimiz sürece mümkün değil. bir kere coğrafi yapı olarak imkansız. güvenlik meselesine değinmiyorum bile. almanya gibi şehir devletlerini oluşturup ardından bunları federal bir bütünlük içinde tutmaya götünüz yetiyorsa buyrun yapın. ama bu önerinin sonu ne yazık ki ülkenin bölünmesine yol açar. eh bizler de demokrasi kültürü olmadığına göre teziniz baştan çürüdü beyefendi. sizi şu utanç köşesine alalım.
    tanım: milli bütünlük sağlanması zaruri olan bir ülkeyi parçalayacağından habersiz açılmış başlık ve saçma öneri.
  • özsermaye - yok. check
    kredibilite - yok. check
    yonetim kurulu - akraba taallukat. check
    üretim yatırımı - yok. check
    hammadde işleme - yok. check
    pazar payı - mikroskobik. check
    beyaz yaka insan kaynağı kalitesi - orta kalite ve svihs modunda. check
    mavi yaka insan kaynağı kalitesi - vasıfsız çomar. check
    inovasyon - ekzos borusuna fanila. check
    yönetim stratejisi - selam ve dua.check

(bkz: katar emirliği 13. iflas dairesi dosyaları)