şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eski türkler, osmanlı falan beceremezdi bu sömürgecilik işlerini.

bizim ırkın genlerinde, kanında yok bu tip karakteristik özellikler. (eskiler için konuşuyorum. şimdi olsa a.ına bile koyarlar)

onlar yani eski türkler, çok naif, çok başka insanlardı. bırak bir milleti sömürmeyi toprağa, ağaca, kuşa bile zulm etmez, onu bile sömürerek kullanmazlardı.

misal, 500 sene yunanistan'ı biz bir vali ve 50-100 askerle idare ettik.

o ibneler ne yaptı ?

ilk fırsatta sakarya'ya geldi.

edit : aha başlık bana kalmış iyi mi. açan, ilk entrysini silip defolup gitmiş.
  • kendi milletini sömürmekten vakit bulamamışlardır.

tabi ki sözüm bütün türk devletleri için geçerli değil.

bu ne romantik bir söylem ne de milliyetçilik karşıtı olduğum için söylüyorum bunu.

bu maalesef ki gerçek.

günümüzde de devam ediyor.
  • sözde ortalığı kırdıracak yazar götü
  • yanlış önermedir.

türkiye'nin sömürgesi kendi halkıdır.

herkes gücü yettiğine tabii.
  • kendi halkından dişlerini ayıramıyor ki. bi su falan mı dökseler üstümüze.
  • çünkü gücü yok. biraz da zeka isteyen bir olay tabi. iyi siyaset yürütebilmek lazım. daha kolayını yaparlar. imha etmek. fakat bu da kazanç sağlamıyor işte.
  • su anda somurgecilik denecek tipte bir kolonilesme yok zaten. neo-emperyalizm denen seyden var. kabaca, yolsuz ulkelere kapitalizmi sokup isin kaymagini yiyen baba ulkelerin baba sirketleri yani. hukuksuzlugun ve buna bagli olarak yolsuzlugun oldugu yerde kapitalizm halk icin bombadir. hatta bonbadir.

osmanli icin konusuyorsak somurgecilikten ne anladiginiza baglidir. cunku bence "toprak al vergiye bagla" stratejisi de bir nevi somurgeciliktir. mesela osmanli'nin cok genis sinirlari vardi diye ovunuyoruz tabii ki ama merkezi yonetimin anadolu ve trakya disindaki hakimiyeti surdurulebilir olmadigini dile getirmiyoruz ki, isler ters gittiginde oralar cok kolay kaybedildiler. kazandigi yerleri kalkindirmak yerine, genel olarak strateji su olmustur: gideyim su topragi alayim, basina tercihen oradaki halka hakim olacak, halkin bildigi, sozu gecen bi vali atayayim, kendi iclerindeki feodal duzeni cok ellemeyeyim, bana vergi versinler bana yeter. e bu da bir bakima somurgecilik oluyor. kaynaklarini almiyorsun belki ama kazandigina ortak oluyorsun. bu da iyi veya kotu demek degil. butun dunyada benzer bir isleyis var. bir seye somurulme demek icin illa ki kiyim, vahset filan olmasi gerekmiyor ama tabii ki osmanli tipi genislemenin, avrupa'nin afrika ve amerika'da yaptigi acgozlulukle alakasi yok, bunu biliyoruz.
  • sömürgenin sömürgesi mi olur lan ??
  • tabi ya şimdi bi sömürgemiz olsaydı çok iyiydi. dolar max 2tl falandı.
    sömürgecilik 19. yy.da bitti maalesef.
    günaydın.
  • (bkz: kürtler)