şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 14 ocak 2019 donald trump'ın tweeti ile artık iyice ortaya çıkan gereklilik.

    suriye meselesi, suriye hükümeti ile işbirliği yapmadan çözülemez.

    suriye'deki yangına abd'nin gazıyla benzin dökerek çok hata yaptık geçmişte. bu hamlemiz şam'ın otoritesine darbe indirip ypg/pkk'nın ve ışid'in önünü açtı suriye'de. bunu öngöremedik. halbuki savaşın başında esad'ı destekleseydik, ypg/pkk ve ışid denen it sürüleri iç karışıklıktan faydanalanamayıp geniş ölçüde toprak ele geçiremeyecekti. belki de savaş bile çıkmayacak, çıksa bile kısa sürede esad'ın zaferiyle sonlanacaktı. şimdi abd ile papaz olmamıza da gerek kalmayacaktı. yanlış yaptık.

    ama artık bunlar geçmişte kaldı. şimdi önümüze bakmalıyız. derhal esad ile anlaşıp, ypg/pkk'nın üzerine beraber gidilmeli. suriye meselesi, esad'la erdoğan arasındaki bir kan davası meselesine dönüşmemeli. erdoğan önceden defalarca tükürdüğünü yaladı. bu sefer de yalasın bir zahmet. hiç olmazsa memlekete bir faydası dokunur. suçu da feto'ya atsın; ''feto esad'la aramızı bozdu'' desin. ses çıkarırsam namerdim.

    eğer esad'la barışmazsak, esad, düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı ile hareket edip ypg/pkk ile anlaşma yoluna gidebilir. esad, ypg/pkk'nın yanında olacağına türkiye'nin yanında olmalı. yoksa iç savaş bittiğinde aynı ırak'ta olduğu gibi bir terör devleti beliriverir sınırımızda. suriye-ırak sınırımız pkk kontrolünde olur. bop'un bir başka önemli adımı da atılmış olur.