şükela:  tümü | bugün
 • her bir ülkenin silah ambargosu kararı sonrası ekşideki ergenler "zaten lazım değil, siz de ne üretiyorsunuz ki, biz kendi silahımızı yapacağız zaten" gibi beyanlardan bulunuyorlar. arkadaşlar fransa ve almanya tank üretiyor, sig sauer gibi nice alman silahı var, finlandiya bir çok askeri haberleşme sisteminin patentine sahip.

  eğer bu adamlar silah satmazlarsa bize, ki sadece silah değil, işin içine araç, askeri haberleşme, askeri yazılım ve servis vb herşey giriyor. taşlarla sopalarla savaşmak zorunda kalırız. bugün bir uçağı amerika bile 20 senede geliştiriyorken sen nasıl kendin yapacaksın ki? kendi yaptığın motorlarla tanklar o zorlu çölleri nasıl atlatacaklar.

  hayır bir de bunlar hep birleşmiş de türkiyeye karşı savaşıyormuş gibi düşünüyorlar. kardeş almanya ve fransa'nın düşmanlık seviyesi pkk ve türkiye'nin arasındaki düşmanlığın 50 katı şiddetinde. bu adamların oturup ağız birliği mi ettiklerini düşünüyorsunuz. yanlış gördükleri tasvip etmedikleri şeye karşı yaptırım uyguluyorlar.

  burada en büyük problem türkiye'nin diğer ülkelerle iletişimsizliği, diplomasideki kötü karalarları. haklı olduğunu düşünüyorsan geç mantıklı argümanlarla savun kendini. zaten haklıysan ülkelerin çoğu koskoca ülke yerine sikindirik terör örgütünü mü kollayacak. elbet orada çıkarı olan bir kaç ülke çıkacaktır ama finlandiya'nın bir çıkarı yok ki neden sana operasyon çekmek istesin.
 • çok gerçekçi durmayan önerme.

  2 sebepten
  birincisi; savunma sanayi ister istemez oldukça ilerledi.
  ikincisi ve daha gerçekçi olanı; (bkz: para para para) yani ülkeler satmıyorum diyebilir ama onlar satmazlarsa aynı silah ya da ekipmanı iran ya da kuzey kore gibi el altından alırız.. tabi izin verdikleri ölçüde ve tabiki daha pahalı...