şükela:  tümü | bugün
 • bence artık vakti geldi de geçiyor. bu sebepten ötürü yükseköğretim kuruluna bir mektup bile yazma gereği duydum.

  iyi günler başkanım,

  ülkemizin ulusal bir açık kaynak ders platformu oluşturulmalı. mit'in yaptığı ve dünyaya bahşettiği mit opencourseware gibi ülkemiz için de bir şeyler yapılabilir. madem araştırma üniversitesi gibi güzel bir şeyi ülkemize kazandırdınız, bu bahsettiğim şey de bu ülke için çok faydalı bir iş olacaktır.

  başta lisans programları için yapılmalı. ardından önlisans ve yüksek lisans/doktora için de yapılabilir, geliştirilebilir.

  nasıl olmalı?

  üniversitelerimizdeki tüm lisans programları belirlendikten sonra, lisans programlarına ait üniversitelerden gelecek ders müfredatlarıyla beraber her programa ait dersler belirlenir. örneğin bilgisayar mühendisliği programı için düşünecek olursak itü'de olup odtü'de olmayan ya da odtü'de olup da itü'de olmayan dersler varsa bunlar sanki seçmeli ders olacakmış gibi eklenebilir sisteme. bu sayede programa ait açık kaynağın ders miktarı arttırabilir.

  burada kıstas, bu açık kaynak oluşturma işini tek bir üniversiteye vermeden ulusal bir hale getirebilmek. örneğin bilgisayar mühendisliğine ait bil101 dersini boğaziçi üniversitesinden bir hoca verirken bil102 dersini ahi evran üniversitesinden bir hoca verebilmeli.

  bu da nasıl olacak? kıstasları siz daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz tabiki ama en azından benim şahsi fikrim şöyle olması.

  1- ilgili program için oluşturulacak geniş ders programından sonra hocalar için kriterler belirlenmelidir.

  örneğin; alanında doktora yapmış ve ilgili dersi en az 2,3,4 veya 5 yıl gibi süredir veren hocaların anlatmasıdır. bu şartla hocanın konuya olan vakıflığı da fazla olmuş olur.

  2- şartları sağlayan hocalar, ilgili ders için başvurur ve kurumunuz ilgili ders için birden fazla talep varsa daha nitelikli olana dersi verdirebilir.

  3- tabi bu özellikle bütün programlarda gerçekleştirilebilirse hem ingilizce hem türkçe yapılabilir.

  örneğin, iktisat programı. bu ülkede hem türkçe hem ingilizce veriliyorsa aynı dersler ingilizce olarak da işlenmeli ve sisteme konulmalıdır. ingilizce anlatılacak derslerde ingilizceye tam anlamıyla hakim hocalardan seçilmelidir.

  4- bu dersler belirlendikten ve hocaları onay aldıktan sonra ilgili dönemlerde derslerinde video kamera ile kayıt altına alınıp sisteme eklenmelidir.

  5- bazı fakültelerde olan ortak dersler, örneğin mühendislik fakültesi için tarih, türk dili, fizik, kimya, matematik gibi dersler her program için yapılmaktansa sanki bir havuz dersiymiş gibi tek hocayla halledilebilir. fakat burada dikkat edilmesi gereken ince bir nüans var. eğer herhangi bir ders a programında farklı içerikle, b programında farklı içerikle işlenmesi gerekiyorsa bu dersler ayrı ayrı ele alınmalıdır. bu durumların çözümü için de herhangi bir program için oluşturulacak 2-3 kişilik bir kurul karar verebilir.

  belki bu olay, gerekli ekipmanların tüm ülke çapında kullanılmasından ötürü kurumunuza büyük bir külfet getirebilir ama hem ulusal hem uluslararası güzel bir proje çıkartacaktır.

  her ne kadar tüm lisans programları yazsak da özellikle güzel sanatlar/ devlet konservatuvarı/ beden eğitimi gibi programlarda bu olayın gerçekleşmesi zor olduğu bilincindeyim.

  umarım bu mektubumu okur ve böyle güzel bir uygulamanın hayata geçirilmesi için önayak olursunuz.

  saygılarımla.