şükela:  tümü | bugün
 • kürt olmama rağmen vakti zamanında babaannemin babasının osmanlı köstenceyi kaybettikten sonra selaniğe yerleşip sonra anadoluya döndüğünü öğrenmemle bir anda benim de ucundan dahil olduğum grup. lisede söylenirdim bir de arkadaş herkes mi selanik göçmeni olur. nasıl iş diye. vallaha öyleymiş.
 • hayati boyunca selanik'e gitmemis, tek kelime rumca ya da selanik'le ilgili ne bir kultur ogesi (turku vs) ne de bir tarih (gocmenlik hikayeleri vs) bilmeyen ve kendisini birak en son dedesinin dedesinin gormus oldugu topraklari facebook'ta sirf "ben farkliyim" havasi vermek icin memleketi kismina "thessaloniki, greece" yazanlarin neden oldugu algi..

  ama firsat buldugunda dedelerinin koylerini, yasadiklari yerleri ziyarete giden, selanik'le ilgili anlatilan hikayelerden bilen, o yorenin kulturunu kendi icinde yasayanlari tenzih ederim..
 • hayli gerçekçi bir tespit. bu selanik kökenliler yahudidir. ben de yahudiyim.
 • genel itibari ile, izmir kızının güzelliğini açıklayan durumdur.
 • bu duruma ve yarattığı etkilere değişik bir bakış açısıyla yaklaşan umut sarıkaya'nın şu karikatürünü de paylaşmayı borç bilirim.
 • (bkz: nevsin mengu)

  --- spoiler ---

  birincisi kastamonulu değilim. şöyle ki babamın babası selanik göçmeni ve öksüz bir adam. kendisini devlet okunmuş ve bankacı olmuş. dolayısıyla anadolu'da görev yaparken babam kastamonu'da doğmuş. valla ben kendimi ankaralı olarak görüyorum. nüfusum izmir'e kayıtlı. bilkent'te uluslararası ilişkiler değil, siyaset bilimi eğitimi aldım. katkısı çok oldu. babam açıkçası destekten çok köstek oldu bu meslekte bana. trt ve habertürk'te çalışmaya başlarken babamın kim olduğunu saklamak zorunda kaldım mesela.
  --- spoiler ---
 • işin enteresanı, gerçek göçmenlerin de geyik konusu olmasını sağlayan hadise.

  geçen gün "oğlum ben çocukken sarışındım" dedim millet gayet yavşak yavşak gülmeye başladı. ne gülüyosunuz lan demeye kalmadan hepsi "gerçek kara murat benim" edasıyla literatürdeki ne kadar sözlük müdahale cümlesi varsa kastırdı. "cool story bro"dan, "tabi lan manyak mısın"a kadar. birisi iyice saçmalayıp "dont make stupid people famous" der gibi oldu, uyardılar.

  sonuçta bizim anne tarafı selanik göçmeni. baba tarafı yörük.

  bu arada çocukluk fotoğraflarında kara fatma olarak rol alanlar da benzer iddialar içerisinde, o da enteresan.
 • sanki selanik cok matah bir yermis gibi

  abd de yunanli pizzacilarin %99 u selanik gocmeni hepside zenci mahallelerinde 30-40 yildir pizza yapiyorlar

  ee simdi bu iyi bir seymi? hepside ezik hepside 2. sinif. aylarca bu dukkanlarda calismisligim var. ezikligi gormeniz lazim anlatmakla olmaz