• kürt olmama rağmen vakti zamanında babaannemin babasının osmanlı köstenceyi kaybettikten sonra selaniğe yerleşip sonra anadoluya döndüğünü öğrenmemle bir anda benim de ucundan dahil olduğum grup. lisede söylenirdim bir de arkadaş herkes mi selanik göçmeni olur. nasıl iş diye. vallaha öyleymiş.
  • hayati boyunca selanik'e gitmemis, tek kelime rumca ya da selanik'le ilgili ne bir kultur ogesi (turku vs) ne de bir tarih (gocmenlik hikayeleri vs) bilmeyen ve kendisini birak en son dedesinin dedesinin gormus oldugu topraklari facebook'ta sirf "ben farkliyim" havasi vermek icin memleketi kismina "thessaloniki, greece" yazanlarin neden oldugu algi..

ama firsat buldugunda dedelerinin koylerini, yasadiklari yerleri ziyarete giden, selanik'le ilgili anlatilan hikayelerden bilen, o yorenin kulturunu kendi icinde yasayanlari tenzih ederim..
  • hayli gerçekçi bir tespit. bu selanik kökenliler yahudidir. ben de yahudiyim.
  • genel itibari ile, izmir kızının güzelliğini açıklayan durumdur.
  • bu duruma ve yarattığı etkilere değişik bir bakış açısıyla yaklaşan umut sarıkaya'nın şu karikatürünü de paylaşmayı borç bilirim.
  • işin enteresanı, gerçek göçmenlerin de geyik konusu olmasını sağlayan hadise.

geçen gün "oğlum ben çocukken sarışındım" dedim millet gayet yavşak yavşak gülmeye başladı. ne gülüyosunuz lan demeye kalmadan hepsi "gerçek kara murat benim" edasıyla literatürdeki ne kadar sözlük müdahale cümlesi varsa kastırdı. "cool story bro"dan, "tabi lan manyak mısın"a kadar. birisi iyice saçmalayıp "dont make stupid people famous" der gibi oldu, uyardılar.

sonuçta bizim anne tarafı selanik göçmeni. baba tarafı yörük.

bu arada çocukluk fotoğraflarında kara fatma olarak rol alanlar da benzer iddialar içerisinde, o da enteresan.
  • sanki selanik cok matah bir yermis gibi

abd de yunanli pizzacilarin %99 u selanik gocmeni hepside zenci mahallelerinde 30-40 yildir pizza yapiyorlar

ee simdi bu iyi bir seymi? hepside ezik hepside 2. sinif. aylarca bu dukkanlarda calismisligim var. ezikligi gormeniz lazim anlatmakla olmaz
  • istanbul'u türkiye'nin tamamı sanmaktan meydana gelen bi' yanılgıdır. selanik dediğiniz trakya vilayetinin ikinci en büyük şehri idi, başkent edirne'den istanbul'a alınınca da edirne ile aralarındaki fark azaldı. elden çıkan topraklar sonucunda nüfus mübadelesi yapıldığında da edirne'nin hemen yanındaki insanlar ya trakya'ya, ya istanbul'a ya da ege'ye göçtüler.

yani osmanlı'nın ilk avrupa vilayeti, aynı zamanda en kalabalık ve zengin vilayetlerinden bi' tanesi trakya'nın, en kalabalık şehirlerinden birindeki insanlar biraz daha doğuya geçtiler.

bu yanılgı "kürtler çanakkale'de savaşmadı" mantığı ile aynı mantıktan ilerliyor biraz. biraz da şöyle değerlendirilmeli, sözlük yazarlarının büyük çoğunluğu ortalama bi' eğitimin üzerinde eğitim alıyor (gerçi alsa da pek sike yaradığı yok, öyle entryler okumak zorunda kalıyorum ki yüzde doksanınızın ağır aptal olduğunu düşünüyorum, eksilemek serbest) - eğitimin en yüksek olduğu bölge de ege ve marmara. o yüzden herkes "harbi ya" çekebilir, normaldir - ancak ankara'da yedi sene yaşadım, ondan sonra da diyarbakır'da üç sene yaşadım. hiç selanik göçmeni yoktu, inanır mısın?

hani 250.000 insan mübadele sırasında türkiye'ye geliyor, o zamanlar türkiye'nin nüfusu 10 milyon. e ulan, bunların 75k-100k'sı selanik'ten geliyor olsa zaten ülke nüfusu sekiz katına çıkmış, bir milyon civarı selanik göçmeni torunu var demek bu.
hesabın var mı? giriş yap