şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: en yaşanabilir ülkenin türkiye olması) başlığında çeşitli komiklikler şakacılıklar yapan arkadaşlar burada da yapsınlar komikliklerini.

  bilimsel bir gerçek. world values survey adında 1981'den bu yana dünyanın her bir köşesinden düzenli olarak veri toplayan, sosyal göstergeler konusunda öncü bir çalışmadan türkiye'de "yaşam doyumu" ortalamalarını paylaşayım:

  1990: 6.4
  1996: 6.2
  2001: 5.8
  2007: 7.45
  2011: 7.25

  bakın 2001'den bu yana türkiye yaşamın her alanında büyük gelişme kaydetmiştir. veriler ortada, gidin şuraya kendiniz görün: world values survey

  o yerlere göklere sığdıramadığınız isveç ile türkiye arasındaki fark 2007 itibariyle kapanmış. yukarıdaki linki takip edip kendisi bakmaya üşenenler için bu da ekran görüntüsü:

  turkiye-isveç karşılaştırması
 • üç türlü yalan vardır: 1) yalan 2) kuyruklu yalan 3) istatistik
 • olm oralar soğuk falan ondandır.
  kayıtsız kaldığım olay.
 • e arkadas bu bilim sadece belli bir görüşü destekleyince mi kıymete biniyor?

  (bkz: türk muhalifi tipi nihilizm)

  işine gelmeyince yalan.
 • isveci hic gormemis veya yasamamis insanlarin inanacagi onerme
 • tek sebebi türk insanının %50'sinin her şeye sahip olduğunu sanması, kendisini "en akıllı" olarak görmesi ve geri kalan her şeyiyle harika olduğunu düşünmesidir. bu sebeple "satisfied" olduğunu belirtmiştir anketlerde; nitekim bunun sonucu olarak da kendini geliştirmeye çalışmamış, olduğu yerde saymış, cahil bir kitle oluşturmuştur. ama o "satisfied" olmuştur, şaşırmamak lazım.

  isveç'teki insanlar ise muhtemelen hayattan daha iyisini beklemekte, kendilerini geliştirmek istemekte ve hep ileriyi hedeflemektedir. bu sebeple cahil türk insanı gibi harika olduğunu düşünmez, henüz kendiyle alakalı bir "satisfaction" yaşamamaktadır.
 • beyin boşalınca kolay dolduruyorlar
  normaldir.

  şu soktuğumun ısı ve ak kömürünün torbasına geçen yıl aynı aydan tam 8 lira fazla veripte mutlu mu olayım

  geçen senenin yine aynı ayına göre lpg ye 1 lira daha fazla verip mutlu mu olayım.

  ha tabi dönüp bodrum katında mutlu olabilen insanlar var sefalet içinde vatan din dil diye açlıktan nefesi koka koka bağıranlar.
  saygılar zenginlerimize iyi götürüyor bizi mutlu yaşamlara doyumlu yaşamlar.
 • hayatınız sizi ne kadar tatmin ediyor sorusunun cevaplarına göre hazırlanmış istatistiki veridir, boştur.
  ne yaşam kalitesini ne de muasır medeniyete erdiğimizi gösterir.
  çapsız ve ufku dar olduğumuzu gösterir ancak.
 • yalnız biz boklu lazımlıkta doymaktan zevk alıyoruz
  onlar porselende.

  üstelik ' yaşam doyumu'nda bizim ne yediğimiz de belli değil.
 • türkiye'de asla isveç'te var olan olanakları duymadan, o olanakları yaşamadan kendini mutlu görebilir bir insan. evet evet, mesela sabah 8 akşam 5 çalışmak ve mesai ücretini alamamak dahi onu mutlu edebilir. mesela yozgat'taki bir kardeşimiz gayet mutlu bir hayat yaşadığını düşünebilir çünkü hayatı bilmiyordur.

  bilim dediğiniz şey bu değil ki. bu gösterdiğiniz sadece istatistik ve çok saçma. bu doymuşluk hissinin temel nedeni cehalet.