şükela:  tümü | bugün
 • tarafsız ekonomistlere göre minimum 200 milyar dolar düzeyindedir. bazıları bu kriteri ancak 200 milyar dolar + 200 milyar euro olarak değiştiriyor.

  türkiye'de abd'nin veya batı avrupa'nın 10 yılda vereceği faizi 1 yılda vererek dövizi dengede tutmaya çalışmaktadır. ancak mevcut düzen devam ettikçe ohal kalkmadıkça hatalı dış ve iç politika stratejileri devam ettikçe doların 4 lirayı aşması yüksek faize rağmen kaçınılmaz görülüyor.

  bakın şöyle denmiş :

  --- spoiler ---

  yabancıların hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi alımı yoluyla getirdikleri para türkiye’nin dişinin kovuğuna yetmez aslında. o yüzden bu para için dişlileri yağlayacak para diyoruz ya.

  türkiye’nin yıllık döviz ihtiyacı en az 200 milyar dolardır. bu tutarın 160 milyar dolar kadarına borç ödemesi için gerek duyulmaktadır, kalanı da cari açığın finansmanı için gereken paradır. yıllık döviz ihtiyacı ilk kez 200 milyar dolarlara çıkıyor değildir. yıllardan beri bizim ihtiyacımız bu dolayda seyretmektedir. ama önemli olan bu paranın hangi fiyattan bulunduğudur.

  hazine yüzde 12’ler, 13’lerle borçlanıyor ve bu faizle para bulabiliyoruz. çünkü batı’da on yılda verilen faizi biz bir yılda veriyoruz. ama seneye bu faizin daha da yukarı gitmesi kaçınılmaz olabilir.

  ayak direyebilecek gücü bulur, faizi aşağı çekebilir miyiz bilinmez; ama o zaman da bu parayı zor buluruz. para gelmezse ne olacağı da belli; dün yazdığımız 2018 sonu dolar kuru tahmini olan 4.25’i çok çok yukarı çekmemiz gerekir.

  --- spoiler ---

  ekonomi tahmini