şükela:  tümü | bugün
 • başkanlık sevdasıdır, net. çözüm sürecinin başlarına dönecek olursak, ypg ile türkiye arasında bir anlaşma vardı. neydi bu anlaşma?

  1. ypg'nin esad'a karşı savaşması. suriye iç savaşının başlarında ypg de diğer gruplar ile birlikte esad'a karşı savaşıyordu. böyle bir karar almalarında çözüm sürecinin yeri büyüktür.

  2. içeride de hdp'nin başkanlığa destek vermesi. oslo süreci haberlerinden anladığımız kadarıyla, hdp'nin başkanlığa destek vermesi karşılığında akp süreci devam ettirecekti.

  3. tabi ki, pkk'nın geri çekilmesi (silah gömme şimdilik söz konusu değil).

  peki, ne oldu da bu anlaşma ve beraberinde çözüm süreci bozuldu?

  1. ypg, esad ile savaşmayı bıraktı. esad'ın düşmeyeceğini, rusya'nın suriye üzerinde üstünlük kuracağını türkiye'den daha önce belledi. esad ile savaşmak yerine yayılma politikası izledi.

  2. hdp başkanlık sistemine karşı çıktı. demirtaş'ın 'seni başkan yaptırmayacağız' çıkışı ise son noktayı koydu. çözüm sürecini yürüttüğü sürece kürtlerin kendilerine oy vereceğini sanan akp, şok yaşadı.

  3. pkk'nın ypg'ye yardım etti, seçim döneminde gündeme gelen askeri barajlara karşı çıktı.

  peki, akp bu sevdasından vazgeçip şimdilerde öso ile değil de ypg ile çalışmaya başlamasının (ypg terör örgütü ilan edildiğinden beri imkansız bir hal aldı yine de yazalım ihtimal dahilinde) türkiye'ye faydası ne olur?

  1. en başta, sınırlarını binbir türlü cihatçı örgütten korursun. ypg zaten çobanbey ve çevresi haricinde bütün sınırı kapsamı durumda.

  2. kişisel çıkarlar söz konusu olmayacağından, tamamen çözüme yönelik yeni bir süreç başlar ve belki bu sefer pkk gerçekten biter.

  3. ülkedeki kürt nüfus memnun kalır, ülkedeki tansiyon düşer. süreç boyunca kürtlerin ısrar ettiği haklarını verirdin. kürtler belki de ilk kez devletlerinden memnun kalacağından, ileride bir ihtimal ypg'nin türkiye'den de toprak istemesi ihtimalinde kürtleri de yanına alacağından, bu tür bir 'kürdistan' planı da engellenmiş olurdu.

  4.fırat kalkanı gibi, zaten ikide bir sarsılan ekonomiye fatha okutmayacak geniş çaplı operasyonlara gerek kalmayacak, ülke, şimdilerde çokça artan suriye'de şehit haberleri duymayacaktı. ışid'in asker kaçırması da söz konusu olmayacaktı.

  5. kötü nam salmış cihatçılarla değil, ypg ile anlaşmak ülkenin dış imajını olumlu etkiler. 'ışid destekçisi ülke' namımız düşer. sürekli ab, bm, abd, rusya gibi devlerle karşı karşıya gelinmez.

  6. binlerce hayata mal olan suriye'deki iç savaşın bitmesi için büyük bir adım olur.
  .
  .
  .

  türkiye ne yaptı? öso ile el-nusra ile anlaştı. olumsuz etkilerini yazmaya gerek yok, zaten azıcık bilinç sahibi bir insan hepsini görüyor, duyuyor. otorite, başkanlık sevdası uğruna mükemmel bir fırsat heba oldu işin özeti.