şükela:  tümü | bugün
 • cevabı, 'türkiye'nin kendisini düzelterek' olan sorudur. ülke 3. sınıf ortadoğu ülkesi olarak kalsın ama imajımız bir iskandinavya ayarında olsun istiyorsanız o iş yaş.
 • laiklik, din ve vicdan ozgurlugunu gosteren unsurlar, doping, vergi kacirma, rusvet gibi seyleri onlemek, kadinlara mecliste quota koymak, senato kurmak, yuzde 10 baraji indirmek, turbanli sayisinin azalmasi (istediginiz kadar sayiklayin ikinci sinif insan goruntusudur), haremlik selamlik kulturun ve uygulamalarin komple silinmesi, kamu alanini tamamen kadinlarin rahatligina gore duzenlemek, bunun icin gerekirse damsiz girilmez uygulamalari cogaltmak, lgbt onur yuruyusleri, ateist, alevi, hristiyan ve musevi turklerin varliginin onemini gosterebilmek, teknoloji gelistirmek, az da olsa bir iki seyi birinci sinif uretebilmek, erasmus gibi programlara cok daha fazla onem vermek ve iyi okullardan universite gencligini yurt disina yollamak, akraba evliliklerinin onlenmesi, engelli haklarinin korunmasi, kiz cocuklarini okutmayan, evlendiren, kuma getiren, cok esli bir hayati sanki legalmis gibi millete kakislamaya calisan, kumalarindan olan cocuklari resmi eslerine yazdiran, karilarini doven, cocuk nafakasi odemeyen, vs. erkekleri ve bunlari mumkun kilan imamlari hapise atmak ve geride kalan kadinlari ve cocuklari sahipsiz birakmamak, onlara devlet destegi saglamak, cevreyi temiz tutmak, igrenc binalar yikip koca koca yesil alanlar yapmak, denizi temizlemek ve insanlarin sehrin icinde bile rahat rahat yuzebilecegi plajlar ve tesisler yaratmak (barcelona gibi), bu tesislerin yuzme bilmeyen deve guresi yapan orta dogulu sap erkekler tarafindan istila edilmesini onlemek, her daim tertemiz tutulmasi icin yeterli gorevli ve denetleme mekanizmalari kurmak, gercekten sokaga cop atan, yasak yerlerde mangal yapan insanlara ciddi cezalar kesmek, araba trafiginin gittikce daha da kotulesmesine yol acacak insaatlar ve yollar yerine bisiklet vb ulasim araclarinin yogunlasmasi icin elden gelen herseyi yapmak, herkese okulda yuzme ogretmek, cinsel saglik derslerinin orta okulda zorunlu olmasi, din derslerinin ya komple kaldirilmasi ya da gercekten butun dinleri bilimsel bir sekilde ogretmeleri, diyanete bir tek sunni muslumanlarin vergi vermesi ya da butun vergilerden butun dini kurumlara para dagitilmasi, ezanin gunde 5 kere okunmamasi, istenilirse turkce okunmasi, her mahallenin ezan olsun mu olmasin mi oylama hakkina sahip olmasi, tabii ki din hanesinin komple silinmesi, egitimin ezber degil mantik cercevesinde donmesi, liste uzar da gider...

  bazilari gormek istemese de ne kadar arapliktan uzaklasirsak, ne kadar kadinlar ellerini kollarini sallaya sallaya her yerde dolasabilirse, o kadar medeni gorunuruz.
 • türkiye'nin yurtdışındaki imajı bize bağlı bir şey değil.

  isterseniz edirne'den hakkari'ye ütopya kurun, amerika'daki washington merkezli politik haber endüstrisi ve california merkezli eğlence endüstrisi sizi iyi bir ışık altında göstermezse iyi görünmezsiniz. bunlar isterse etnik temizlik yapıp iyi de görünebilirsiniz.

  örnek: robert mugabe
 • dışarıdaki imajı kafanıza takmaz, her şeyi devleti ve milletiyle türkiye cumhuriyetini ileriye taşımak, müreffehleştirmek, rasyonalite ve hukuk zemiminde yönetmek için yaparsanız, bir sabah kalktığınızda bakmışsınız şirinler çevrenizde toplanmış size bakmakta.
 • idil biret in cumhurbaşkanı olmasıyla.
 • (bkz: itibardan tasarruf olmaz)

  sürekli kandırılan, saf ve iyi niyetli dünya liderimizin inanılmaz ve eşsiz zihin dünyasına göre tasarruf etmeyerek "itibar" kazanabiliriz. itibardan tasarruf etmemeliyiz. o yüzden acilen devletin ve halkın tasarruf ettiği şeylerde tasarrufu bırakıp israfa -pardon itibar satın almaya başlaması ile imajımız düzelebilir. 2023'te yeni türkiye muhteşem olacak, en kötü o zaman düzelir.
 • ben hobby jöle sert tavsiye ediyorum. reklam kokan hareketler
 • kısa vadede imkansız fakat uzun vadede acılı bir şekilde halledilebilir. uzun vadeyi açarsak ilk işimiz komşularla iyi geçinmeyi öğrenmeliyiz. sert bir üslup yerine daha orta bulucu bir biçimde liderlerle görüşülüp sorunları aşmalıyız. ardından içeriye dönüp elimizdeki ham maddeye bakılarak bu ülkenin kalkınmasını sağlayacak plan ve programlar geliştirilmeli ve gelecek nesli buna empoze etmeliyiz. mesela köylere gidilip çiftçiyi dinlemeli ve ne sorunları var devletten beklentileri nedir öğrenmeliyiz, işçinin,memurun hakkını vermeliyiz ve en önemlisi aileler olarak vatan,millet sevgisini çocuklarımıza aşılamalıyız. en iyi ihtimalle elli sene sonra ülkenin düzlüğe çıkacağını düşünüyorum.
 • adını değiştirmeyi deneyebiliriz. zaten avrupa'da yerini bilen kişi sayısı az, birçoğunu kandırabiliriz. altı sıfır atarak ekonomiyi düzelten iktidar buna da bir el atsın..