şükela:  tümü | bugün soru sor
 • baştan uyarayım troll başlık değildir. başlıkta vermiş olduğum rakam bilimsel verilere dayanmamaktadır, tamamen semboliktir.

  bu hipotezimi bana düşündüren sebepleri sıralayacak olursak;

  1- çoğu kişinin müslümanlığı ailesinden kültür olarak alıp, inandığı dinin kitabını anadilinde anlayarak okumamış olması,

  2- teknolojinin gelişmesi ve iş hayatının yoğunluğu gibi nedenlerle insanın dini/öteki dünyayı düşünmeye çok da vaktinin kalmaması ve manevi duygulardan uzaklaşması, (tv programları, pc oyunları, telefon bir şekilde oyalıyor insanları)

  3- türkiye de müslümanlığın büyük oranda cuma müslümanlığı + oruç tutmak şeklinde olması ve bunlarında yapılmasının arkasındaki nedenlerin çeşitliliği.,(gerekirse açıklarım)

  4- kendini bir tarikata/cemaate adayanların çoğunun bir süre sonra sapıtarak peygamberi ve kuran'ı aradan çıkarıp liderlerinin peşinden bambaşka oluşumlara dönüştüğünü defalarca görmemiz,

  5- bu kitlenin yarısından fazlasının babasının mezarında okuduğu dua dan tutun da cuma namazında okuduğu duaya kadar ne dediğini bilmeden farklı bir dilde cümleler mırıldanması

  not: işbu başlığı açmamda herhangi bir gruba karşı artniyet yoktur. sadece kendimce tespitlerim.

  edit: imla
 • deist olayım derken deyus oldum
 • (bkz: yoamana)
 • sen farkında olmadan gerçek islami inanışı yazmışsın
 • sonuç itibariyle bütün müslümanlar, nur dağındaki hira mağarasında kendine peygamberim diyen adamla allah arasında ilahi bir iletişimin gerçekleştiğine inanıyor. hal böyleyken yanlış önermedir.
  diğer yandan girdinin içeriğinde kuranı ve peygamberi bir kenara atıp tarikatların peşinden giden müşrikleri deistlerle bir şekilde ilişkilendirmen kırıcı oldu.
 • kalan yüzde 10'u açık açık deist ya da ateist zaten.
 • bu, türkiye'nin yüzde 10'unun kuranı anlayarak okuduğu anlamına gelir ki, imkansızdır. olaya sadece okuduğunu anlama açısından bakarsak, ülkenin yüzde 1'i bile müslüman çıkmaz. değerlendirmeyi daha çok islamli değerlere ve kurallara uyarak yaşayan insanlar olarak yapmak gerekir. bu da çıkartılması çok zor bir istatistik zira kime hangi islami değerlerin ve kuralların nasıl öğretildiği ülkemizde epey bir muamma.

  arapçayı anlamama ve buna bağlı olarak müslüman olamama gibi bir çıkarım son derece yanlıştır.
 • deist’in ne anlama geldiğini anlayamamış yazar zırvası. reddetmek başka şey, inanıp gereğini yerine getirmemek farklı şey’dir. biri seni inançsız yapar, öteki günahkar...
 • kesinlikle katılıyorum!
  atadan dededen gelen cahil öğretiler, genele yayılmış inanışlar, ve kanıtlama çabaları açıkça gösteriyor.
  deist ya da ateist olmayı şiddeyle lanetleyen kişilerin bile sorularına cevap aramak yerine üzerini örttüklerini düşünüyorum.