şükela:  tümü | bugün soru sor
 • memet aksakal adlı muhabirin twitter üzerinden doğubeyazıtta yaptığı haberlere göre sürmekte olan ve görmezden gelinen yoğun göçlerdir. afganlar dışında çok fazla pakistan uyruklu göçmenler olduğunu da bildiriyor.

  kendisini twitter biyografisinde serbest gazeteci olarak tanımlayan memet aksakal'ın göç ve göçmenlerle ilgili en başından beri yaptığı flooda buradan ulaşabilirsiniz.

  daha önce afgan göçmenlerle ilgili başlık açılmıştı ancak medyada sınır dışı edildikleri ile ilgili haber yapılmasının ardından hala bu göçlerin sürüyor olması dolayısıyla yeni bir başlık açmak istedim. ayrıca paylaştığım flood linkinde yer almasına rağmen konuyla ilgili güncel olan yazılarını da burada paylaşmak istiyorum.

  8 mayıs tarihli bu videolu paylaşımındaki yazıları:
  "iran üzeri vatandaş ithalatına devam
  bugün de 1 gruba rastladım sınırdan kaçak girip erzuruma 350 km yürüyorlar. yolda çok sayıda kontrol noktası var müdahale yok. bu durumda 2 şık var
  1- hükümet sınırları koruyamıyor ki bu acziyettir
  2- hükümet kaçak göçe göz yumuyor ki bu suçtur

  bugün yaptığı bu haberdeki yazıları:
  "burası ağrının doğubeyazıt çıkışı. an itibari ile iran üzerinden türkiye'ye kavimler göçü devam ediyor. 200 metre kadar ileride kontrol noktası var, dogubeyazit istikametinden gelen tr vatandaşları didik didik aranıyor ama afganlar görmezden geliniyor. akparti usulü güvenlik konsepti"

  yine bugün paylaştığı
  bu görüntülerle ilgili yazısı:
  "an itibari ile ağrı-doğubeyazıt yolu diyadin mevkii. ıki afgan ağrı istikametine yürüyor, afganlar artık daha küçük gruplar halinde yürüyorlar. yol boyunca 10dan fazla gruba rastladım"

  burada'da ağrıdan istanbula gitmek için yola çıkan bir grup pakistanlıyı görüntülüyor ve aralarından türkçe bilen bir tanesiyle röportaj yapıyor.

  hem flood paylaşıp hem de flood içeriğinde yer alan bir kaç tweeti ayrıca paylaşmam formata uygun görünmeyebilir ancak bazılarının güncel olması sebebiyle ve siteden twitter'a aktarılmak istemeyenlerin olabileceği düşüncesiyle böyle bir ayrıntıya girmek istedim. zira önemli bir haber olduğunu düşünüyorum ve medya da bu konuda ya sessiz kalıyor ya da susturuluyor.