şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerek s-400 meselesi gerek de andrew brunson meselesi sebebiyle gerçekleşebilecek olan hadise
  https://twitter.com/…status/989597842141523968?s=21

  s-400 meselesinin iki boyutu var. birincisi abd kongresi özellikle senato trump’ı rusya konusunda sıkıştırmak için paso yeni yaptırım kararları hazırlıyor. rusya’dan silah alana silah satmama muhabbeti de bunun parçası

  ikincisi de s-400’ler aracılığıyla rusya’nın f-35’e ait bazı kritik bilgileri ele geçirme tehlikesi var. f-35 nato üyesi ülkelerin hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturacağı için bu riski almak istemiyorlar.

  rahip mevzusu özellikle mike pence’in üzerinde durduğu bir husus. amerikan sağı’nda zaten “ortadoğu hristiyanları zulme uğruyor” anlatısı var. üzerine 20 yıldır türkiye’de misyonerlik yapan adamı doğru dürüst delil olmadan islami bir külte üye diye tutukladığımız için herifler sövüyor (ama haklı ama haksız)

  peki f-35’in alternatifi var mı? pek yok.

  rus uçaklarının adaptasyon maliyetleri bir tarafa tam f-35 dengi bir uçak yok. hem su-35’in hem su-57’nin hem görevleri farklı hem de bize teknolojik getirisi sınırlı olacak. zaten hindistan da bu yüzden ve rusların pek çok kritik teknolojiyi vermemesinden ötürü su-57 projesinden çekildi. artı ruslar zaten daha uçağa radar, motor üretmedi. onlar 2025’e doğru üretecek de bize satacak.

  biz kendimiz üretebilir miyiz?
  yerli hayalet uçak projesinin ekonomik ve teknik açmazları bir tarafa uçağın seri üretime girmesi en erken 2035 olur.
  şöyle düşünün..f-35’in prototipi olan x-35 2000 senesinde uçuyordu. çok daha basit olan tank işinde bile (ki altay gibi üçüncü nesil tanklar 30 yıldır piyasada) tonla pürüz yaşandı
  zaten f-4’leri (büyük oranda) emekli ettik, ara çözüm olarak da f-16v işine de girmiyoruz.
 • (bkz: çarşı karışır) tarih tekerrürden ibarettir sözünün ne kadar doğru bi söz olduğunu tekrardan görmüş olduk. 1.dünya savaşı öncesi de böyle şeyler yaşanmıştı. allah sonuzumu hayretsin.
 • canla başla batıcı myz çalışıyor. neyse bu başlığa gelecek takipçileri olacaktır.

  http://www.businessinsider.com/…-2014-report-2015-3

  https://www.cnn.com/…ely-oxygen-problems/index.html

  https://www.bloomberg.com/…as-stalled-pentagon-told

  2025'e doğru üretecek mi şüpheli. ürettiğinden bir sonuç çıkacak mı. o da şüpheli. 7 senede bu sorun çözülebilir ama zaten en az 10 senedir lockheed martin bu uçağı üretme sorunu yaşıyor.
 • burada kesin bir şey yok fakat şunu demek yanlış olmaz ; ambargo ufukta görünmeye başladı. her şeyiyle batıya adapte olmuş bizleri zor günler bekliyor.
 • böyle bir hamle nato ve batı için oldukça önemli bir yapı olan türkiyeyi daha çok kaybetmekten, karşısında askeri olarak daha bağımsız bir yapı görmekten ve düşmanı rusyaya büyük bir koz daha vermekten başka bir işe yaramaz.

  hem yaptıkları taahüt ve anlaşmaların yasal sonuçlarını çekerler hemde ileride karşılarında daha güçlü bir tf-x görürler. keza böyle bir durumda türkiye ya f-35'e ayırdığı bütçeyi 1 filo f-4'ler yerine yabancı stop gap uçak alıp geri kalanını tf-x projesine kanalize edip tf-x den hem hava önleme hemde derin darbe yapabilecek 2 tipte uçak geliştirir.ki akılcı olanda budur geliştirilen milli uçak ufak konfigürasyon modernizeleriyle hava önleme ve derin kara saldırı görevlerini layıkıyla yapabilecek imkana sahip . yada f-35'in yerine rusların pak-fa 'sını yani su-35'i yer görevleri ve batı altyapımıza göre yerli sanayi ile hibritleştirerek projeye dahil olur.
 • motorbisiklet motoru üretemiyoruz ama f-35 üretmek imkansız değil.

  allahım sen bizi neyle sınıyorsun.
 • verdiği uçak ve o uçağı aldığımız için yıllarca asalak gibi satın almak zorunda kalacağımız mühimmatı, yedek parçası, vidası vs yıllarca bağımlı kalacağız. abd istediği zaman elektronik harp ile etkisiz hale getirir, demir yığını olur kalır. satışını yaptığı uçak kendi kullandığı ile bir değil, dışarı satılan modelde, kendisini kendi silahından korumak için gizli açıklar bırakıyor.

  o sebeple "yerli ve milli" elhamdülillah tf-x ve hürjet geliyor!

  iptal söz konusu değil parayı veren düdüğü çalar bu kadar basit. 10 milyar dolar gelen yerden uçağı esirgeyecek göt abd'de bile yok.
 • diyelim usa'ya al uçağını götüne sok dedik. yerine biz tf-x üreteceğiz dedik. lakin öyle biz yerli uçak üreteceğiz deyip uçmuyor o uçaklar maalesef. şuan kavramsal tasarım aşamasında uçak. kafadan bir 15 senesi var uçması için. bu aradaki zamanda ne yapılacak ? hadi uçağı ürettik. ingiltere yok lan size motor dedi o zaman ne yapılacak ? sadece motor mesele değil. alın okuyun f-35 kaç parçadan oluşuyor ve kaç farklı üretici tarafından parçalar üretiliyor.

  https://www.f35.com/about/life-cycle/production

  dört ülke taş koysa gitti uçağın yarısı. uçağın parçalarını çin'den, rusya'dan alırız diyorlarsa hiç zahmet etmesinler zaten yapılmışı var. al su-27 türevi bir uçak kafan rahat olsun.

  dış siyaset yönetimimiz maalesef çok zayıf. atar yapalım, rest çekelim buna varım ama bunları yaparken yarını düşünmek gerek. ben inanıyorum ki iyi bir siyasi manevra ile patriot sisteminin kaynak kodları alınıp milli sisteme döndürülebilirdi. bize kaynak kodlarını vermezler diyenler için boeing 737 aew&c 'nin kaynak kodlarına sahip tek yabancı ülke olduğumuzu hatırlatırım.