şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son yılların en boş duruşudur. hamaset kültürünün bir yansıması olan bu, kimi zaman gaz alıcı, kimi zaman gaz verici pompalama ile içinde bulunduğumuz geriye gidişi dahi görememekteyiz.

  ancak görmeliyiz.

  neyimizle gurur duyuyor ve hangi yönümüze mana yüklüyoruz?

  tarihimizle? atalarımızla? fetihlermizle? evet tarih düzleminde küçük bir zaman dilimi dahi olsa fethedilen topraklar bakımından üstün olduğumuz bir dönem olmuş ama bu mana yükleme nedeni ise, makedonların bu noktada bizden daha manalı olmaları gerekir. hele moğolların elf minvali bir gurur ile başımıza ekşimeleri gerekir? ama böyle bir şey yok. onlar böyle düşunüyorsa bile insanlık buna "yav he he" der... tarihimize saygı eyvallah ama gereğinden fazla mana yüklemek? ışte bunun içi boş. ayrıca saltanatı korumak için günahsız kardeşini boğdurtacak fetvalar çıkartan bir tarihi fazla kurcalamak bizi üzebilir.

  başka ne olabilir? bilime katkılar? ülkemize bu yüzden mi fazla mana yüklüyoruz? 10 dakika bilime katkımızı düşündüm ve ilk aklıma gelen, papaz eriğini imam eriğine çeviren düzenek oldu. soydaş bilim adamlarımız da lejyoner. yetiştirdiklerimiz ise ilk fırsatta kaçıyor. çünkü biz hamasete mana yüklüyoruz onlara değil...

  icatlar, markalar, sanayi hamlesine ve gelişime döşenen mihenk taşları? makam arabalarımızı bizi kıskanan almanlardan alıyoruz. pek çok şey gibi. gurur abidesi dediğimiz ve bize mana yükleme şansı verecek bir markamız değerimiz yok. yunanların bizden çalmaya kalktığı baklava dışında.

  eğitimide açtığımız çığır? 16 yılda 15 kere değişen eğitim sistemi modeli gerçekten manidar ama hiç manalı değil. gururlanacak övünülecek bir şey hiç değil.

  belki de sanattaki başarılarımız bize mana yükleme şansı verir dedim ama cıks. aklıma gelen heykellerden sonra bu düşünceden de vazgeçtim.

  kalemler çoğaltılabiliyor ama mana havuzu dolmuyor.

  adalet? adil bir ülke ve toplum muyuz?
  ahlak?
  ya özgürlükler..
  ya birbirine saygı?

  neyiz biz? bizi bu kadar manalı hissettiren nedir?

  elimde hiçbir şey yok.

  evet. ülkemizi seviyoruz. sevmeliyiz de. ıleriye gitmesi için hem mikro hem makro tüm hamleleri desteklemeliyiz. ama hamaset ile gaz ile uyutulmamıza izin veremeyiz.

  potansiyelimizin uyuşturularak mana kalkanı ile sarmalanmasına izin veremeyiz.

  1928 de tayyare fabrikası kuran, kurmakla kalmayıp yüzlerce uçak üreten bir ülke iken daha manalıydık. o hale yüz çevirip kendi kendine yeten 7 ekonomiden biri iken günümüzde samanı ithal eden ülke halimize mana yüklemek hangi aklın ürünüdur bilinmez ama bunu empoze edenlerin iyi niyetli olmadıkları aşikar...
 • ülkesinden bıktırılmış haklı vatandaş düşüncesidir ama..

  belkide bunca şeye karşın çözemedikleri ülkeyi sonunda
  dağıtmaktır.
  eskiden de çok ama çok baüğlıydık ama bu kaliteli bir bağlılıktı.

  hepsi de akepe yüzünden olmuştur.
  kirli çamaşırlar ortaya çıkmasın diye ha babam ülkeye yüklenmektir.
  kafamızı şişirdiler.
  artık tama dinleyecek kafa kalmadı biraz huzur.
 • diffusal blade alınarak üstesinden gelinebilir. manabreak özelliği ile her saldırıda 50 mana yakımına sebep olur.
 • başlık sahibinin tarih-dahil sosyal bilimler ve fen bilimleri üzerine bir bok bilmediğini düşündüğüm başlık. eğer bir adamın aklına türk bilim dünyasının yaptığı tek şey papaz eriğini, imam eriği olarak dönüştürmek basitliği geliyorsa yanlış anlamayın o adam basit oğlu basittir. tıp-kimya-coğrafya vb. bir sürü alanda örnek verilebilir. ancak güzel kardeşim, hazerfan ahmed çelebi galata kulesinden neye atladı ? neyi denedi ? kılçıksız birine saplamayı mı ? google'a macar tarihi yaz elde ettiğin ilk 3 yazarı aç oku.misal rasoni'yi. türkçe tıpkı basımları var. adamlar tillah gibi zaten övünüyorlar koçum. fransız-ingiliz-alman-italyan-rus zaten övünüyor. övünmeyen millet yok götü boklu 300 yılı yeni deviren abd bile övünür. her filminde bir gönderme görürsün.yer yüzünde bilmem kaç farklı millet var. şu ana kadar (m.s)yaşanmış 4 çağ var tarihte. ikisini(%50 yapar) sen açmış sen kapatmışsın. hayır bunu yaparkende bilimde yapmışsın, gelmiş geçmiş en büyük hükümdarları sayılınca top 3 te yer alan fatih sultan mehmed ile yapmışsın hem de. övünülecek tabi.

  ha ülkedeki hamaset kültürünü yereceksen daha dar sınırlar çizeceksin. diyeceksin ki misal ulu önder mustafa kemal'in vefatından sonra gelen süreçte. şunu da eklersin dersin ki tarihimizle övünme hakkını bize atalarımız verdi. acaba bizde atası olacağımız nesillere böyle bir imkan tanımak için bir çalışma içinde miyiz ? ne yapıyoruz bu yolda? ama yok sen ananın çarıklı donundan çıkıp da gram bilgisiz ta orta asyadan sallayarak gelirsen adamın ağzına verirler kusura bakma güzel kardeşim. konuştuğun konu lakırtı kaldıracak konu değil. aklını başına al siktir git kanaat getirmeden önce 2 kitap oku. daha nitelikli şeyler yaz.

  edit: imla
 • evet, lipton reklamını izledikten sonra ciddi ciddi benim de düşündüğüm konudur. resmen reklam stratejisi yaratmış bu yönümüz.

  --- spoiler ---

  türklerle ticaret 101
  - öncelikle karşınızdakini yüceltip kendinizi alçaltacaksınız. satış yapacağınız insanları ne kadar şişirirseniz başarılı satış şansınız o kadar artar.
  kesinlikle kendinize uzman, üstün bir izlenim vermeye çalışmayın. karşınızdakini bir türk olduğu için her şeyi en iyi bildiğine, her konuda 'en' olduğuna inandırın. fazla uğraşmanıza gerek olmayabilir bile.
  - ikinci olarak kendinizi aşağılarken sürekli "bizi yendiniz. siz kazandınız." demeyi unutmayın. yenildiğiniz için merhamet uyandıracaksınız. koca fatih'in, kanuni'nin haşmetli torunları elbette size büyüklüklerini göstereceklerdir.
  - üçüncü olarak başkalarının türkler hakkında ne kadar olumlu referans verdiğini sık sık söyleyin. özellikle sırplar, israilliler, almanlar söylemiş olsun bu gaz verici lafları. "alman müşterilerimiz 'bu malı bir türk alıyorsa, kesinlikle bildiği vardır. ben de alırım' demişlerdi." "yahudiler 'bize iyi tüccar derler, ama biz ticareti türklerden öğrendik.' diye konuşurlar." gibi... şöyle bir geriye esneyip gülümsemeye başladılarsa oldu bu iş.

  --- spoiler ---