şükela:  tümü | bugün
 • az önce trt haber, a haber ve diğer yandaş kanalların gece bültenlerini izlerken yapılan haberlerden ve yaratılmaya çalışılan kamuoyundan yaptığım çıkarımdır.

  * reza zerrab sanık olarak başladığı davadan tanık olarak çıktı ve türkiye'nin, amerika'nın iran'a uyguladığı ambargoyu deldiğini itiraf etti.

  * amerika uyguladığı ambargoları delen kurumlara çok ciddi maddi yaptırımlarda bulunuyor. bkz

  * ilgili yaptırımların uygulanacağı bankalardan en önemli ikisi halkbank ve garanti. peki bu bankalar 200 milyar tl'yi aşan para cezalarına çarptırılırsa, zaten döviz kurlarının günde 20 kuruşa kadar değişebilmesinin mümkün olduğu pamuk ipliğine bağlı olan ülkemizin ekonomisi bunu kaldırabilir mi? hayır.

  * ortadoğu'da elinin altında piyon bulundurmayı strateji olarak benimsemiş olan amerika; yeni gözbebeği olan ibky'den (bkz: amerika'nın ikby referandumu hakkındaki görüşü) ve ypg'den desteğini çekti. (bkz: ypg'den ağır silahlar toplanacak)

  * rusya suriye'den askeri güçlerini çekiyor.bkz

  * rusya da amerika da suriye probleminin hava saldırılarıyla çözülemeyeceğini anlamış durumda. daha önceden deneyimli olan iki süper güç de kara operasyonunun kendi ülkelerine nasıl zararlar verebileceğinin bilincinde. (bkz: ırak) (bkz: afganistan) (bkz: vietnam)

  * bu olaylar gerçekleşirken türk yandaş haber kanalları, idlib operasyonu için kamuoyu oluşturmaya başladılar. bkz 1 bkz 2

  * yarın bir gün 2-3 türkmen öldürülür, hakan fidan'ın tabiriyle suriye'den 2-3 füze gelir. hali hazırda türkiye'deki islamcı ve milliyetçi kesimin desteğine sahip olan mevcut iktidar partisi ve mhp iş birliği ile suriye'ye operasyon çığırtkanlıkları yapılır. kamuoyunun desteği alınır.

  * halkın büyük çoğunluğunun desteğini alan mevcut iktidar partisi ve cumhurbaşkanı suriye'ye yapılacak bir operasyonu başlatır. yapılan operasyon mevcut iktidar partisi ve cb için win-win durumundadır. hem reza problemi çözülür, hem de islamcı ve milliyetçi tayfanın iktidara güveni artar. prim yapabilirler yani bu durumdan.

  * sonuç: amerika ambargo delinmesinin yaptırımını ekonomik yaptırımlar yerine türkiye'ye yaptırılacak bir suriye operasyonu olacak uygulayabilir. olan da birilenin dolan cebi, yediği boklar yüzünden canını kaybeden vatan evlatlarına olur.

  not: bu entryde yazan her şey hayal ürünüdür.
 • +1