şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çok komik bir durum. sbsndndgjd devletin neresine el atıyorsan üst düzey, orada mutlaka müteahhit kökenli bir laz var. bu irili ufaklı oligarklar ihalelerin en büyüğünü alıyor, vergi borçlarının en büyüğünü sildiriyor ve milletin amına koyuyor kendi deyimleriyle. içeriği dehşet ünvan ve ünvan sahibi kişiler hem komik hem korkunç.

bunun dışında fiilen de kabine laz dolu. bunun bir haritası vardı hatta şu anda bulamadım bulursam ekleyeceğim.

inandım ve aradım.

edit: yanlış ifade etmişim. ben de artvinli bir lazım :) kötü bir şey demek istemedim. karadenizli demem lazımdı haklısınız. laz oligark demek de komik oluyor şimdi ama hadi itiraf edelim dbsnsnsnsn
  • laz kelimesinin anlamının bilinmemesi ile alakalı durum.

laz halkı rize'nin doğusundaki pazar ilçesinden (eski adı atina) doğuya doğru yerleşik bir halktır. burada kastedilen kişiler ise pazar'ın batısından trabzon akçaabat'a kadar olan bölümden çıkmakta ki buralar da rum kültürünün yoğun olduğu alandı osmanlı döneminde, eski isimler de kahir ekseriyetle rumca kökenlidir.
  • tespit doğru. yalnız laz demek yerine karadenizliler diye ifade edersek durumu daha mantıklı bir çıkarım yapmış oluruz. sadece oligark için bunu söylemek de eksik kalacaktır. zira devletin en alt kademesinden en üstüne kadar karadenizlilerin kadrolara hakim olduğunu görüyoruz. hatta twitter'de buna dair 53-61 kliği diye bir geyik de dönüyor. yalnız bu bir geyik değil, yüzde yüz realite.
  • yüzde yüz doğru gibi görünen ancak eksik bir önerme.

türkiye’yi sonradan müslüman olanlarla balkan ve kafkas göçmenleri yönetmektedir.

bunu öğrenin ve türkiye’ye neden yeni türkiye dendiğini tekrar düşünün.
  • alnı olsa alnından opulecek tespit gibi tespit bir entry. ayrıca o insanlara laz demek de arttık galatımeshur olmuş bir ifadedir ve herkes ne denilmek istediğini net anlıyor.
    (bkz: galat i meshur)
  • oysa bu insanlarin kalibrelerine bakiyorsun, en fazla hela paspaslayip cay kahve getirebilecek tipler.

ortadogu ve akil almaz sacmaliklari.
  • karadenizlilerden bir şey olmadığı için ülkeden de bir şey olmuyor.
  • diploma, zenginlere ve hükmedenlere, doğru şekilde hizmet edebilecek yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlamak için aldığınız bir sertifikadır.

diploma aldığınız, eğitim aldığınız, okul okuduğunuz için kimse sizi zengin yapmaz.

zengin olmak istiyorsanız, yaptığınız işin orospusu olacak, paraya tapacak, paraya değer verecek, cebinizden parayı almak için hazırlanmış bütün tuzaklara siktir çekeceksiniz. buna, aşık olduğunuz pis kezbanların sizi yola yola yaptırdıkları düğünler, aldırdıkları mücevherler de dahil.

kerizliğinize son vermediğiniz sürece, zenginlerin kamçılanarak çalışan hizmetkarları olmaktan öteye geçemezsiniz.

patronlarınız sizi kamçılar kamçılar kamçılar, adamı zengin ederseniz. ayın sonunda da önünüze üç beş kuruş atarlar, onu da götürüp pis karınızın instagram gösterişi için alacağınız mücevherlere, elbiselere, çantalara, ayakkabılara harcarsınız ve sonra işe dönüp yeniden kamçı.

yine de bozmayın moralinizi. kamçı yine iyidir. ya bi de boşansanız... o zaman kamçının sapını da götünüze sokuyorlar.
  • fatih sultan mehmet dönemiyle birlikte osmanlı'yı 200 sene devşirmeler yönetti. fatih döneminde rum mehmet paşa'nın türkmenlere yaptığı zulümler dönemin kaynaklarında çarpıcı bir şekilde yer alır.türkmenlere en büyük ötekileştirmeyi bunlar yaptı. bu coğrafyanın kaderidir bu durum.
  • hakli bir onerme gibi duruyor.

edit: oligark yerine, organizma, desek de olur sanirim.