şükela:  tümü | bugün
 • çok komik bir durum. sbsndndgjd devletin neresine el atıyorsan üst düzey, orada mutlaka müteahhit kökenli bir laz var. bu irili ufaklı oligarklar ihalelerin en büyüğünü alıyor, vergi borçlarının en büyüğünü sildiriyor ve milletin amına koyuyor kendi deyimleriyle. içeriği dehşet ünvan ve ünvan sahibi kişiler hem komik hem korkunç.

  bunun dışında fiilen de kabine laz dolu. bunun bir haritası vardı hatta şu anda bulamadım bulursam ekleyeceğim.

  inandım ve aradım.

  edit: yanlış ifade etmişim. ben de artvinli bir lazım :) kötü bir şey demek istemedim. karadenizli demem lazımdı haklısınız. laz oligark demek de komik oluyor şimdi ama hadi itiraf edelim dbsnsnsnsn

  link: https://twitter.com/…son/status/1207603626656571392
 • laz kelimesinin anlamının bilinmemesi ile alakalı durum.

  laz halkı rize'nin doğusundaki pazar ilçesinden (eski adı atina) doğuya doğru yerleşik bir halktır. burada kastedilen kişiler ise pazar'ın batısından trabzon akçaabat'a kadar olan bölümden çıkmakta ki buralar da rum kültürünün yoğun olduğu alandı osmanlı döneminde, eski isimler de kahir ekseriyetle rumca kökenlidir.
 • tespit doğru. yalnız laz demek yerine karadenizliler diye ifade edersek durumu daha mantıklı bir çıkarım yapmış oluruz. sadece oligark için bunu söylemek de eksik kalacaktır. zira devletin en alt kademesinden en üstüne kadar karadenizlilerin kadrolara hakim olduğunu görüyoruz. hatta twitter'de buna dair 53-61 kliği diye bir geyik de dönüyor. yalnız bu bir geyik değil, yüzde yüz realite.
 • yüzde yüz doğru gibi görünen ancak eksik bir önerme.

  türkiye’yi sonradan müslüman olanlarla balkan ve kafkas göçmenleri yönetmektedir.

  bunu öğrenin ve türkiye’ye neden yeni türkiye dendiğini tekrar düşünün.
 • alnı olsa alnından opulecek tespit gibi tespit bir entry. ayrıca o insanlara laz demek de arttık galatımeshur olmuş bir ifadedir ve herkes ne denilmek istediğini net anlıyor.
  (bkz: galat i meshur)
 • karadenizlilerden bir şey olmadığı için ülkeden de bir şey olmuyor.
 • fatih sultan mehmet dönemiyle birlikte osmanlı'yı 200 sene devşirmeler yönetti. fatih döneminde rum mehmet paşa'nın türkmenlere yaptığı zulümler dönemin kaynaklarında çarpıcı bir şekilde yer alır.türkmenlere en büyük ötekileştirmeyi bunlar yaptı. bu coğrafyanın kaderidir bu durum.
 • onlar laz değil, kaldeliler (chaldia) gençler. tarih ve coğrafya bilenler mevzuyu çakacaktır, hadi bakalım.
 • turkiye’yi lazlar yonetmiyor. turkiye’yi hala jitem yonetiyor.
 • laz mı bilmem lakin trabzon ve rize bu konuda ciddi manada başı çekiyor. bu tipler genelde ( hepsi değil tabiki ) türklüğü ve müslümanlığı kimseye kaptırmazlar, her işi en iyi kendileri yaptıklarını ve bildiklerini iddaa ederler, kökeni cahilliğe dayanan kendilerine has bir ukalalık edası taşırlar. genelde güneydoğu bölgesine has olan aşiret kavramı burada aslında daha yaygın olup zartoğulları, cebiler gibi övündükleri sülaleleri vardır. aslında dış güçler kürt kardeşlerimiz yerine bu karadenizli kardeşlerimizi vakti zamanında kullansaydı çoktan muvaffak olmuşlardı.