şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında plan basit. amerika gibi para basarak yapılabilir. peki nasıl olacak?

  tıpkı futbolun bug'ı gibi, kaleci etrafındaki takım arkadaşlarına eliyle pas atıp, oyuncular tekrar kaleciye kafayla geri pas atarsa, 6 saniye kuralı ne olur? böylece öne geçilen her maç kazanılmaz mı?

  1. türkiye yurtdışındaki vatandaşlarına maaş bağlayacak veya gönüllü olarak çalışmasını talep edecek. tüm bu plan gizli tutulacak ve bu vatandaşlara verilecek türk lirası gerekirse devletin kontrolünde darphane dışında gizli olarak basılacak.

  2. her yurtdışına çıkan gönüllü veya maaşlıya çok abartılmayacak meblağda tl verilecek. mesela 50 bin ila 100 bin tl.

  3. bu parayla yabancı ülkeye giren vatandaş oradaki döviz bürolarından elindeki tl'yi değeri ne kadar düşük olursa olsun dolar, euro gibi uluslararası geçerliliği olan para birimlerine çevirecek.

  4. dönüş sürecinde atıyorum 20 bin euro'yu getirmek isteyen tc vatandaşı gümrük problemine takılırsa, devletin fason olarak oluşturduğu bir firmadan 10 tl'lik malı 20 bin euro bedelle ithal ederek hayali ihracat yapacak ya da gözü yerse direk üstünde getirip devlete teslim edip yeni tl alacak.

  böylece devlete devamlı döviz, altın, değerli maden, mücevher akışı sağlanacak. meblağlar küçük olsa da bunu yapabilecek zibilyon tane reis sevdalısı gurbetçiyi düşününce oluşabilecek birikim gerçekten korkutucu. ayrıca devletin para basma yetkisi ve bunu isterse gizliden yürütebilmesi sınırsız bir kaynak sunmakta.

  bu fikirle de ekonomi nobel ödülünü ülkemize getirip ekstra bir kaynak bile sağlayabiliriz.
 • 300 milyar dolar para lazim seri. bunu elden döndürüp getirmek icin kac adam ve kac zaman lazim?

  adam basi 5,000 euro getirseler 600,000 kisi lazim. herkes 6’sar yol yapsa 100,000 kisi.

  hadi diyelim biraz topladin, avrupa konuya uyanip tl alimlarini durdurmayacak mi? (bkz: bir an aklıma yatmadı da değil)*
 • 20 milyar dolari 3 oranli 2 maca bagliyoruz ve maci 20 m dolara fixliyoruz 3x3x20=180 milyar dolarsss..

  (bkz: thank me later)
 • muazzam proje. yalnız bugün dolaşımda 150 milyar tl'lik banknot varken bunun üzerine basılacak 2 trilyon tl'lik banknotların nasıl "gizli tutulacağı" anlatılırsa süper olur.