şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cok basit ama neden kimsenin aklina gelmemis ya da teklif edilmemis bilemiyorum.

demokrasi v2.1 deniyor buna.

herkesin 2 oy hakki var. 1 i pozitif digeri negatif.

pozitif olani istediginiz partiye kullanirken , negatif olani da istemediginiz partiye atiyorsunuz.

boylece cogunlugun istemedigi bir partinin asla ulke yonetiminde dominant bir rol oynama sansi kalmiyor.

tercihlerimiz tek bir kelimeden ibaretken simdi tam bir cumle kurabiliyoruz.
  • ciddi ciddi cok mantikli buldugum sistem. gercekten dahiyane ve ironi yapmiyorum. pi kardesimize tesekkurler.
  • kesinlikle yerleşik demokrasinin bir adım ilerisidir.
  • pusulaya basit bir soru iceren captcha konulmasi.

sandik ve elektronik oy sisteminin bir arada kullanilmasi. tutarsizlik durumunda sorusturma yapilmasi.

tum sandiklarin atilan ilk oydan, sayilan son oya kadar dijital olarak takip edilebilmesi.

evet oyu vermenin yanisira, hayir oyu da verilebilmesi. kime oy verecegini bilemeyen ama kimi istemedigini cok iyi bilen kitle icin katilim saglar.

dhont sisteminin buglarinin giderilmesi. x partisi %6 daha fazla oy alsa da ayni sayida milletvekili cikarabiliyor bazen.

yurtdisi oyu kullanabilmek icin son secimden bu yana x gun turkiye de bulunmus olma zorunlulugu.
  • (bkz: blockchain) altyapısının seçime entegre edilmesi ve çipli kimlik kartı ile oy kullanımı.

bir de rehzen isimli yazarın dediği gibi basit bir captcha iş görür. 3+7 ya da "türkiye kaç yılında cumhuriyeti ilan etti" gibi bir soru zaten çoğu şeyi belli eder.
  • solcu faşizanlara göre kendi oyları 100 sayılırken dağdaki çobanın 0.5 değerinde bir oy a sahip olduğu sistemdir. lakin gene tek başına iktidar olamazlar bu kafayla. bu ülke ancak bireysel ahlaki seviyenin artırılması ile yani sadece ülkem ve insanlarım nasıl ileri gidebilir bunu düşünürsek gelişebiliriz.
  • toplanan oyların hilesiz bir şekilde sayılması yeterli.
  • tam ok diyecegim aklima son seçimlerdeki halk tv'nin ve chp'nin oy sayım sistemleri geliyor, gülüyorum gayri ihtiyari.
  • il milletvekilliklerinin kaldırılması, seçmen sayısının sandalye sayısına bölünmesiyle bulunacak oy alan adayın milletvekili seçilmesi.

örneğin, 60 milyon oy ve 600 koltuk var. yani her 100 bin oy alan bir vekil kapar. böylelikle bağımsız adayların da önü açılır, bir ilde 500 bin oyla vekil olunabilirken başka ilde 50 bin oyla vekil olmak da ortadan kalkar. bağımsız vekillere de bir ile veya seçim bölgesine sıkıp kalmaktan farklı bir şans da verilmiş olur.

bu arada vekil olabilme ön şartı olarak da 4 yıllık üniversite mezunu olmak, kpss genel kültür veya genel yetenek sınavından (bakın ikisine de girmeyecek, vekillere bir kıyak da benden) soruların %50'sini doğru cevaplamak (yanlış doğruyu da götürmüyor) ve en önemlisi adli sicil kaydının bulunmaması eklenirse, ben o vekillerin elinden öperim.
  • seçim barajı kaldırılsın her şey düzelir.