şükela:  tümü | bugün
 • cok basit ama neden kimsenin aklina gelmemis ya da teklif edilmemis bilemiyorum.

  demokrasi v2.1 deniyor buna.

  herkesin 2 oy hakki var. 1 i pozitif digeri negatif.

  pozitif olani istediginiz partiye kullanirken , negatif olani da istemediginiz partiye atiyorsunuz.

  boylece cogunlugun istemedigi bir partinin asla ulke yonetiminde dominant bir rol oynama sansi kalmiyor.

  tercihlerimiz tek bir kelimeden ibaretken simdi tam bir cumle kurabiliyoruz.
 • kesinlikle yerleşik demokrasinin bir adım ilerisidir.
 • pusulaya basit bir soru iceren captcha konulmasi.

  sandik ve elektronik oy sisteminin bir arada kullanilmasi. tutarsizlik durumunda sorusturma yapilmasi.

  tum sandiklarin atilan ilk oydan, sayilan son oya kadar dijital olarak takip edilebilmesi.

  evet oyu vermenin yanisira, hayir oyu da verilebilmesi. kime oy verecegini bilemeyen ama kimi istemedigini cok iyi bilen kitle icin katilim saglar.

  dhont sisteminin buglarinin giderilmesi. x partisi %6 daha fazla oy alsa da ayni sayida milletvekili cikarabiliyor bazen.

  yurtdisi oyu kullanabilmek icin son secimden bu yana x gun turkiye de bulunmus olma zorunlulugu.
 • (bkz: dar bölge seçim sistemi)
  hayır, daraltılmış değil, dar bölge seçim sistemi.

  nasıl mı?
  x şehrinden 10 tane mi mv seçiliyor, böl abi o şehri on tane bölgeye, her bölgeden birinci çıkan aday mv olsun. belediye başkanı ya da muhtar seçimiyle aynı mantık. istanbul'dan 98 tane mi, tamam istanbul'u da 98 seçim bölgesine böleceksin. enfes bi şey olacak.

  neden mi?
  çünkü mevcut düzende kim kimi neden seçtiğini bilmiyor. herşey siyasi parti genel başkanlarının iki dudaklarının arasında maalesef. adam akp seçmeni ama istanbul'da kimi seçtiğinden haberi bile yok. olması da bence imkansız zaten. kaldı ki gereksiz de. izmir'de chp'ye oy veren seçmen, mesela 5. sırada kim var, bu adam kimdir, neden ona oy veriyor, hiçbir fikri yok. böyle olunca da siyasetle hiç ilgisi olmayan bir sürü liyakatsiz şahıs mv oluyor.

  oysa dar bölge seçim sisteminde;
  o bölgeden yalnızca birinci gelen kişi seçileceğinden, muhtarlık ya da belediye seçimleri gibi olacak. bi kere, aday bizzat kendisi seçimi sahiplenecek. ev ev gezecek. seçmen adayı tanıyacak. dahası ve en önemlisi, siyasi partiler "seçilebilecek" düzeyde liyakatli veya en azından tanınır ve sevilir kişileri aday göstermek zorunda kalacak. mesela 22 yaşındaki biri mv olamayacak. ya da tek niteliği emekli bir siyasetçinin oğlu ya da damadı olmak olan kişiler...

  bu sistemin handikapları yok mu?
  elbette var. bi kere, çok genç birinin mv olması imkansıza yakın bir ihtimaldir bu sistemde. ayrıca kadınların da (eğitim seviyesi yüksek bölgeler ve bir de özel durumundan dolayı güneydoğu hariç). ayrıca bu sistemde çok zengin ve nüfuzlu kişiler, mesela patronlar ya da aşiret ağaları kolayca mv olabilirler. çünkü dar bir bölgede manipülasyon ve etkileme imkanı elbette daha kuvvetlidir. fakat böyle kişiler zaten her sistemde ve her şekilde kendilerine bir yol ve yer bulabiliyorlar...

  artıları eksileri bir arada düşünüldüğünde, bence dar bölge seçim sistemi ülkemiz için çok güzel olur. haa akp'ye yararmış hdp'ye yararmış valla umrumda değil. kesinlikle daha demokratik, daha gerçekçi ve de siyasetin kalitesini çok yükseltecek bir yöntem olacaktır bence.

  ayrıca, özel ilgilisine:
  (bkz: türkiye'de seçim sistemi/@lafalsamoneda)