şükela:  tümü | bugün
  • cok basit ama neden kimsenin aklina gelmemis ya da teklif edilmemis bilemiyorum.

demokrasi v2.1 deniyor buna.

herkesin 2 oy hakki var. 1 i pozitif digeri negatif.

pozitif olani istediginiz partiye kullanirken , negatif olani da istemediginiz partiye atiyorsunuz.

boylece cogunlugun istemedigi bir partinin asla ulke yonetiminde dominant bir rol oynama sansi kalmiyor.

tercihlerimiz tek bir kelimeden ibaretken simdi tam bir cumle kurabiliyoruz.
  • ciddi ciddi cok mantikli buldugum sistem. gercekten dahiyane ve ironi yapmiyorum. pi kardesimize tesekkurler.
  • kesinlikle yerleşik demokrasinin bir adım ilerisidir.
  • pusulaya basit bir soru iceren captcha konulmasi.

sandik ve elektronik oy sisteminin bir arada kullanilmasi. tutarsizlik durumunda sorusturma yapilmasi.

tum sandiklarin atilan ilk oydan, sayilan son oya kadar dijital olarak takip edilebilmesi.

evet oyu vermenin yanisira, hayir oyu da verilebilmesi. kime oy verecegini bilemeyen ama kimi istemedigini cok iyi bilen kitle icin katilim saglar.

dhont sisteminin buglarinin giderilmesi. x partisi %6 daha fazla oy alsa da ayni sayida milletvekili cikarabiliyor bazen.

yurtdisi oyu kullanabilmek icin son secimden bu yana x gun turkiye de bulunmus olma zorunlulugu.