şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'yi girdiği çıkmaz gibi görülen yoldan, içine düştüğü dipsiz gibi görünen kuyudan çıkartmanın çareleridir.

bana göre;

1- siyasal islamcıların kendilerine oy verenlerin zannettiği kadar iyi, ahlaklı, namuslu olmadıklarını kesin kanıtlarla ortaya koymak ve bu durumu kendilerine oy verenleri kırmayacak, aşağılamayacak şekilde açıkça anlatabilmek.

bu hususta meşhur "kandırılmışız" lafı işe yarayabilir. bunca yıldır inandıkları adam bunu rahatça söyleyebiliyorsa kendileri de bir kerecik olsun "kandırıldıklarını" itiraf ederek suçluluk ve utanç duygusundan arınabilirler belki.

2- türkiye cumhuriyeti devleti'ni ve kurumlarını anayasa'ya aykırı şekilde yıprattıkları, sacayaklarıyla oynadıkları, dengelerini bozdukları, güçler ayrılığını hiçe saydıkları gerekçesiyle tüm sorumluların tarafsız yargı karşısına çıkmasını sağlamak ve bunu toplumsal onayla gerçekleştirmek.

3- derhal başta eğitim ve yargı olmak üzere alt üst edilmiş tüm kurumları normalleştirmek, çağdaşlaştırmak.

4- bir musibet bin nasihatten iyidir atasözünün toplum tarafından iyice anlaşılmasını sağlamak, bu günlerin gelecek için ders olmasını garantilemek.

5- bu olanlardan laik demokratik kesimlerin de ders alması ve gerçek demokrasi ve laikliğin yanında halka bol bol istediği, talep ettiği duble yol ve bilimum inşaatların verilmesi.

6- eğitimi genele yaymak, yaş baş bakmadan her vatandaşın beyinsel faaliyetlerini ve genel kültürünü artıracak programları geliştirmek.

7- yapılan tahribatı görmesine, sonuçlarını tahmin edebilmesine ya da öngörebilmesine rağmen, şahsi çıkarı için veya sadece komplekslerine iyi geldiği için siyasal islamcı yapıyı faal olarak destekleyen, propagandasını yapan vatandaşların psikolojik tedavi görmesi ve yeniden topluma kazandırılmasının sağlanması.

8- halka refleks olarak kötüyü değil iyiyi örnek almasının öğretilmesi. misal: eğitimli, kültürlü, dünya vatandaşı olabilecek vatandaşları "elit" olarak niteleyip aşağılamak değil, "ben de onun gibi olabilirim" diye düşünmelerini sağlayarak sanata, kültüre, edebiyata, bilime, belki bir yabancı dile merak salmalarını sağlamak. tüm toplumun mallığa, cehalete değil, tüm toplumun kültüre ve bilime yönelmesini amaçlamak.

bakınca espri gibi de gelebiliyor bazı maddeler ama ne yapayım yaşadığımız durum da kötü bir espri gibi değil mi zaten...
  • güvenlik zafiyeti olmadığından dolayı kurtarılacak bir meselenin olmadığı aşikar olan konudur.
  • format atmak ya da bi silkelemek. fuzuli olanlardan kurtulmak lazım.
  • game of thrones'un 10. bölümünde cersei lannister karakterini örnek almak. yobazlarla nasıl başedeceğini iyi bulmuş hatun takdir ettim.
  • belki budur.
  • türkiye'nin kurtulmak istemesiyle başlar. %20'lik kesim bunu dert ettikçe her şey aynı devam edecek.
  • artık yok. çok geç. uçurumdan aşağı düştük bir sefer. çakılmamız an meselesi...

kendinizi ve sevdiklerinizi kurtarmaya bakın.
  • cersei lannister'ın gelmesi lazım.
  • en dibe vurmak lazım. sonra... belki bu kitle cumhuriyet'in, demokrasinin ne işe yaradığını anlar ve kafasını taşlara vurur. tabi bu farkındalık için ayrıca bir elli sene daha lazım.
  • şu