şükela:  tümü | bugün
 • rotasyon nedeniyledir.

  yahu 10 yıl öncesine kadar ülkeyi diyarbakırlıların yönettiğini ne çabuk unuttunuz. ergenekon davasında da karadenizli kafkas kökenli ne kadar mafya varsa hepsi suçlu suçsuz içeri tıkılıp meydan ayrılıkçı kürtçülüğe teşne olanlara bırakılmamış mıydı. böyle olmaz omega 3 alın biraz.

  haa bir de (bkz: lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince mee)
 • cahil özgüvenleriyle her şeye atlamaları,ben bu makama uygun muyum? ben bu görevin hakkını verecek bilgi birikimine sahip miyim? diye düşünmemeleri,paraya ve makama tapmaları,sokak delikanlısı tavırlarıyla aptalları kolayca etkisi altına alabilmeleri.
 • yönetim kademesinde tutunabilmek için birtakım alengirli ilişkilere, adam kayırmacılığa, vurdulu kırdılı aksiyonlara ihtiyaç var ve hâl böyle olunca, tam da doğu karadenizlileri tarif ettiniz lütfü bey. bir tek gözlerinden ateş çıkaramıyorlar.

  yönetenler doğu karadeniz'den, destekçileri iç anadolu'dan... gençliğimizi yakan kanser kitleye bak amk!
 • trabzon çepnisi olarak, birbirini aşırı tutma, nüktedan ve çıkarcı ilişkiler kurma, cemiyet oluşturup o cemiyetin çıkarını savunabilme ve özellikle rum dönmesi olan karadenizlilerdeki gurbetçilerle ortak biçimde herkesi kendine yabancı görüp safi kendi memleketinin insanına itimat etme özelliklerinin yanında, bu civar insanının cebinde para olması gibi etkenlerden oluştuğunu iddia edebileceğim durum.

  bu karadenizliler, özellikle trabzon ve rizeliler, çabuk örgütlenen, kalabalık sülalelere sahip, geneli biraz hödük olsa da iki yönlü düşünüp, hem kendi hödükleriyle hem de belli bir entelektüelite ile diyalog kurabilen, coğrafyanın yapısından mıdır her ne ise, agresif yapılı ve girişken olabilen, gözü de kolay kararan ve hemen sinmeyen yapıda tipler. çoğu ortak bir bilinç etrafında toplanabilir ve en önemlisi de, kendinden olmayanın hakkına riayet etme yahut saygı duyma gibi bir huyları da pek yoktur, dünya genelde karadenizliler ve diğerleri diye ayrılır. buraların türkmen kökenli alevileri bile böyledir. başka yerin alevisini bile benimsemezler.

  türkiye gibi halkın çoğunun örgütlenmeye yanaşmadığı, şehirleşememiş, köylülüğün her yerde hakim olduğu bir coğrafyada kendine komünite kurabilen kalabalık ve çakal bir güruh tabii hakimiyeti ele geçirir. bunların bir diğer örneği de daha aykırı bir toplum olduklarından aynı etkinliği gösterememiş olan kürtlerdir.

  iki tarafın da ortak noktası, yukarda bir arkadaşın belirttiği üzere, türklerden genel olarak hazzetmemeleridir. o çok milliyetçi karadenizlilerin vatan millet aşkının temelin aslında hepi topu 80 sene önce eklemlendikleri türk toplumunun içinde meşru zemin aramaktan başka bir şey değildir.

  zaten icraatlerinden samimiyetlerini algılayabilirsiniz .
 • memleketin en akıllı insanları bu bölgeden çıktığı için olan durum iki yukarıdaki yazarın dediği gibi. bakın bu illerdeki uygarlık ve gelişmişlik seviyesine bakın bu illerin ürettiği bilim adamı, aydın sayısına di mi?
 • -kıbrısta bir gazeteci var, kıbrısı satıyor, orası bağımsız bir ülke ama esasında bizim sen bilmezsin... bir çaresine bakmak lazım
  -(karadenizli) kardeşimi vereyim halledelim, direk ortadan kaldıralım, vatan sağolsun..
  -(ben-göçmen) mahkemeye vereyim halledelim, gitmişken tatil de yapayım biraz... olmazsa canım sağolsun...
  bireysel kurtuluşu ve keyifleri ön plana koyan ben ve benim gibiler ülke vs yönetemez... bütün kuzenlerinizle en son ne zaman bir araya geldiğinizi, kaç tanesi ile görüştüğünüzü, ulaşabileceğiniz mesafedeki aile büyüklerinin bayramını mesaj yazmak yerine ne zaman ellerini öperek kutladığınızı söyleyin size memleketinizi söyleyeyim...
  tanım: üniversitelerde araştırma konusu olabilecek bir sorunsal...
 • dağ insanları olduklarından şehirli genlerine gore daha vahşiler. aynı durum italyanlarda ve irlandalilarda da mevcut. isteyen arastirabilir.

  bu dağda yaşamaya adapte olmuş insanlar şehirlerin korkak çocuklarını hemen bastirirlar. ortamın hakimi olurlar. genetik bir durum yani.
 • çünkü türkiye'nin ortalaması rize-trabzon.
 • yönetmek yerine zaptetmek çok daha uygun ve gerçekçi anlatımdır
 • karadenizli biri olarak, bölge insanı hakkında gözlerim şunlardır.

  1. hırslı ve inatçıdırlar,
  bir şeyi elde etmek için çok çalışırlar, didinirler. eğer elde edemeyeceklerini anlarsalar, her türlü illegal ve etik dışı yola başvururlar.
  2. özgüven sahibidirler,
  bu özgüven okumuş okumamış hepsinde vardır. çoğu zaman bu özgüven arsızlık seviyesine kadar gider. cahil cesareti denilen kavrama sıklıkla denk gelirsiniz.*
  3. cesaretlidirler,
  özellikle ticarette müthiş cesaret sahibidirler. cebinde 100 bin lira varken bir milyonluk iş yaparlar. batmaktan korkmazlar. borç almaktan korkmaz, nasıl öderim diye hesap etmezler. bakarız bir çaresine kafasındadırlar.
  4. lobi,
  hani o hep imrendiğimiz yahudi lobisi var ya, işte karadenizliler bunu çok iyi uygular. bana göre en önemli neden bu. dernekleşme, birlik olma ve beraber hareket etme güdüsü çok iyidir. özellikle siyasette oy gücü her şeydir. bu her ne kadar geri kalmışlığın ve bireyselleşememenin göstergesi olsa da türkiye de her zaman işe yarar.
  5. hemşehricilik,
  aslında lobi başlığı altında irdelenebilir ama buradaki hemşehricilik olayı ayrı bir vakadır. herhangi bir kurumda karadenizli yönetici varsa eğer, kapıdaki bekçi köpeğine kadar kendi memleketinin sokak köpeğini bulur oraya getirir. yedi kat kan düşmanı bile olsa ona torpil yapar, menfaat sağlar. basit bir bireysel suç olayında bile hemen toplanıp beraber hareket ederler. kolay kolay içlerinden kimseyi ezdirmezler.
  6.ticari disiplin.
  karadenizli esnaf ticarette babasına bile iltimas geçmez. dost, akraba farketmez en yakın arkadaşına bile aynı ticari disiplini gösterir. üç beş kuruş aşagıya mal satmaz. herkese nasıl kazık atarsa onlarada aynısını atar.*
  7.çözüm odaklıdırlar.
  pratik zeka dediğimiz olay birçoğunda vardır.elleri her işe yatkındır. özellikle içinden çıkılmaz durumlarda her yöntemi denerler ve çözmeye çalışırlar. bu yüzden birçok işletmede aranan eleman olup, ustabaşı, şef ya da yönetici konumuna yükselirler.
  8. cimridirler.
  diğer bölge insanlarına göre daha cimridirler. harcama yaparken kılı kırk yararlar. para, harcarken kazanılır lafını her karadenizlinin ağzından duyarsınız.
  9. aile,
  aile yapısı olarak hala eski düzen aile yapısında bir yaşamları vardır. ailede herkes bir işin ucundan tutar. üretkendirler. mesela bir lokantamı işletiliyor. küçücük çocuk bile orada bir şeyler yapar, katkı sağlar. tek çocuk ya da iki çocuk olayı cok azdır. ortalama 3-4 çocuk yaparlar. bu da özellikle aile şirketlerinde ve küçük ticari işletmelerde cesareti ve güveni tesis eder.

  muhtemelen diğer entrylerde de bahsedilmiştir. bizim gibi ülkelerde iki şey çok önemlidir. para ve nüfus. bu ikisi kimdeyse, o her zaman güçlüdür. karadenizliler yukarıda saydığım özellikler dışında, ellerinde bulundurdukları para ve nüfus gücü sebebiyle ülke yönetiminde bir adım daha öndeler.

  edit:noktalama.