şükela:  tümü | bugün
  • pakistan tam üye oldu, bizim talebimiz sözde kaldı. ab desen oraya hiç almıyorlar zaten. bildiğin türkiye yi hiç kimse kendi içinde istemiyor. bir ara türki cumhuriyetler birliği filan hayalleri kurulmuştu, en imkansızı da o. o ülkelerin bir çoğu şanghay örgütünde zaten. araplar bile kendi çaplarında kısmende olsa bir ortaklık yapıyorlar. bizim birlikte hareket edebileceğimiz kimse yok resmen. baya baya bildiğin tüm dünya dışlıyor bizi. acaba sorun bizde mi?? biz mi bir şeyleri yanlış yapıyoruz?? ya da bunlar çok olumsuz günlere mi dalalet?? (bkz: bilemedim adnan)
  • eleştirmeden önce üstünde düşünülmesini istediğim durum. sen sanghay birliğine üye olsan türkiye'yi alır mısın yada ab olsan alır mısın? sorunun cevabı basit sorun bizde. kimse geleceği belli olmayan, ekonomisi belirsiz, alt yapısı olmayan, teknolojik bir getirisi olmayan ve işsizlikle boğuşan bir ülkeyi neden alasın. kim ister ki (azerbaycan ister ama onda ki fark kardeşlik bağı)

kimle birlik olalım derseniz ab'den zaten koptuk, israil ve abd'ye olan bağımlılığımız asya'danda bizi kopardı, komşularla birlik desen son 10 yılda hepsiyle papaz olduk. varsa bi azerbaycan var çevremizde onu daha küstürememişken tek seçenek bu. arap birliğinden bahsetmiyorum bile, zira imkanları olsa bi kaşık su'da boğarlar bizi.
  • çin 2016 senesinde türk vatandaşlarına bireysel vize vermeyi askıya almıştı. hani abd'nin geçtiğimiz sene bir ara uygulamaya koyup sonra daha yeni vazgeçtiği olayın aynısından işte. çin resmen istenmiyorsunuz, gelmeyin, turist olarak bile türkleri istemiyoruz demişti açık açık, abd'den bir sene önce. zaten bundan önce de son birkaç senedir vizeli de olsan ülkeye girişlerden anandan emdiğin sütü burnundan getiriyorlardı. sadece çin değil, tayland, singapur, hatta ve hatta eski dostumuz japonya bile. tokyo narita havalimanında aralarında ne yazık ki türkiye'nin de dahil olduğu 10 ülke (ırak, iran, suriye, yemen, kuzey kore, türkiye, vb) vatandaşlarına özel bir sorgu ve inceleme yapılması direktifini veren bilgi panoları gördüm 2014 senesinde, ve bu harika muameleye tabi tutuldum da. işte, son 16 senedir ülkenin itibarının geldiği nokta meydanda. adam seni ülkesine turist olarak bile almak istemiyor, şangay işbirliği örgütü nere?
  • hükümetin devamlı olarak benim neo-abdülhamitçilik dediğim zikzaklı politikasının
    ürünü.

herhangi bir avrasya ülkesine gittiğinizde size ''sizin liderinize,hükümetinize güvenmiyoruz'' olacaktır. sebebi ise türkiye'nin abd ile askeri ve ekonomik planlarının avrasya ülkeleri nazarında tehlike oluşturması.

suriye'ye 7 yıldır abd ve ab ülkeleri ile beraber yapılan terör ihracatı , en başta iran ve rusya olmak üzere avrasya ülkelerini rahatsız ediyor.

iran için ''fars milliyetçiliği yapıyorlar'' açıklaması keza aynı...

türkiye politik olarak sağlam bir zemine oturmadığı sürece geçici abd dostluğu dışında kazanabileceği bir birlik yok,olamaz da. abd ortaklığı ise rte'nin bop eşbaşkanı olmasından ve dolayısı ile bölgede abd çıkarlarına taşeronluk yapmasından kaynaklı. e tabi bu da başında belirttiğimiz gibi avrasya ülkelerinin işine yaramaz.
  • bizim için faydalı olan tek birlik var o da türk birliği'dir.
    ama insanımız bu fikirden çok uzak maalesef
  • arkadaşlar ülke öyle bir hale geldi ki; devletin yapısı o kadar bozuldu ki 10 yıl sonra türkiye diye bir devletin olup olmayacağı belli değil. bu lafıma tepki gösterecek arkadaşları da beka sorunu nedir diye bir araştırmaya davet ediyorum.

şu durumda herhangi bir devletin bizimle uzun vadeli ortaklığa girmeyi düşünmesi pek olası değil.
  • şu koca dünyada bizi japonlar seviyor bir tek. gerçi onlar herkesi seviyor.