şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dinlemesini bilmek. düşünce ve inançlar ne kadar farklı olursa olsun, saygı ve samimiyetle dinleyebilmek ve anlamaya çalışmak. farklılıkların düşmanlık ve nefret nedeni olmasına izin vermemek. farklı olana şiddet ve hakaretle değil, argümanlarla karşılık vermek. fikirleri empoze etmek değil, karşılıklı tartışmak. düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlayan tüm engellere karşı durmak.

  bunu başardıktan sonra zaten toplum kendi gerçek gücünü ve birliğini yakalayacak; en zor işlerin bile üstesinden birlik ve beraberlik içinde, yaşam sevincini kaybetmeden gelme coşkusunu kendinde bulabilecektir. çünkü asıl amaç insanın, annenin, babanın, kardeşin, komşunun, yani tüm ülke insanlarının ortak mutluluğu olacaktır.
 • seri közdür.
  barzoysaniz yasanilabilirdir.
 • islam'ın azalarak yok olması dısında bir imkanı yoktur.

  dindarlar karsı tarafı dinlemezler. din denen saçmalık insanlara kendilerini ozel hisettirmek için, kafirler/müminler, inanlar gibi gruplar yaratırken, hristiyanlar'ın cogunluk oldugu yerlerde bile farklı olanı bastırmaya, yoketmeye çalısmak gibi bir çaba varken, islam gibi devleti bile ele geçirmeye odaklı bir 'cihat' planı varken, kimse kusura bakmasın, ben gelecegimi bu haddini bilmezlerin elini bırakıp saygı falan gosteremem.

  azalarak yok edilmesi önemli. hissettirmeden, biri bizim dinimizi çalmaya çalısıyor dedirtmeden, yapıcaksın ki birbirlerini suçlayıp dursunlar.
  o yuzden iyi ki internet var. çomarların çocukları bile güzel kapitalizmin gücüne karsı koyamıyor. yavas yavas biticek. her yerde bittigi gibi.
 • dindarlık kisvesi altında ahlaksız peygambersiz deizmi savunmaktan vazgeçmektir, hz muhammedin hz aişenin güzel ahlakını örnek almayan hiçbir toplum ileri gidemez.