şükela:  tümü | bugün
 • 1071 de neymiş, dünya daha ortada yokken türkler vardı. dünyadan bile önce biz vardık, biz!
 • viran bir dimağa malik olan gafildir.
 • adem ile havva'nın türk olarak yaratıldığını bilmeyen gafildir.
 • tarih bilgisi zayıf gafildir.
  ama 1071'in sembolik önemini bilmesi bakımından türkiye'nin rahat bir %60'ından bilgilidir.
 • başlığın oradan buradan duymacı milliyetçilerle veyahut milletine bok atarak farklılığını ortaya koyabileceğini zanneden komünist takımıyla dolduğunu görmüş olmanın kıvancını yaşamaktayım :) şu an bildiklerimize göre türklerin anadolu'ya ilk girişi 396 yılında avrupa hun imparatorluğu'nun bir keşif seferi düzenlemesi amacıyladır. ilginç şekilde bu seferin komutanlarının adını da biliyoruz. basık ve kursık'mış. ankara'ya kadar gelen hunlar kudüs'e inip azerbaycan üzerinden geri dönüyorlar ve hanlarına rapor veriyorlar. türklerin anadolu'ya ikinci girişi sabirler zamanında. balak adlı hükümdarları anadolu'nun iç kesimlerine kadar seferler düzenlemiş ve 520 tarihinde ölmüş. türklerin anadolu'ya bundan sonra pek çok defa girdiğini biliyoruz. çağrı bey'in 1015'te yaptığı anadolu seferi var ortada. milattan önceki devirlerde iskitlerin girişleri var. var oğlu var.
 • türkler 1071'den sonra anadolu'ya yerleşti. öncesinde elbette çeşitli sebeplerle gelen ya da gelip giden türk unsurlar var ama sayıları çok az. yok diyorsanız ki türkler o tarihten önce de anadolu'da devletler kurdu abartmayın derim.
 • pasinler savaşı 1048 türkler anadolu ya yerleşmeye başladı
  malazgirt savaşı 1071 anadolu nun kapıları tamamen açıldı
  miryokefalon savaşı 1176 bizans, türkleri anadolu dan atamayacağını anladı

  - bi kpsszede
 • doğrudur, ama bu başlığı açanın ima ettiği şekilde değil...
  okul kitaplarında bize anadolu'ya 1071'de girdiğimiz gibi saçma bir bilgi verilmektedir. sanırsın ki o ana dek hiç bir türk ayak basmamıştır buralara da savaştan sonra çoluk çocuk koşa koşa girmişizdir anadolu'ya...
  orta asya'dan yola çıkan türklerin batıya doğru yolculuğu birkaç yüzyıl sürmüştür... bu süre içerisinde iranlılar ve araplarla mücadele edilmiş, islam dinine geçilmiştir. o dönemin köklü ve güçlü medeniyetleri olan iran ve arapların önünde tutunamayan ve yerleşik düzene geçemeyen atalarımız batıya doğru itilmiş ve muhtemelen 10.yüzyıldan itibaren anadolu kapılarına dayanmıştır. bizans'ın zayıflamış olması, sınırların kontrolsüz olması sayesinde doğu anadolu'da çoğalmaya başlayan göçer türkler, bölge kent ve kasabalarına akınlar ve yağmalar ile maddi manevi zarar vermeye başlamış, en sonunda bizans imparatorunun harekete geçmesine neden olmuş ve hepimizin bildiği 1071 malazgirt ile de türkler anadolu'da kalıcı kalıcı olmuşlardır.
  hadise budur...
 • (bkz: istanbul'da antik türk mezarları)

  malazgirt'ten önce bizansla müttefik türkler anadoluda yaşamıştır ama 3500 yıl önce anadoluda türk arayan dingildir. merak ediyorsanız bakınıza bakın.

  sonra bu millet neden cahil kaldı? eleştirel düşünmeyi öğrenmesinler diye ellerinden geleni yaptılar, sonra her yalana elinde tuzlukla koşan nesiller yetişti de ondan.
 • türklerin devlet/birlik halinde anadolu'ya girmeleri 1071'dir ki hatırlarsanız bu savaşta bizans tarafındaki türkler taraf değiştiriyordu ve o şekilde bizans kaybediyordu.bunu reddeden yok ancak türkler gibi göçebe milletlerin alaska'da avrupa'da izini bulabilirsin bu girdi demek sayılmaz.ayrıca başlığı açan yazarın mantığına göre bir tane büyük kapı var türkler ittiriyor ve ilk geçen türk ile birlikte yazıyorlar türkler anadoluya girdi diye...