şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık terkedilmesi gereken gereksiz bir muhabbet.

  21. yüzyılın gereklerini yerine getirmediğin sürece anca asker milletiz deyip gaz alırsın

  askeri teknolojin ne boyutta
  istihbarat etkinliğin ne
  yeterli kaynağı tutabiliyor musun elinde

  bugün bunlar önemli.

  yahudiler çok mu asker millet o zaman. adamlarla tarih boyunca tüccarlıktan başka birşey bilmezler diye bilindiler ama ülkelerini kurduktan beri aralıksız savaşıp kazanıyorlar.
 • abi ilber ortaylı'nın bahsettiği şeyi anlayabilmek için konuyla ilgili en az 10-15 kitap okumuş olacaksın ki adamın ne demek istediğini anlayasın. okuduğu son kitap harry potter olanlar gelmiş burda hocaya verip veriştiriyor. lan once bi oku türkler asker millettir ne demek, bunun temeli nerden gelir nereye gider bir araştır. sonar hocanın bunun ne anlamde söylediğini düşün. bazen hakkaten iq'lar arası kast sistemi kurulması gerektiğini düşünmüyor değilim. böyle durumlarda iq faşistiyim doğrudur.
 • valla ilber ortaylı ne kasdetmiş bilemedim ama "asker millet" olmakla yani bunun yüzünden içinde bulunduğumuz hali; tüccar millet, sanayici millet, bilimci millet, müzakereci-parlamentocu milletin üstünlüğünü, son iki üç yüzyılda hemi de askeri alanda yediğimiz hadsiz dayakla anlamadıysak, hocanın haklılığını vehmediyoruz, mal mal gururlanıyoruz demektir, hakaten de halen asker milletiz. istikamette kayboluyorum ben de bu durumda.
 • ilber ortaylı'nın kitaplarında da çokça savunduğu, kısıtlı tarih bilgimle haklı bulduğum gerçek. kimseye "okumadan ahkam kesmeyin" ukalalığı taslayacak kisvem yok da, adamın fikirlerini-tezlerini (doktora tezini kastetmiyorum) okumadıysanız hakikaten ahkam kesmeyin yahu.

  asker millet olmak, hala sürekli sağı solu fethetme kafasında olmak değildir. toplumu ve ihtiyaçları gideren düzenin, çarkların askeri ihtiyaçlar ve hiyerarşi doğrultusunda ilerlemesidir. tıp ve veterinerlikte gelişmiş olup da temel bilimlerde gelişmemiş olmak mesela buna dayandırılır. yerel yönetimlerden daha ziyade merkeziyetçi bir yönetime sahip olup, yine de azınlığın kendi halinde bırakılması da bununla ilişkilendirilir.

  daha geçenlerde tartışılan bir roma imparatorluğu olarak osmanlı da aslında bunu ifade eder.
 • artık geçerliliğini yitirmiş bir söylemdir. savaşlar kılıç kalkan usulüyle yapılsaydı; ancak doğru olabilecek önermedir. teknoloji almış başını gitmiş, bir düğmeyle binler öldürülürken insan faktörü geri planda kalmış ve bu söz geçerliliğini yitirmiştir.
 • yanlış olmayan ama matah bir şey de olmayan bir duruma işaret eden önermedir.

  asker olmak yerine biraz tüccar, biraz şehirleşmeye önem veren millet olsaydık bu durumda olmazdık. 600 yıl doğuyu batıya bağlayan yolların, yüzlerce yıl dünya petrollerinin takribi %30'unun üzerinde otur şu andaki halimize bak.

  hiç gelipte ama petrol şimdi değerli oldu da demeyelim, petrolün geleceğin en değerli maddelerinden biri olacağı 19. yüzyılın son çeyreğinden beri biliniyordu, bunu idrak edemeyenler dünyada tek osmanlı'nın dangoz yöneticileriydi herhalde. (osmanlı derken o dönemdeki sadece saltanat değil tüm osmanlı idari kurumlarından bahsediyorum ittihatçılar dahil).

  rahmetli babamın dediği gibi "koca buhar devrinde bir buhar makinası yapamamış bir ulusun ahvadıyız" aynı bugün otomobil, uçak, nükleer santral yapamadığımız gibi.
 • öp öz türk'üm ama asker değilim.. olmak istese idim olurdum. bunun için devletin imkanlarından yararlanan "profesyonel" lerimiz var. bu işi onlara bırakıyorum. hem maaş al, hem de köylü, başörtülü haticenin oğluna "askersin" diye gaz ver, o ölsün/şehit olsun ama sen övün.
 • dünyanın en hantal ordularından biridir düşüncesiyle karşı çıktıüım düşünce.