şükela:  tümü | bugün
  • dünya gözünden cevabını merak ettiğim konudur. batı anlayışındaki beyazlık ve siyahlık kavramı biraz farklı. bizdeki gibi zenci ve diğerleri kavramı yok. avrupalılar ve asyalılar kavramı var. teniniz süt gibi dahi olsa onlar için siyahsınız. biz de mesela farkında olmasak da arapları, çinlileri beyaz olarak görmüyoruz.
    geçen bir röportaj izledim, abd’li bir zenci türkiye’ye geliyor ve bir siyahla çıkar mısın diyor kızlara. kızların çoğu “neden olmasın, hepimiz insanız.” minvalinde cevaplar veriyor. videonun ilerisine doğru zencinin tepkisinden anladım ki bizi de kendileri gibi görüyor ve bu soruyu sosyal mesaj vermek için sormuyor. abdli bir zenciyle çıkmanın onlar için lütuf olduğu anlayışıyla soruyor soruyu. bizim kızlar “bizde ırkçılık yoktur.” diyince zenci tiye aldı “hadi ya, çok rahatladım. ırkçılık yokmuş ehe ehe.” minvalinde şeyler söyledi. siz kimsiniz de ırkçılık yapıyorsunuz olarak düşündü belki de.
    bu soru kafamı kurcalamaya başladı, gerçekten de dünyanın geri kalanı için kendimizi gördüğümüz gibi miyiz? belki müslüman olduğumuz için, belki ortadoğuda yaşadığımız için ama dünya tarafından beyaz ırktan sayıldığımızı düşünmüyorum.
    edit: bu soruyu beyaz, siyah, kahverengi, mavi gibi; renk skalası olarak sormadım. siyasi olarak sordum. bazı angut yazarlar anlamamış, şempanzeden hallice zekalarıyla espiri kasıyorlar bir de. diğer yazarlara teşekkür ederim, sözlük sizin hürmetinize ayakta.
  • genel anadolu türkleri beyaz sınıfında kabul edilmez.orta doğu kahverengisi olarak niteleyebiliriz.hintlerin bir açık tonunda.dünyada beyaz sınıfındakiler batı avrupa ve slavlardır.
  • (bkz: middle east) şu tweet’i okumanızı tavsiye ederim.
  • bembeyazdır, maşallahımız vardır, sütten çıkmış ak kaşık gibiyizdir.
  • ben beyaz türk olduğumdan gerisiyle ilgilenmediğim sorunsal. türk'üm, müslüman değilim, beyaz tenliyim, batıcıyım. yaşasın cehape zihniyeti.
  • türkler homojen bir ırk olmadığı için tamamen cevaplanamayacak bir soru. balkanlar, kafkaslar ve orta doğu arasında olan, üstelik bu saydığım bölgelerin hepsinde hüküm sürmüş bir imparatorluğun devamı olan bir ülkede her ırktan insan bulunur. balkan göçmenleri ve egeliler vs beyazken iç anadolulular çok da beyaz sayılmaz.

beyazlık testi için cezayirlisinden polonyalısına birçok milletten multikültürel bir grup olarak eşofmanlarla falan gece paris sokaklarında takılın. devriye gezen fransız polisi size kimlik soruyorsa beyaz değilsiniz; polis size "kenarı çekil sen bakayım" deyip cezayirli arkadaşınızın üstünü arıyorsa beyazsınız.

ayrıca, her ne kadar beyaz olsanız bile white privilege (beyaz ayrıcalığı) sahibi olamayacaksınız; sizin beyaz ayrıcalığınız millet adınızın ahmet, mehmet olduğunu öğrenene kadar.
  • kökenimiz beyaz fakat avrupalılar bizi arapların bir kabilesi olarak görüyorlar. yurt dışında çok kez türk olduğuma inanmayan çıktı bu yüzden. hatta kanser bir anımı anlatayım; dil kursu için ingiltere'deyim. kaldığım yurdun bahçesinde bir grup genç, tanışmak için yanıma geldi. içlerinden birisi de arap. türk olduğumu söyleyince inanmadılar, ispanyol veya italyan olduğumu düşündüklerini söylediler ve arap olana dönüp "-gerçekten türk mü?" diye sordular. arap arkadaş türkçe konuşmamı istedi, birkaç şey söyledim ve diğerlerine dönüp "-değil" dedi.

edit: daha sonra kendisi birkaç kelime söyledi ve onun aksanı diğerlerine daha doğru geldi. kimliğimi soran birisi oldu ama yanımda değildi, sonradan da peşine düşmedim. zaten yurtta pek durmuyordum.

edit2: bu arada ben de bazı türk zannettiklerim ispanyol, bazı ispanyol zannettiklerimin ise türk çıkmalarına şahit oldum. hatta bazı ispanyollar benimle uzun uzun ispanyolca konuşup, ispanyol olmadığıma emin olamadılar. arada "si" falan yapıştırıp geyik yapmaya çalıştığım da oldu.
  • ingiltere'de çok sağlam bir şekilde vucut direncimi kırmıştım, bu sebeple brighton'da polikliniğe gittim 4-5 sayfalık formu doldururken, etnik bölümü dikkatimi çekti. bende bana en mantıklı gelen kısma yani mixed yazısına tik attım. o kadar kişi sonrasında geçen 3 saatin ardından siyahi bir kadın beni muayene etti. türk olduğumu öğrenince merhaba, nasılsın filan dedi. içimden kadın sevecen çıktı dedim ama ben bu tür şeylerle övünen gaza gelen birisi olmadığım için abartmadan karşılık verdim ve muayenemi oldum.

olay biraz başka yerlere gitti ama ben karışık olarak ele alıyorum sağlık camiasında.
  • kipcaklar,gokturler,hazar,avar turkleri sarisin mavi gozuludur. tatar turkleri karakas kara gozlu olarak arzi endam eder.

yani yer kazan gok tavan bize.
  • bi ara sarı ırk olduğumuz iddia edilmiştir fakat çoğu tarihçiye baktığımızda beyaz ırk olduğumuz söyleniyor.