şükela:  tümü | bugün soru sor
 • internette bulunan kaynaklar genelde anadili ingilizce olanları baz aldığı için, dil öğrenmek de kısmen milliyete göre göreceli bir kavram olduğundan irdelenmesi gereken konu. tabii azerice kazakça kırgızca vs türki dilleri bu kapsamın dışında tutmak lazım. öğrenilmesi en kolay yabancı dil başlığında da biraz değinilmiş bu konuya.

  şahsi düşüncelerim: tabii ki evrensel bir dil ve sürekli gündelik hayatta iç içe olmamız nedeniyle ingilizce her ne milletten olursanız olun kolaydır. arapça ve farsça hakkında bi fikrim yok, ama en azından kelime haznesi noktasında sıkıntı çekmeyiz diye düşünüyorum. bunun yanı sıra aynı dil ailesinden olması sebebiyle moğolca da kolay olabilir. yine türkçeyle uzaktan akraba olan japonca ve korece hakkında ise suserların bilgilerini merak ediyorum doğrusu.
 • tahminim ilk sırada dilimize girmiş 6000 kelimesiyle arapcadır. alfabesi işi biraz zorlaştırsa da fonetiği çok uzak gelmiyor. zaten coğrafya ve kültür de arapcayı öne taşıyan diğeretkenler.
 • cevabı farsça olan soru.

  arapça kesinlikle değildir. hatta ve hatta rusça ve çince ile birlikte öğrenilmesi en zor dillerdendir. bir de buna ibranice eklenebilir belki. arapçanın grameri oldukça karışıktır, kelimenin başına gelecek ön ekler ile bir kök kelimeden onlarca faklı kelime çıkar.

  farsçanın ise onlarca avantajı vardır. bir kere grameri basittir, çetrefilli değil. dişil eril ayrımı yok. fiil çekimleri türkçe gibi. türkçe ile binlerce ortak kelime var. bugün ise aktif olarak 900 kelime kullanıyoruz (bu sayı arapçada daha fazladır ama bu arapçanın daha zor olduğu gerçeğini değiştirmiyor).

  kendi kendinize günlük yarım saat bir saat farsça çalışın, 6 ay sonra gazete okumaya başlarsınız.
 • dilin tamamini degil ama cok hizli bir sekilde sozcuk dagarcigi olusturulmak istenirse ustteki yazarin da dedigi gibi odunc sozcuk yogunlugu bakimindan arapca daha sonra yunanca gelir. kurallar acisindan dusununce artikel kullanilmayan bir dil anadili turkce olan biri tarafindan daha hizli ogrenilebilir.

  hem latin alfabesini kullanayim hem de turkce gibi yazdigim gibi okuyayim denirse bunun icin en uygun dil ispanyolcadir.
 • dil ailesi dolayısıyla gramer yapısının benzerliğiyle japonca olduğunu birçok arkadaşımdan duydum.
 • evrensel olarak bakarsak evet ingilizce.
  hazırbulunuşluk düzeyimiz olsun karşılaştığımız yerler olsun vs ingilizce daha kolay kapılabilinir.

  fakat türkçe ural altay dil ailesinin altay koluna mensup olup yapı olarak sondan eklemeli bir dildir.

  eğer türkçe dışında bir dil öğrenmekte kolaylik aranılıyorsa şayet eklemeli diller ailesinden bir dil seçilmelidir.
  buna arapça da girer korece de.
  arapça yalnız baştan da ortadan ek alır ve müennes / müzekker uyumu vardır. cinsiyetçi bir dildir kısacası. sözlük bilgisi ister. cemi teksir kelimeleri fazlaca görülür.

  ha yok ben ural altay grubundan bir dil olsun diyorsanız fince de olur estonca da hatta mançuca tunguzca * da olur.

  şuan yaşayan ve bize uzak olmayan estonca vardır. en bilindik kelimesi "kul" bizde okul olarak bilinir. ikisi de ayni anlama gelir.

  özetle sentaks yahut dillerin birbirine kelime alıp vermesi / etkileşimi bakımından mı kolay dil seçmek isteniyor ona karar verilip ona göre dil seçilmelidir.
 • fransızca. fransa'da fark ettim, herkes türkçe konuşuyor, her yerde türkçe yazıyor sandım, zira türkçe'ye en çok kelime ihraç etmiş dillerin başında fransızca geliyor.
 • (bkz: kürtçe)

  bin yıldır göt göte yaşıyorlar. hâlâ biri kürtçe konuşunca malak gibi durup yüzüne bakıyor konuşanın. doğu illerinde yıllarca memurluk yapan adam bile iki kelime öğrenmeye tenezzül etmemiş ki yanında kimse yokken gelen yaşlı insanların işi kürtçe bilen birini bulup getirilene kadar halledilmiyor. her gelenden bir kelime öğrenilse 1 senede konuşabilecek kadar kolay bir dil halbuki.
 • tabii ki türkçe.

  türkçeye yabancı o kadar çok vatandaşımız var ki... türkçeyi bir öğrenseler gerisi gelecek bence(:
 • azerice denmemiş hayret. doğulu gibi konuşmayı göze alıyorsanız epey kolay olabilir.