• son derece haklıdır.
    mesela ben hollanda'da çalışmak istiyorum. ama benim yaptığım işi yapan çok hollandalı var. ben gittiğim zaman muhtemelen çok rekabetçi bir maaş isteğim olacak. şirket de beni tercih edecek. benim işimi yapan bir hollandalı'yı işten çıkaracak. bunun için hollanda hükümeti gelen göçmenlere sınırlama koyuyor. ama yok yabancı kişi hakikaten o iş için biçilmiş kaftansa ona göre uygulamalar yapıyor. bunun için diyor ki eğer bir şirket illa yabancı çalıştıracaksa o zaman onun için ayrı bir ücret ödeyecek bana, ben de o ücretle halkımın sosyal güvenliğini sağlayacağım.

senin ülken böyle bir şey yapmadıysa hakikaten suriyeli'yi ilgilendiren bir durum söz konusu değil. senin ülkenin menfaatini o düşünmeyecek doğal olarak. sen de düşünmüyorsan o zaman bu durumu kabulleneceksin.
  • anti-militarist kaypaklığı ve tutarsızlığı dururken tek haklı olduğu mevzudan üzerine gidilen videonun öznesi şahıs.

şu suriyelileri savunan çomarlara bakıyorum, bu aralar diline doladıkları şey bedelli askerlik. yani askerliğin bedellisine bile tahammül edemeyip sövüp sayan çomarlara karşı şu videodan devşirilebilecek esas argüman, suriyelinin askerlik ve ülkesine hizmet konusunda takındığı kaypak tavır olmalı.

adam ülkemde savaş devam ediyor ve gidemem diyor. niye ülken için mücadele etmiyorsun diyorlar, adam banane diyor. standart ortadoğu çomarı...

siz de gelmişsiniz burada adamın işinden işsizlikten falan bahsediyorsunuz.

ben söyleyeyim o zaman, videoda da dendiği gibi, ülkesine hayrı olmayan adamdan bize ne hayır gelir?

asıl üzüldüğüm, fanatiği olduğu partiyi savunmak için şu adamı sahiplenmek zorunda kalan insanlar. yazık size valla.
  • video altındaki yorumlardan.
    "seni kendi ülken düşünmüyorsa elin hayvanı neden üzülsün."
  • "bana ne" değil "benene" demektedir. kendisiyle aynı fikirde olduğumu da buradan belirtmek isterim.
  • suriyeli bizim ülkeyi beğenmiyor avrupa kapısını açın gidelim diyor. kurtuluş yolumuz bu ise eğer neden açmadığımızı anlamadım.

açın baba şu avrupa kapısını, yok 5 milyar yok 10 milyar. kapı açılsa bu suriyeliler gitse kesinlikle ülkemiz açısından daha faydalı olur.

fransanın , almanyanın son yıllardaki silah ihracatta olan yükselmeye bir bakın bakalım. bu silahlar nereye gidiyor?

e silahlar gidiyor yerine para geliyor.

bizim ülke de ensar diyor 30 milyar dolar harcadık diyor. bak bakalım suriyelinin umrunda mı? (swh)

edit: düzeltme için windowswizard'e teşekkür ederim.
  • ''yalamayan türkler işsizse benene'' demek isteyen suriyelidir. bak chp demiş akp'ye oy vermiş. siz de yapın siz de kazanın diyor. haksız mı? yeni türkiye'ye hoşgeldiniz gençler.
  • suriyeliler ne zaman sözlüğe üye olmuş lan. suriyeli haklı diyenler hepinizin amk.
    (bkz: onur)
    (bkz: haysiyet)
  • suriyelilerin yaptığı ufak şımarıklıklar...
  • ''iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batırmak'' diye güzide bir atasözümüz var.

bu ülkede kendi isteği ile okumak istemeyip okulu bırakan ve bir de çok para kazanmak isteyen baya bir genç nüfus var. öyle bir dünya yok arkadaşlar. ya sike sike, dirsekleri çürüterek eşekler gibi yıllarca okur, kendini geliştirir iyi bir iş imkanına sahip olursun ya da gidersin bir atölyeye veya ustanın yanına, zanaat öğrenirsin ve ileride kendi işini kurarsın.

bir ülkenin yapı taşlarından birisi zanaattir. bugün türkiye'de inşaat sektöründe ya da sanayide çalışacak kalifiye eleman, kökten yetiştirilmiş çırak ve usta yok. gidin bakın inşaatlara, hep yarım yamalak pis iş yapan kürtler, afganlar, özbekler var. aynı şekilde sanayide o şekilde. ulan en basitinden oto tamircisine gitsen doğru düzgün işten anlayan yok, tamir yaptırıyorsun 1 ay sonra yine aynı yerden arıza veriyor.

peki bunların sebebi ne ? iş beğenmemek. ben 2 yıl bir okulda, 4 yılda başka bir okulda olmak üzere 2 üniversite bitirdim. yeri geldi gece çalıştım, bekçilik yaptım. yeri geldi ayak işi yaptım sırf iş işleyişini öğrenmek ve ileride zorlanmamak adına. bugün işim var çok şükür ve kazancımda yerinde. emek olmadan, ekmek olmaz. iş öğrenmezsen, iş öğretemezsin. sen işe sahip çıkmazsan, elin surisi gelir o işi alır sonra sana bir de laf eder böyle.

bugün bizi bu duruma hükumet ya da çomarları değil, biz kendimiz getirdik. dert yanmak için de çok geç kaldık. e biz vatandaş olarak böyle rahata ve umursamazlığa alışırsak, devlette üzerimize biner. bu kadar kolay.

tanım: ağlanacak halimize, sinirden gülme durumu
hesabın var mı? giriş yap