• (sizin işiniz türk devrimine yardım etmektir)

vladimir iliç lenin'in 17 ekim 1920'de ilk soyvet elçisine verdiği talimat;

"türkler, kendi milli kurtuluşları için dövüşüyorlar. askerlik işini de bildiğiniz için, işte bu sırada merkez komitesi sizi, oraya elçi olarak seçti. emperyalistler türkiye'yi yağma ettiler. hala da ediyorlar. ama, sabır bardağı taştı.

mustafa kemal, doğal olarak, sosyalist değil. fakat görülüyor ki, iyi bir teşkilatçı. yüksek anlayışlı bir lider. "milli burjuva ihtilali"ni yönetiyor. ilerici, iyi düşünceli, akıllı bir devlet adamı.

bizim de "sosyalist ihtilali"mizin manasını anlamış olup, soyvet rusya hakkında olumlu hareket ediyor. o, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor.

emperyalistlerin gururunu kıracağına ve padişahı da, dostları ile birlikte alt edeceğine inanıyorum. halkın ona inandığını söylüyorlar. ona yardım etmek gerek.

yani "türk devrimi"ne yardım. işte sizin işiniz budur. türk hükümetine ve türk halkına saygı gösteriniz. mağrur olmayınız. onların işlerine karışmayınız. onların üzerine ingiltere, yunanistan'ı saldırttı.

bize karşı da, ingiltere ve müteffiklerine kadar saldırmışlardı? kendimiz dahil, fakir olmamıza bakmayarak, türkiye'ye malzeme yardımı yapabiliriz. moral yardımı, dostluk, birliktelik duygusu ise, üç kat daha büyük yardımdır."

kaynak: (bkz: niçin atatürk)*

dipnot: (bkz: türk inkılabı eşsizdir)
  • bizim tarih okumaya ihtiyacımız yok efendim.
    bizler televizyon makinasında, siyasetçilerin anlattıkları masallara inanıyoruz.
hesabın var mı? giriş yap