şükela:  tümü | bugün
 • günümüzde tüm evrenin peygamberlerinin yüzü suyu hürmetine yaratıldığını iddia edenlerin muhtemelen söz konusu peygamberin ismini bile bilmeyecekleri bir olasılığın ifadesi.
 • garip bir varsayim, paralel evrene dokunmak istegi uyandiriyor insanda.
  musluman olmayan, belki de dunyanin en medenilesmis milleti oldugumuz bir dunya dusunun.

  gerci bu muslumanlikla celismese bile musluman toplumlarin nedense dinlerinde bahsedilen kadar medeni olamamalarina baglamak yanlis olmaz sanirim.
 • tarih üzerine kurgulanacak sayısız varsayımdan biri. ayrıca bu soruya aşağıdaki gibi cevap entry girmek sizi (beni) çaylak yapar.

  hristiyan, budist vs. olan tüm türk boyları gibi asimile olur ve tarihten silinirlerdi.
 • sırf bu sorunun cevabını görebilmek ve bu durumda dünya tarihinin nasıl şekilleneceğini görebilmek için her şeyimi verip paralel evrene gidebilirdim. hayatımdaki en derin meraklardan biridir.

  orta asya'dan hiç göçmezdik belki. fakat bu küçük bir ihtimal zira mutlaka göçülecekti oralardan. gerek egemen ulusların baskısı, gerek gittikçe artan ve bozkıra sığmayan türk nüfusu, gerekse türk kavimlerinin yeni yerler keşfetme arzusu (biraz da zorunluluktan tabi bu arzu) mutlaka onları yayılmaya itecektir.

  asıl merakım islam dünyası hususunda. zira türk ileri gelenlerinin islamiyet'i kabul edip ön saflarda yer almaya başlamalarıyla adeta bu dinin lokomotifi olmuşlardır. gerek askeri alanda, gerek teşkilatlanma ve hükmetme anlamında. bu durumda akıllara ister istemez şu soru yerleşiyor: ''türkler'in islam toplumuna kazandırdıkları, islam'ın türk toplumuna kazandırdıklarından daha elle tutulur ve değerli olabilir mi?''

  önceki yazılarda belirtilmiş, islamiyet evrensel olmak yerine daha kapalı ve yerel bir din olabilirdi, fakat türkler'in de islamsız bir yayılma anlayışı pek de sağlıklı olmazdı. zira türkler müslüman olmasaydı ve aynı şekilde yayılıp anadolu'da ve şu an yoğun oldukları tüm yerlerde hakimiyet kursalardı iki cepheden çok güçlü düşmanları olacaktı. bunlardan birincisi gaza ve cihat anlayışıyla müslüman olmayan toplulukları müslüman yapmayı bir devlet politikası haline getirmiş büyüklü küçüklü tüm müslüman devletleri. ikincisi ise ''orta asya'dan gelen atlı işgalciler'' olarak görülecekleri hristiyan devletleri. orada minik ''kendi yanına çekme politikaları'' devreye girip bu iki cephe arasında türk toplumuna kısıtlı avantajlar sağlayabilirdi, fakat bu sağlıksız ittifaklar sadece durumun şartlarına göre kurulacağı için türkler arada kalmış ve ''zor durumlarda kullanılabilecek düşman'' vasfının dışında bir şey elde edemezdi. hal böyleyken anadolu'da ve rtadoğu'da tutunmaları bu sebeplerden pek mümkün görünmüyor.

  fakat diğer topraklarda, yani türklerin çıkış topraklarında durum ne olurdu, ve buna bağlı olarak dünya düzeni ve tarihi ne şekil alırdı bunu kestirebilmek çok zor.

  diğer zor olanıysa türklerin karakterleri, yaşayışları, folklorü, kültürü nasıl olurdu sorusu. türkler şu an bile, tüm etki bombalarına rağmen zor da olsa o ana çekirdeği koruyabilmiş ve en sağlam ''araplaşmamış'' topluluk ise, müslüman olmayıp tengri dininde yaşayışlarını sürdürselerdi bu topluluk nasıl bir gelişim gösterecekti. ne kadar başarı elde edebileceklerdi dünya tarihinde. zor da olsa anadolu'da ve ortaasya'da ve hatta balkanlarda tutundular diyelim, o zaman nasıl bir seyir izleyecekti bu toprakların ve dünyanın kaderi? daha mı iyi bir konumda olacaktı, yoksa daha mı kötü bir durumda kalacaktı? öyle bir ihtimalde bu topraklar ve bu topluluk daha şanslı bir kadere mi sahip olacaklardı, yoksa daha berbat bir kadere mi?

  bunları o kadar merak ediyorum ki. açın lan paralel evrenin kapılarını allahsızlar.
 • eğer müslüman olmasak, moğollar gibi birkaçyüz asır boyunca dünya üzerinde bilinen tüm toprakları fethedip oralara hükmeder, avrupa'da coğrafi keşifler, rönesans & reformların başlaması ile tarih sahnesinden çekilir göçebeliğe geri dönerdik.
  (bkz: cengiz han)
  (bkz: moğol imparatorluğu)

  çeliğe su verilmesi gibi türkler de islamı kabul ettikten sonra hem sosyal hem siyasal olarak güçlenip kuvvetlenmiş, göçebe hayatı bırakıp yerleşik düzene geçmiş, tarihe damga vuran devletler kurmuşlardır.

  (bkz: karahanlılar)
  (bkz: selçuklu devleti)
  (bkz: osmanlı imparatorluğu)
  (bkz: timur imparatorluğu)
  (bkz: türkiye cumhuriyeti)

  hristiyan ve budist olan türki kavim ve toplulukların hepsi asimile olmuştur.

  bence asıl sorulması gereken şudur; 1000 yıl islam bayrağını taşımış müslüman türkler olmasa idi islam coğrafyası şu an ne halde olurdu?
 • şaman döneminde, zorlukta yediği hayvana bile özür dileyen toplum düşün. japonlar gibi oldurduk, saygı her şeyden önce gelirdi.