şükela:  tümü | bugün
  • ayşe hür'ün, dünkü yazısında bu soruya çözüm aranmış.

önce türklerden çekinme, sonra onları zorlama, sonra katliam, bir tarihten sonra da tercih sözkonusu olmuş. ayrıntı burada.
  • kelime-i şahadet getirip oldular diyerek sığlığın dibine vuracağım ama tutamıyorum kendimi, affedin a dostlar.
  • cevabı birçok kaynakta geçen soru.

yıllarca savaşıp olmayanlarda, orta asya'nın araplaşmasını engelleyenlerde vardır. şöyle alalım; (bkz: türgişler)
  • (bkz: kuteybe bin müslim)

hatta gidin islam tarihi okumuş birini bulun o size anlatır.
  • cevaplaması zor bir sorudur. ancak şöyle basit bir çıkarımla düşünürsek, moğolların gazabından kaçan türklerin yeni yurtlarında kafkasya'da anadolu'da orta doğu coğrafyasında kabul görmek ve buradaki siyasi iklime ayak uydurmak için başlarda üst tabakadan başlayarak müslüman olmaya başladığı çıkarımında bulunabiliriz. neticede türklerin hedefi hep batıydı ve en batıda hristiyanlar vardı. hristiyanlarla savaşacak motivasyon ve siyasi birlik ancak islam ile sağlanabilirdi. halen siyasi politikamızı islam üzerinden yürütmüyor muyuz?
  • ne 3 günde müslüman olduk ne de arap fütühatının zoruyla. maturidi, ahmet yesevi, mevlana gibi münevverlerin felsefesi ve eserleriyle, tarikatlarımızla, inanç yöntemlerimizle kendimize has etkenlere sahip müslümanlığı zaman içinde benimsedik. bu milletin yapısını ve din tarihini bilmeyen zırcahillerin ve nesnel şekilde konuya yaklaşamayan islâm düşmanlarına bakmayın siz.

"türklerin akan kanına değirmen kurup, orada öğütülen undan ekmek yaptırıp yiyen arap kumandanın hikayesi"ni anlatan izansızlar var bu memlekette. oğuz boyları 10. yüzyılda büyük çoğunlukla müslüman olmuş; ancak, aradan geçen yaklaşık 11 yüzyıla rağmen hâlâ sindiremeyenler mevcut.

şurası kesin ki, islâma giriş sürecimiz bugün teferruatlı bilinmemekte. keşke elimizde sağlam ve günümüze ulaşabilen kaynaklar olsaydı.

eğer sinir katsayınız artsın istiyorsanız erdoğan aydın'ın nasıl müslüman olduk adlı aşırı subjekif, bilimsellikten uzak ve gerçekleri bükmüş kitabına bir göz atabilirsiniz.
  • kimseye bok atmaya gerek duymamakla beraber eskiden gök tanrı şamanizm ve budizm gibi bir çok dinsel ögelere inanan türklerin savaş sonucun da müslümanlığı aldığını söylemek yanlış sayılmaz ama maalesef bu bizi bir nebze araplaştırdı kültürümüzü bozan da bu oldu çünkü bir ideolojiyi aşırı sahiplenmek sadece kargaşa yaratmıştır kuran da tövbe 111 de yanılmıyorsam allah yolunda cihad a izin verilmiştir ben deistim bunu söylemek istiyorum çünkü tek kuran değil diğer kutsal kitaplar da buna benzer ögeler mevcuttur kuran ne kadar savaşa teşvik etse de bir o kadar da barışa yöneltmektedir ama bir barış dini olduğunu söyleyemeyiz barış dini en eski dinlerden olan budizm öğretisi dir. ben burada hiç bir kitabı savunmuyorum yahut mezhebi ama şunu söylüyorum hiç bir din kusursuz değildir hele hz.muhammedin ölümünden 30 küsür yıl sonra kitap haline getirilmiş bir kitap hiç değildir diğer kitaplardan söz etmek bile gereksiz tekrar konuya dönecek olursak türklerin müslümanlığı kabul edip etmemesi önemli değildir önemli olan akılcıl bir yolu takip edip etmemesidir
  • yazar claude cahen'in 530 sayfalık eserinin adıdır.
    farkli dinden olduğu için egmeden, bukmeden daha gerçekçi sekilde anlatim gerceklestirmistir.