şükela:  tümü | bugün
  • gözlemlerime dayanarak dile getirdiğim bir düşüncedir.

bulunduğum şehirde, yakın çevremden dostlara misafirliğe gittiğimde, gördüğüm manzara, evlerdeki fazla eşya oluyor. gerçekten bu evlerde çok fazla eşya olduğunu düşünüyorum.

nasıl rahat ettiklerini bilmiyorum. ben kendi evimde paldır küldür yürümeliyim. ben yürürken evimde herhangi bir şeyi bana takılmayacak. bu kadar rahatlalığı seven bir insanım.

evlere gidiyorum salonlar eşya ile dolu. camlı vitrinli camekanlar, gereğinden fazla büyük bir masa, kaba koltuklar. artı insanlar ciddi ciddi böyle bir uğraşa çokta fazla para harcıyorlar.

bir de bunun içinde kullanmadıkları eşyayı atmayan insanlar var. normalde balkon insanın kafa dinleyebileceği dışarıya açılan bir kapı olmalıdır. fakat çoğunlukla ülkemizde balkonlar kullanılmayan eşyaların konulduğu yerler oluyor.

arkadaşımın evinde sigara içmek için balkona çıktığımda size yemin ediyorum, yerdeki poşetleri iterek basacak yer buldum.

yüzümü yıkamak için banyoya girdiğimde banyodaki fıçılar, teneke kutuları, koliler o kadar bunalttı ki beni gerçekten o evde rahatsız oldum.

bence az eşya ile daha mutlu yaşarsınız. boşu boşuna çok fazla eşya almaya çalışmayın. insanın kullanabildiği kadarından fazla eşya, her zaman için o insana yük olur.

ayrıca çokta büyük bir evde, geniş bir evde oturmak da mantıklı değildir. çekirdek aileye sahip insanların 4+1 evde oturduğunu görüyorum kahramanmaraş'ta. böyle bir evi nasıl temizliyorlar, bilmiyorum.

hadi diyelim geniş evi seviyor insanlar. fakat bu evi eşyalarla doldurarak neden dar hale getiriyorlar onu da bilmiyorum.