şükela:  tümü | bugün
  • 600'e yakın fav almış bir entry'de bahsi geçen ifade. büyük bir kısmı ülkenin kural koyucusu olan devlete neredeyse tapan ve devletin iktidarının mutlak şekilde kabul edilmesi gerektiğini düşünen bir toplum için fazla hayalci bir yakıştırmadır.
  • devletin yaptırım gücünü uygulamaması, uygulanan yaptırımların ise özellikle siyasi müdahale ile ortadan kaldırılması sonucunda ortaya çıkan durum.

devlet bir yana, bu kural tanımazlık vatandaşlarda da yaygınlaştığı için toplumda bu durumu ayıplayıp hor görme ahlakı da bulunmamaktadır bilakis kural tanımazlığı ayıplayan kişiler toplumdan tepki görmektedir.
  • vardır. sebebi ise yapanın yanına kar kalmasının pek çok kez tecrübe edilmiş olmasındandır.
  • (bkz: narsisistik kişilik bozukluğu)

toplumumuzda narsisistik kişilik o kadar yaygındır ki aklınız şaşar!
    her şeyin en iyisini doğuştan hak eden milletimiz, ebette birey birey düşündüğünüzde,
    sıradan insanların uymak zorunda olduğu kurallara uymak zorunda değildir.

kurallar sıradan insanlar için yapılır, ancak necip türk milletinin her bir bireyi özel olarak bu kuralların üstündedir.
    bu bozukluğun daha ilkel versiyonları için arap ve hint toplumuna bakmak lazım.
    zihin kapasitesi düştükçe tepkiler daha da rezilleşiyor.
  • "eşitlik" kavramı olmayan insanlara, "halkçılık" ilkesinin öğretilememesinden kaynaklanır.

cebir bile öğretilmeyen bu insanlar, et ve kan için çevresine saldıran zombiler, vampirler gibi etrafta dolaşır.

dinler ve devletler yüzyıllardır bu topraklarda egemenlerle işbirliği yaparak üç beş elit çıkarma karşılığında milyonlarca insanın bedeninden faydalanır.

hiyerarşik yapılardan birinde emek harcayıp yükselerek yani güya "ahlaklı" bir şekilde; ya da doğa kanunlarını kabul ederek fırsatları kollayıp güya "ahlaksız" bir şekilde kurtulmaya çalışmak "alttaki kalabalığın cehennemi"nden.

"insanlık" ile "insanlar" arasındaki farklar bunlar..

türkler, asker millettir gerçekten.
    insanlığa da, hele ki düşünsel alanda pek katkı sağladıkları söylenemez.

ama önce küçük çıkar hesaplarını bırakıp, dünyada neler olup bittiğini görmeleri gerekiyor.

askerlikte çok önden gidilmez evet, ama bu kadar da geride kalınmaz.
  • ben niye kurallara uyayım, kurallar bana uysun diyen insandan ne bekliyoruz ki?
  • devlet idarecilerinin kural tanımamasından kaynaklanır.

ben cumhurbaşkanı olsam bende oğlumu askere göndermezdim diyenlerin olduğu ülkede hangi kural tanımaktan bahsediyorsun? tam tersi kural tanırsan ağır sıçarsın.
  • bozkır göçebe ulusu olarak gayet doğal bir kural tanımamazlıktır. yanılıyorsam düzeltin yazılı kaynaklardaki ilk başıbozukluk, isyankarlık orta asya'da mao-tun ile başlar. sayamayacağım daha bir sürü isyanlar, kural tanımamazlıklar... orta asyalardan horasan'a oradan anadolu'ya ebu muslim'lerden baba ilyas'lara kalender şah'lara pir sultan'lara dadaloğullarına, jöntürklere ve kuvayi milliye'ye kadar şanlı bir kural tanımamazlıklar bu ulusun tarihine yazılmıştır.