şükela:  tümü | bugün
 • acil servislere acil olmayan başvurunun çok yüksek olduğu ülkemizdeki insanların anlayamadığım talebi ve sevdasıdır. zaten doktorlarda hemşirelerde ve bilimum hastane personelinde acile gereksiz başvuru yaptığınız andan itibaren enerji ve zaman israfına neden oluyorsunuz bir de serum serum diye başımızın etini yiyor, bizi darlıyor üstüne üstlük bir de kavga çıkarıyorsunuz.devlete zarar ziyansınız. müdahale odasında kalbi durmuş hastaya kalp masajı ve müdahale yaparken kolumdan çekiştirip 'hocom sorom nolor' diyen insan müsveddeleri var. serum her sıvı kaybını yerine koymak için verilmez. tansiyonunuz düşük değilse serum verilmez. şekeriniz düşük değilse serum verilmez!! serum toparlamaz, serum iyileştirmez, serumun iyi bir geri dönüşü varsa bu tamamen iddia ediyorum tamamen plasebodur. 2 bardak su içseniz de serumun aynısıdır ikisi de idrar olacaktır hatta serum daha çabuk vücuttan çıkacaktır yeter sözlük çıldırdım artık psikolojim bozuldu serumcular yüzünden is te me yin! diyeceksiniz ama bir keresinde istemiştim doktor tamam dedi büyük resmi gözler önüne seriyorum: sırf darlamayın diyedir, sırf sizinle uğraşmamak içindir, tartışma yaşamamak içindir, ruhunu sömürmeyesiniz diyedir, sesinizi kesin diyedir!
 • böyle bir sevdamız var bizim evet ama iyileştiriyor namussuz. geçenlerde hastalandım, acile gittim bir ünite verdiler. ertesi gün hastalığım geçmedi. tekrar gittim bir ünite daha verdiler ve şak diye kendime geldim. hani serum iyileştirmezdi? burada suç bizde veya serumda değildir. ne zaman hastaneye veya acile yolumuz düşse bize serum bağlayan tıp camiasındadır. yaşasın serum!
  ayrıca içkimiz, sigaramız, kumarımız yok bir serumumuz var ona bari laf etmeyin lütfen.
  edit:ekleme.
 • bu konuda doktor arkadaşlarıma çok katılmıyorum. burada mesele hastanın serum istemesi değil, insanların doktora karşı kışkırtılması, insanların agresif ajite olması, aşırı eleştirel ve tehditkar yaklaşmasıdır
  yoksa acile bir hastamız iyi niyetli şekilde başvurur, serum ile daha iyi olduğunu düşünüyordur, saygılı şekilde durumu belirtir veya hissettirir, ölüyoruz burda yeağ diye manda gibi bağırmaz, gerekirse biraz beklemeyi göze alır dr öncelikli işleri de bittiyse hastamıza bir serum ayarlar, hasta hem verilen serum hem iyi muamele hem de psikolojik olarak iyileşir gider. bunlar güzel şeyler. burada sıkıntı halkın doktora karşı kışkırtılmasıdır, doktorun güvensiz ortamda çalışmasıdır. içinde bişe yok yeaa diye insanların moralini bozmayın. koluna bacağına böcek yapıştırmaları daha mı iyi? kontrolü kaybetmeyelim hekim arkadaşlar, sıkıntılarla mücadele edeceğiz, g.e gt diyeceğiz ama hastalarımızla bağımızı da limandan tüm halatları kesip akıntıya kapılıp gider gibi kesmeyeceğiz
 • götüm ağrıyor diye geliyor 500 cc sf i bağlatıyorsun (tuzlu su amk) iyileşiyorlar. bazı arkadaşlar içine vitamin de katıyorlar rengi sarı oluyor o zaman serumun, daha çekici oluyor.
 • çünkü serum yediği zaman iyileşeceğini düşünüyor ve bu da olumlu bir etki yapıyor. neticesinde de daha hızlı ayağa kalkıyor.
  her şeyin en iyisini bilen halkımızın, kendisini asıl iyileştiren şeyin (bkz: plasebo etkisi) olduğunu bilmemesinden kaynaklı bir durum.
 • of of of peşpeşe tuzlu su yorumları. arkadaşlar emin olun sizden daha sert faşist yorumlarım var şu an halk büyük oranda bize düşman, tatlı su doktorluğu asla yapmam aksine tatlı su doktoru, ciciş doktorları bir kaşık suda boğmak isterim, sadece söylemek istediğim şey, saçmalıklar ile mücadele edeceğiz kendimizi savunacağız ekşisözlükte her gün başlık açan orspu çocuklarına gerekli cevapları vereceğiz gerekirse en az onlar kadar acımasız olacağız ama tuzlu su, hiç bir işe yaramıyor vs diye tutturursak, bakın bugün aşı karşıtı ilaç karşıtı müthiş bir kitle türedi tüm tedavileri börtü böcek keçi pisliği bilmem ne otu bilmem ne taşı ile yapmaya binlerce yıl gerideki sözde tedavilere yönlenmeye başladılar. bu çok ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturur, bizi iyi kötü ayakta tutan, ya allah için drlar bizi iyileştirior duygusu var halkta, siz o duyguyu da ortadan tuzlu su yea diye kaldırırsanız, insanların modern tıbba inancı sıfıra iner, bize uyguladıkları orantısız güç katlanarak artar, takdir edilmez hale gelince mesleğimiz cehenneme döner (şu an öyle gerçi de, sıcaklık artar)
 • (bkz: kaç para ulan bi serum)

  allahın tuzlu suyu var lan içinde. bağla gitsin işte ne olacak? ver serumu adam bi saat sedyede sessiz sessiz yatsın. ne kıymetli suyunuz varmış amk.
 • oral alımda sıkıntı var mı? yok. dehidratasyon var mı? yok. iv idame verilmesi gereken bir ilaç var mı? yok. yani hastanın sıvı-elektrolit dengesiyle ilgili en ufak bir sıkıntı varsa vs vereceksin tabi ki. asıl sorun ne sikime her gelen hastaya serum takılıyor/hasta serum talep ediyor. rahatlatıyor herhalde milleti. ucuz da bir şey olunca çatır çatır takıyorlar.

  ha ama tuzlu su diyen arkadaşlara da belirtmek istiyorum, o kadar cesursanız hadi siz bi tuzlu su hazırlayın hassas kantarla da bağlayalım damardan. bakalım kaç saate hastanın sodyumu boku yiyor.

  sf her ne kadar gereksiz kullanılırsa kullansın, ne olursa olsun iyidir. ferahlık verir.