şükela:  tümü | bugün
157 entry daha
  • bir zamanlar buna ben de anlam veremezdim ve bir gün askerde öyle bir hasta oldum ki haplar iğneler şuruplar fayda etmedi. en sonunda aldılar beni revire bağladılar serumu ertesi gün zıpkın gibi oldum ve o gün anladım ki bu sevdanın bir nedeni varmış.

    baya bildiğiniz mucize gibi bir şey adeta beşinci günün şafağında doğudan gelen gandalf.
  • vatandaşın yerli yersiz serum talebi sebebiyle sağlık personelinin de dengesi bozulmuştur. bir adet çok dengesizi de bize denk gelmiştir. epilepsi sebebiyle sürekli nöbet geçirdiğinden yemek yiyemeyen, su içemeyen, bir kaç teşebbüsünde boğulma tehlikesi geçiren bir yakınımı acile götürmüştük. acilde tek doktor vardı. adamcağız hastalara yetişemiyordu. bir ara gelip ayak üstü muayene etti ve birkaç tetkik yaptırmamızı istedi. yaptırdık. sonuçları beklerken hastamızın artık ayakta duramayacak kadar bitkin düştüğünü su içemediğinden derisinin büzüştüğünü farkettim. doktoru aradım oralarda yoktu. hemşireyi buldum durumu izah ettim. kaç gündür su bile içemiyor acaba serum verseniz olur mu dedim. siz doktor musunuz diye çıkıştı. estağfirullah burda doktorun ne işi var dedim. bir sürü kem küm etti. yarım saat sonra sonra doktor geri geldi. korka korka ona da durumu izah ettim. aaa tekrar bakayım hastanıza dedi. kısa bir muayeneden sonra bahsi geçen hemşireyi çağırıp hastaya serum vermesini söyledi.
    hemşire gözlerinden ateş saçarak geldi ve damar yolu açmaya çalıştı. hastamızı daha önce defalarca hastaneye götürdüğümden kan alırken hemşirelerin hiç zorlanmadığını ve tek seferde damarı bulduğunu çok iyi biliyordum. bu ağzından ateş püskürten ejderha hemşire ancak 5-6 sefer denedikten sonra damarı bulabildi. tavırları kasten yaptı demeye pek müsaitti ama hasta sıvı kaybettiği için damarı bulması zor oldu diye hüsnüzanda bulunmak istiyorum.
  • çalıştığım köyde de bayağı meşhur. bazen serumla sokakta gezen kadınlar görüyoruz. ahahha. garibim doktorlar, hemşireler bıkmışlar artık sağlık ocağının her yerine kağıt asmışlar. doktor dışında verilen serumlar takılmayacaktır diye ama işte sıkıntı şu ki bu insanların türkçe konuşanları aynı zamanda türkçe okuyamıyor. nadirdir ikisini birden yapabileni.