şükela:  tümü | bugün
  • ne felsefeye ne de sanata değer verildiğinden ötürü.
  • türker başını dertten kurtarıp da iki dakika düşünebilmiş mi de çıksın? dolayısıyla türküler'in derdinden işinden gücünden aşkın olduğu nedenlerdir. yoksa biz bir düşünecek fırsatı bulsak neler yaparız neler..
  • "batı bize ne teknik ne felsefe beğendirebilir." ahmet mithat efendi (1844-1912)

acaba soruyu sorarken doğru yere mi baktık?
    (bkz: emin miyiz?)
  • sorulara hiç odaklanamamamız sebebiyledir.

- abi sence bütün bu hayat neden?
    - abdullah adamın canını sıkma, siktir git bi çay koy!
    - tamam abi...

bu kafadakilerle hangi soruya odaklanabileceksin ki? her şeyin cevabı "siktir git çay koy ya"!
  • türkçe...
  • çıkmaz çünkü biz kimseyi bir dakika bile yalnız bırakmıyoruz.

bir dakika kafayı dinleyemezsiniz. hop birisi yanınıza damlar. geceleyin tam düşüncelere dalmışken uzaktan bir ses gelir: "yatmıyor musun daha?" acınızı bile tek başınıza yaşatmazlar.

filozof olmak için yalnız kalıp eni konu, uzun uzun düşünmek gerekiyor. bu da türkiye'de mümkün değil.

ek: rodin'in düşünen adam heykeli "le penseur" tüm dünyada üniversitelerde/sanat galerilerinde sergilenirken bizde bakırköy akıl hastanesinde sergilenmekte. buyur burdan yak.

ek2: madem coştuk, bi anı anlatayım. yıllar evvel ankara'ya bir arkadaşımı ziyarete gitmiştim. o da beni keçiören'de yüksekçe bir yerde bir lokantaya götürdü. yemek beklerken gözüm karşıdaki kaleye ilişti. sordum:
    + abi bu kale nedir?
    - ankara kalesi.
    + bana biraz bu kalenin tarihinden bahseder misin?
    - yav neyini bahsedecem, kale işte orada duruyor. biz bilmeyiz tarihini falan. seyret işte orada duruyor.

bunu diyen de tahsilli birisi ha, mevkili falan.

daha yanında duran kalenin ne olduğunu bile merak edip araştırmaktan aciz bir milletiz. yeme, içme, sıçma üçgeninden çıkamadık henüz..
  • okuma alışkanlıkları olmadığı için çıkan filozofların farkında olmamaları.
  • buraya entry nick uyumu sağlayacak birkaç cümle yazabilirim. fakat yazmayacağım.
  • (bkz: islam)
    arap coğrafyasından düşünür çıkmaz çünkü bilinmeyen sorulara verilen cevap hep allah. o yüzden medeniyetin temelleri batıda atıldı.
    edit: islamın bir medeniyet olduğunu söyleyen cahilleri dikkate almayınız. onların ortaya attığı adamların dinle ilgisi yoktur, bugün yaşasalar ya işid tarafından öldürülürdü ya da cezaevine atılırdı.
    islamın kurduğu ve geliştirdiği hiç bir medeniyet yoktur.

arkadaş bu ne islam merakıymış. biri demiş düşünmeyi islam emir etti, biri demiş medeniyeti islam emretti falan. hakikaten cehalet paçalardan akıyor. tamam diğer dinler de iğrenç ama burada bizim canımızı yakan islamdır, batı zaten hristiyanlığı budadı, hükümsüz kıldı.
  • bir nedeni de reform ve rönesansı doya doya yaşayamamış olmamızdır.