şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'de universite egitimi icin bulunan ve turkiye'den aldiklari devlet bursu ile bircok be$ parasiz turk vatandasindan daha cok geliri olan cogu turki cumhuriyeti vatandasinin turkler icin hissettikleridir.
    aralarinda konuyla alakasi olmayan insanlar olsa da, bircogunun amaci buradan batiya akmak, bunu da $u an bulunduklari yere bok atarak yapmaktir.
  • (bkz: turken raus)
  • zamanında hagi reyiz bile yapmış bunu.

http://goo.gl/trnzc
  • yaz tatili icin marmaristeyim. hersey cok guzeldi. deniz, otel, plaj hepsi birbirinden sahane. gezi eylemlerinden cikmistim. yorgundum. belcikadan gelen pizzalar henuz bitmemisti. bizde bi laf vardir ya. masallah de nazar deger derler. iste aynen oyle olmustu. otelde iki turk aile var. biri biziz. digeri ise tanidigimiz kadariyla almanyada yasamis, yillarca bobrek yetmezligi tedavisi gormus, sonunda kiz kardesinin bobregini almis, su an 60 kusur yasinda ama onlarca ameliyat gecirmesine ragmen ayakta kalabilmis biri. yasadiklarini kitaplastirmis ve tum gelirini turk bobrek vakfina bagislamis. otelde ingilizler var. genel olarak herkese turkce gunaydin demeden gune baslamayan ve eglenmeye gelmis guzel insanlar. fransizlar var. karpuzla yogurdu karistirip kahvalti yapsalarda zararsiz, guler yuzlu, en onemlisi gorgulu tipler. bir de ruslar var ki zaten onlarin gorgulu olup olmadiklari guzelliklerinden pek anlasilmiyor. guzeller, eglenmeye gelmisler, yemesine icmesine dikkat eden ve surekli eglenen tipler. ictikleri zaman biraz dagitiyorlar ama abartili bi durum gormedim. koltuk alti killarinin uzun olmai durumu var ki. "ebenin ami sami" diyorum. gelelim bu yaziyi yazma sebebime. oncelikle soyleyeyim ki yazip yazmamak konusunda cok dusundum. yaptigim irkcilik olur mu? otekilestirmek olur mu? kucuk gormek olur mu diye cok dusundum. eger gercekten yazim okunur da boyle dusunurseniz lutfen mesaj atarak benim bu durumun farkina varmami saglayin. tarih 1 agustos 2013 u gosteriyordu. guguk kusu 2013 kere guguk diye otmustu. otelde kahvaltidaydik. sessiz bir kalabalik vardi. herkes biseyler yiyordu, sut kahve falan iciyordu. tek turk cayi icen biz vardik. tam kahvaltimizin sonunda tazelenmis caylarimizi yudumlarken kapidan 4 kisilik bir turk aile girdi. ailenin en yaslisi(reisi) beyaz sacli nispeten sakin gorunuslu biriydi. 2 kadin vardi biri 35 yaslarinda, digeri ise 53-58 skalasindaydi. zayif bir adam daha vardi. otelin bahcesine girer girmez kahvalti oncesi sigarasini garip bir eda ile ayakta yakti. hic bir orgazm sigarasi bile o kadar etkili yakilamazdi. dusundugum sey şu oldu. bunlarin burda ne isleri vardi. bunlara bu tatil cekilişten mi cikmişti. bunlar internete girip boyle bir tatil alamazlardi. nasil buraya geldiklerini cok merak ettim. ortalama egitim seviyeleri +\- ilkokuldu. benim annem babam da ilkokul mezunuydu. ama annemi para versem de oyle davranmaya ikna edenezdim. babam da boyle bir tatil karsisinda temkinli davranir "oglum biz memlekete gidelim oralar bize gore degil" derdi. kahvaltida kalmistik. adamlar masaya oturdu. kadinlar yuklerini birakip acik bufeye kostular. kostular kelimesi abartili oldu. acik bufeye dogru hizli yuruduler ve tika basa doldurulmus iki tabagi eslerinin onune koydular. tekrar gittiler ve kendilerine de ayni tabaktan yaptilar. ilginctir ki masadaki 4 kisi de ayni seyleri yiyordu. neyse cok yadirgayamiyorum bizim temelimiz de ayni tepsiden yemek yemekten geliyor. normaldir. sonra ilgimi ceken bir diger husus kendi masalarindan cok baskalarinin masalariyla ilgilenmeleri oldu. evet bende boyleydim. niye o masaya bakiyordum. bunun bir sebebi olmaliydi surekli cirkin gozlerle diger nasalara baktilar. yan bakis diye bir sey var. ters ve kem gozle bakmak. iste aynen boyle bakiyorlardi. neyse siktiret deyip cayimi icmeye devam ettim. kahvalti sonrasi havuz ile bar arasinda bulunan masalarda birinde basliklari alt alta okuyordum. kafami bi cevirdim ki bir de ne goreyim. havuza geliyorlardi. allahtan şezlonglarin cogu bostu. neyse ne ara mayo giymislerdi, ne ara dus almislardi bilmiyorum ama sanirim elbislerin altinda mayolari zaten vardi. geldikleri gibi havuza girdiler, gurultuluyduler, havuzun etrafina cilginca sular serpiliyordu. arada biri tirnak icinde "geri geri yuzerken", "dayi bizim fotomuzu çek" diye bagiriyordu. garip davranislar icindeydiler. o an biri sorsa i am from turkey demeye utanacaktim. veya iddali bir sekilde. "yeaaa motgerfucker i am from turkey and istanbul" diyemeyecektim.

sözün özü şu ki; insanlar hadlerini, siralarini, kulturlerini kaybetmisler. cahil profosore akil verir olmus. profosor terorist olmus, ogrenci dis guc olmus. normaldir deyip fazla uzatmak istemiyorum.

edit: yukarida yazdiklarimdan sonra olumsuz iki elestiri aldim. biri bana "ezik" demis. digeri ise daha cok eksik ya da yanlis ifade ettigimi belirtmis. benim ailem sinoplu. babam ilkokul mezunu, dedem okumayi hapiste ogrenmis, dedemin babasi bilmiyormus, onun babasi ve geriye dogru 7 gobek sulalem geometrinin "g" sini, cebirin "c" sini ogrenememisler. osmanli saraydan cikip halka egitim vermemis, cumhuriyetde pek ugramamis. bugun 21. yuzyildayiz, istersen sadece interneti kullanip oturup 1 senede orta seviye japonca konusabilecegin bir ortam var. ama hala sebebini anlayamadigim bir sekilde insanlar suursuz, yasam koru bir sekilde yetistiriliyor. kendini yetistirmis insanlara da hor bakiliyor. bu devlet tarafindan bilincli olarak yapiliyor. devlet boyle yapinca da millet sokakta egitimli biriki gordugunde "sen okudun ama ben senden cok kazaniyom gocum" diyebiliyor. aq onca sorun varken sorun gercekten bende mi? sikiym beynimi lan!!
  • biraz abartılmış bir ifadedir,
    görgüsüzlük millet ile sınırlı değildir..

edit: imla
  • irkciliktir. aslinda ben de bir cok insandan nefret ediyorum ve cogu turk. ama cikip turklerden nefret etmek dogru olmaz.

ayrica diger masadaki adamlarin koltukalti kilindan, karpuz-yogurt karisimi yedigine kadar herboklarini bilebilecek kadar dikkatlice etrafa bakan bir insan, diger 4 kisiyi "etrafa bakiyorlar" diye elestiriyor.

ayrica insanlarin gorunusunden ilkokul mezunu yeaa bunlar, bi bok bilmez bunlar, cahil bunlar, para ne arar bu fakirlerde vb. diye atip tutmak cok boktan bir davranistir.

yurtdisinda yasiyorum ve bulundugum bir ortama turk geldigi zaman genelde rahatsiz oluyorum ama benim hakli gerekcelerim var. tanimadigim adamlar hakkinda sirf gorunuslerine gore atip tutmak insanliga sigmaz.
  • gezi olaylarına katıldım yoruldum :/ bi tatili hak ettim :) gittiğim yere pis türkler'de gelmiş, çünkü marmaris türkiye sınırları içindeymiş :'((( bu arada şimdi baktım gezi olayları da türkiye'deymiş :/

açık büfede mantı ve kadayıfı bulamaç yapıp yiyen israilliler'i görmüştüm. bu adamlar için aynı mantıktan hareketle böyle bir nefret başlığı açılsın ne ırkçılığınız kalır, ne vandallığınız ama türk'e sövmek en güzeli, en kolayı...

tanım: ırkçı bir tercihtir.
  • bahsettigim kisiler icin fakirdirler veya fakir kiliklilar gibisinden bir ifadem veya dusuncem olmadi. aksine eminim evindeki altinlarini bozdursa servet eder.
    ikincisi bu kadar milletin icinde siz istemeseniz de turksunuz. bu irkcilik falan degil. rus nasil russa sizde bal gibi turksunuz. bu sebeple bu yazdiklarimi ifade edebilecegim bir baska baslik bulamadim. ikincisi bu yazilarimin muhattabi bu ulkede yasayan egemenlerdir. yani bi turkler. ayni seyleri kurt, ermeni ve diger ezilmis halklar icin yazmazdim. egemen halk icin yazabilecegimi dusunuyorum. (abd de zencileri elestirmektense abd yi elestiriyorum.) herkes iyi kotu birlikte yasama uyum sagliyor benim gordugum kadariyla. yabancilar bizim temizligimize hayran kaliyor. biz ingilizlerin nasil cocuk yetistirdigine bakip hayran kaliyoruz. yani bu dongu aslinda turk imajina da cok olumlu etkide bulunuyor. lakin bir kisim insan var ki bunlarin sayisi az degil. siyasi bir gruptan da bahsetmiyorum. israrla entegrasyonu reddedip kendi baskin kulturlerini yasamaya devam ediyorlar. benim derdim onlarin kulturlerini ezmek falan degil. birlikte yasamak icin musterek gelisimlerini gosterdiklerini gormek. malesef bunlar "turkler" ifadesini sahiplenebilecek kadar coklar. bunlardan istanbulda da cokca bulunur. köy köy yasarlar. sehre entegre olmazlar. bunlardan almanyada da bolca bulunur. almanyaya rusveti turkler getirdik dedikleri kadar cokturlar.
    tekrar ediyorum derdim bu insanlarla degil devletle. hatta turkiye ve osmanli dahil hepsiyle.