şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • pakistanın bir çok dostu var ama kardeşleri olarak gördükleri tek ülke türkiye.
    kurtuluş savaşında kadınları kollarındaki bilezikleri türkiyeye yollamışlardı. bizim anlayamayacağımız bir şey.
  • pakistanlılar çok seviyor . bunun sebebide sanırım kızılay
  • açık ara
    (bkz: güney koreliler)
  • la coruna’lı ispanyollar (bkz: deportivo) (bkz: barbaros hayrettin paşa)
    irlandalılar (bkz: osmanlı'nın irlanda'ya 10.000 sterlin yardımı)
    pakistanlılar (bkz: kurtuluş savaşı)
    bosna-hersekliler
    yeni zelandalılar (bkz: çanakkale savaşı)

azerbaycan’ı saymadım biz bir milletiz zaten. eurovision 2011’de eldan ve nigar birinci olduklarında, nigar 2.kez şarkıyı okumaları için türk bayrağıyla sahneye koşarak çıkmıştı. tüyler diken diken.
  • latin amerika ülkeleri. türk dizileri sayesinde türklerin hepsinin villalarda yaşadığını, hizmetçilerinin olduğunu ve müthiş hayat yaşadıklarını zannediyorlar.
    üstelik türk erkeklerini ve kadınlarını da dizilerdeki gibi sanıyorlar. kafalarında idealize ettikleri bir türkiye ve türkler var halbuki ilgisi yok.
    e coğrafi olarak da uzak olduğumuz için çoğu gerçekleri bilmiyor.
  • ne kadar dogru bilmiyorum ama pakistanli bir taksi soforu pakistanin ermenistanla diplomatik iliskilerinin olmadigini bunu da turkiye ile ilgili olan sorunlarindan dolayi oldugunu gururla soylemisti.

genel olarak arap ve fars olmayan dogulu musluman halklar turkiyeyi ve turkleri severler.

malesef koreli genclerin ortak tarihimizle ilgili bir fikirleri yok.

kuzey amerikada yasayan azerbaycan azerileri kendilerini dogrudan turk olarak tanitiyorlar. ıran azerileri bizi severler ama aradaki bag irandaki kapali rejim yuzunden biraz daha zayif.

ıranlilar ve ruslar turkleri sevmez ama batililardansa turkleri tercih ederler cunku ulkeleri batidan cok fazla dislanmislar.

avrupa’da turkleri ozellikle seven bir grup olmasa da bizle en iyi anlasan genelde mutevazi irlandalilar ve konuskan italyanlar. ıngilizler turkleri iyi bilir ve tarihimize saygi duyarlar.

cinlilerin dunya sikinde degil. onlara gore ya cinlisin ya da degilsin.

hintlilerin cogu turkleri arap saniyor. onlar da oyle bilsin cok onemli degil.
  • (bkz: gana)

orada iş yapan bi tanıdığım var. dediğine göre bir şekilde gana'ya hep dürüst ve kalifiye türkler gidiyormuş iş vesilesiyle. bu da inanılmaz bir güvenilirlik oluşturmuş. giderseniz itibarınız yüksek yani haberiniz olsun.
  • tartışmaya kapalı bir şekilde yeni zelandalılardır.
  • finlandiya konusuna katılmakla beraber, yunan halkının da politikacılar hariç bizi sevdiğini düşünüyorum. uzakdoğu tarafında da kore ve japonya bir nebze.
  • dünyada bir çok yeri gezdim,
    hiçbir yerde milliyetim yüzünden kötü davranışla karşılaşmadım.
    iskandinav ülkelerinde bir tek, şahane giden flörtlerin milliyet sorulunca bir anda bozulmasıyla karşılaştım. türk'üm diyince kadınlar resmen kaçışıyorlardı. bir iki kez kıbrıslıyım diyecek kadar küçüldüm de(gençlik işte napıcaksın) ve farkı gördüm.
    türk'üm demenin bir tek avantajını gördüm o da dubai'de çöl safarisi yaparken arapların çöl kıyafetlerini falan satan bi dükkana gitmiştik. dükkandan benle aynı turda olan herkes tam rakamı hatırlamıyorum ama aynı kıyafet setine 100 para verdiyse adam benim türk olduğumu duyunca bana kimseye söyleme falan diyip 50 paraya satmıştı. ben de "ulan sen kimi kandırıyosun herkese aynı indirimi yaptın uyanık" diye geçirmiştim içimden ama zaten alacaktım. sonra insanlarla konuşurken öğrendim ki herkes iki katı para vermiş. o kadar alışmışım ki hiç bir avantajı olmamasına türklüğün, halen daha "o yavşak kesin herkese aynı şeyi söyledi birbirinize söylemeyin" falan dedi diye düşünüyorum.
    edit: tek türk bendim