şükela:  tümü | bugün
  • beklenmektedir. türk tarihinde; yüzyılların ilk çeyreğinin sonlarında, genellikle tarih sahnesine başarılı askerler veya devlet adamları çıkmıştır. bu en bunalımlı dönemlerde gerçekleşmiştir ve dönemi içinde memleketi rahatlatmıştır. şuanda bulunduğumuz durumu tamamen bu büyük liderlerin çıkmasından önceki durumlara benzetiyorum.

716 - bilge kağan'ın kağan olması.
    923 - selçuk bey'in subaşı olması. selçuklu devleti'nin kuruluşu.
    1026 - gazneli mahmud'un kesin hindistan zaferi
    1118 - sultan sencer'in selçuklu sultanı olması
    1220 - alaadin keykubat'ın sultan olması. selçuklu'nun en parlak dönemi.
    1326 - orhan gazi'nin sultanlığı. osmanlı'nın beylikten devlete evrilmesi.
    1413 - birinci mehmed'in tahta çıkışı. fetret devri'nin sonu.
    1512 - yavuz sultan selim'in tahta çıkışı. doğu sınırında sorun kalmadı.
    1618 - genç osman'ın tahta çıkışı. osmanlı'da geciken yenilik hareketinin başlaması.
    1718 - üçüncü ahmed tarafından lale devri ıslahatlarının başlaması.
    1808 - ikinci mahmud'un tahta çıkışı. ıslahatlarla ülkenin bir nebze rahatlaması.
    1919 - mustafa kemal atatürk'ün milli mücadeleyi başlatması.
    20xx - ...

edit : listede şu neden yok, bu neden yok denmiş. ben tarih sahnesine çıkan tüm büyük türk liderlerini listelemedim. bu döneme geçmişte denk gelmiş önemli şahsiyet ve olayları yazdım. bir komplo teorisi türetmeye gerek yok. herkes bilir ki türk devletleri iyi devlet adamlarını genel olarak yüzyılda bir çıkarmıştır.
  • "10 yılım daha var yani hazırlanmak için" dedirtendir. tam ihtiyacım olan süreydi zaten.
  • artık çıkmasın dediğim liderdir. şahısların liderliğinde değil de sistemlerin liderliğinde geleceğe doğru yürümek en büyük arzumdur. özel sektörüyle, kamusal kuruluşlarıyla topyekün kurumsal bir devlet. evet, fazla hayalperestçe oldu. farkındayım.
  • muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur, sözünü tam olarak anlamış kişi olacaktır. lider beklemekle lider çıkmaz.
  • liste bayağı bir zorlama olmuş, hatta olmamış. tıpkı (bkz: fenerbahçe kırdıktan sonra tanımlanan rekorlar)a benzemiş.

genç osman ne alaka amk. adamı tahtan çıkışından birkaç yıl sonra hiçbir icraat gerçekleştiremeden yedikule zindanlarında tecavüz ede ede öldürdüler. büyük liderden ziyade büyük trajedi diyebiliriz. hem aynı dönem 4. murat var, onu dene istersen. aynı şekilde ikinci mahmut veya sencer de olmamış.
    ayrıca selçuklular'ın kuruluşu 1038 tuğrul ve çağrı beyler zamanında. selçuk bey bugünün ölçeğinde anca muhtar sayılır.
    listede türk tarihini değiştiren adam malazgirt'in kumandanı alp arslan'ın olmaması da ayrı garabet. amacın nedir bilmiyorum ama bu yaptığın olmamış.
  • kılıçdaroğlu değildir.
    çünkü onda liderlik vasfı yok.
  • ümit kocasakal olabilir düşüncesindeyim. direniş umudu ve yeniden yapılanma sürecinin başını çekebilir.
  • (bkz: mechanica)

o gün geldiği zaman görüşürüz şimdi bu giri ile dalga geçecek adiler. :p
  • herkes tarafından kandırılan biri olmadığı kesindir.