• 6 aralik 2008 tarihli zaman gazetesi haberi.

http://www.zaman.com.tr/…rin-yuzde-83u-icki-icmiyor

1303 kisiye sorarak anket yapmislar, bu sonuc cikmis. ayni ankete gore turkiyedeki kadinlarin %92 sinin hayatlarinda hic icki icmedigi ortaya cikmis.

tabii ki bu 1303 arkadasin ankete nereden katildigi, yas araliklarinin ne oldugu vb belirtilmiyor...

dipnot: link patates olmus
  • cuma namazi cikisinda, cami imaminin yaninda yapilmis olmasi muhtemel anketin sonucu. imamin gozunun icine baka baka icki iciyoruz diyecek degillerdi ya hem de cuma cuma.
  • "...türklerin yüzde 83'ünün hiç içki içmediği ortaya çıktı. bu oran, italya'da yüzde 53, abd'de yüzde 42, rusya'da yüzde 23 seviyelerinde çıktı."
    şeklinde dilbilgisi yoksunu, akla beyne ziyan bir cümle ile süslendirilmiş haber. kimin, ne amaçlı haber yaptığı apaçık ortada zaten. fazla söze gerek yok bence.

-----------------------
    gençler zöge yaptırmışsınız yaa, çok ayıp. böylelikle bu yazdıklarımın "birilerinin" yobaz götünü hunharca deştiğini anladım. pek de mesut oldum yani. devam edin bakalım hehehehe.
  • zaman gazetesinin klasik haberlerinden / anketlerinden biri. diger yazarlarinda dedigi gibi ya cemaat evlerinde ya da cami onunde yapilmis olan ankettir saniyorum. yapsaniza o anketi asmali mescit'te falan. bakin bakalim sonuclar nasil degisiyor.

kotuleme uzerine gelen edit: sozlukteki dinci ve yobaz kafalarin coklugunu bir kez daha gozler onune sermis olan haber olmustur bu ayni zamanda. bunu, entrymin muthis bir serilikle zamanin otesinde entrylerimin en ustune firlamasindan anlayabiliyoruz kolaylikla.

insanlara zorla icki icirip alkolik olmaya zorlayan katolik misyoner gibi hissettim kendimi bi an (katolik yazarlar lutfen ustunuze alinmayin).
  • o değil de türkiye'deki alkol satış oranlarına bakarsak yüzde 17'lik kısmın ağır alkolik olduğunu ortaya koyan araştırmadır. bu memleketin yüzde 83 ü ağızına hiç alkol sürmüyorsa duty free'lerden ve gittikçe çoğalan online satış sitelerinden şişe şişe alkol siparişi verenler kimdir, sadece izmirliler mi?

bir de italya'da bu oran yüzde 53 demişler, neremle gülsem bilemiyorum şu anda. toskana ve sicilya'daki dönüm dönüm üzüm bağlarıyla pekmez üretiminde bir numaradır zaten italya...

edit: zaman da olsa wj da olsa fark etmez sevgili dostlarım, resmen götleriyle tespit yapmış adamlar.
  • kaç biradan sonra yazıldığını anlamadığım haberdir. zira ayık kafa ile mümkünatı yok, satış rakamlarından belli. yok bu kadar alkolü bu ülkenin yuzde 17si tüketiyorsa kibrit, çakmak satışları yasaklanmalı. seviyorum sizleri.
  • şimdi wall street journal söz konusu olunca güvenilirliği artmış gibi görünen araştırma verisidir. fakat hemen bilimsel veriler ile konuşalım buyurun bakalım profesyonel bir pazar araştırması sonucu ne tür sonuçlara varılmış, bunları wsj'nin araştıması ile karşılaştıralım;

data minor pazar araştırma şirketi tüm avrupa için spirit pazarı ekim 2008 projeksiyonu; (bkz: spirit/#11659453)

2007 de değer olarak yüzde 7 büyümüş pazar. 2010 yılına kadar ise yüzde 5 lik büyüme öngörülüyor.

toplam pazar değeri 2007 itibari ile 88.5 milyar dolar. 2010 yılında bu rakamın 93.3 milyar dolar olması bekleniyor.

ancak satış hacmi olarak tersine bir durum söz konusu;

pazar 2007 den bu yana satış hacmi olarak yüzde 1.3 küçülmüş, 2010 yılına kadar ise hacim olarak yüzde 6 lık bir düşüş bekleniyor.

bu değerler sadece spiritler için olduğu için yanıtlıcı olabilir, bir de aynı şirketin aralık 2008 tarihli şarap pazarı projeksiyonuna bakalım;

ki burada hem hacimsel hem de maddi olarak pazarın büyümekte olduğunu görüyoruz.

2008 yılında hacimsel olarak yüzde 0.9 büyüyen pazarın 2010 yılına kadar yüzde 4.8 büyümesi öngörülüyor. pazarın değer olarak 2008 yılında yüzde 2.3 büyüyerek 170.1 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. 2010 yılına kadar bu rakamın yüzde 13.1 artarak 192.4 milyar dolar olması bekleniyor.

buradan hareketle bana wall street journal'ın bu araştırması çok da inandırıcı gelmiyor, zira şarap sektörü avrupa pazarında hem hacimsel hem de değer olarak istikrarlı bir büyüme öngörüyor. spiritler ise pazar değeri olarak artarken hacimsel olarak bir azalmaya işaret ediyor, ancak bunun avrupalılar artık içki içmiyorlar şeklinde yorumlanması pek de mantıklı değil. avrupalılar spirit değil şarap içmeye yönelmişler demek daha doğru olacaktır.
  • sakalının üstünde 7 metre yükselip havada 5 salto atabilen maharetli zaman çalışanlarından yaran tesbitler hiç bitmediki buna şaşıralım. sağdan soldan haber araklayarak ve bu haberleri makaslayarak bir okul gazetesi tadında okuyucuya sunan gazetedende "alkollü içki" haberi beklenirdi. alkollü içki nedir yani? içki zaten alkol muhteva eden içecektir. başına alkollüyüde koyunca "alkollü alkol muhteva eden içecek" gibi bişi oluyor. bir gazete böyle yazacak, yazan denyoyada yazar diyecekler öylemi?
    (bkz: siktir git bi çay koy ya)
  • how i met your mother dizisinin senaristinin veya bizzat barney stinson'ın boş zamanında anketör olarak çalıştığını düşünmeme sebep olmuş "bilimsel" saptama.

(bkz: 83)
    (bkz: #10864896)
    (bkz: #13288118)
    (bkz: #13300331)
  • daha ziyade italyanların içki içmeme oranına (%53) şaşırdığım haberin manşeti.

12 yaş altını falan da mı dahil ettiler diye düşünmeden edemiyor insan.
hesabın var mı? giriş yap