şükela:  tümü | bugün
 • prof. dr. ilber ortaylı'nın, türklerin görkemli dönemlerini kaleme aldığı kitabı. kronik kitap'tan çıkmıştır.

  --- spoiler ---
  "türkiye’nin yüzyıllar önce açılan tarih defteri henüz kapanmamıştır ve sık sık da görüyorsunuz ki bu defter kapanmaz. onun için tarih bilmek; nereden geldiğinizi, nasıl yurt edindiğinizi öğrenmek zorundasınız. tarihini bilmeyen, hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin, dahası neler yapabileceğinin hesabı olmaz.”
  ilber ortaylı

  14. ve 17. yüzyılları arasında hindistan’dan viyana kapılarına kadar muazzam büyüklükte bir coğrafyaya hükmettiler... orta asya, kafkasya, ortadoğu ve avrupa’nın tarihini şekillendirdiler. uyguladıkları askerî taktiklerle imkânsız görülen pek çok savaştan zaferle çıktılar...
  hangi kıtada olursa olsun adalet esasıyla yönettiler... sorunlarını çözemeyen avrupa devletlerine fikirleriyle ilham verdiler... mimarîden musikiye, edebiyattan tıbba kadar yeryüzünün her coğrafyasında kalıcı bir iz bıraktılar.
  birçok devlet kurdular: timurlular, altın orda, memluklar, osmanlılar...
  efsane hükümdarlara sahip oldular: emir timur, fatih sultan mehmed, sultan baybars, kanuni sultan süleyman, babür şah...
  ilber ortaylı, asya’nın bozkırlarından avrupa’nın içlerine kadar ilerleyen, dünya tarihinde zirveye taht kuran türklerin muhteşem yıllarını anlatıyor…
  türklerin altın çağı, ilber ortaylı'nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okuyucunun zevkle okuyacağı bir başucu kitabı...
  --- spoiler ---
 • içeriğini merak edenler için, konular şu şekilde sıralama yapılmıştır;

  1- nasıl bir tarih

  2- türkler ve tarih

  3- emir timur ve timurlular

  4- altın orda devleti

  5- kırım hanlığı

  6- türkler roma topraklarında

  7- fetretten fetihe: türklerin varlık mücadelesi

  8- üçüncü roma: türklerin imparatorluğu

  9- kardeşlerin mücadelesi: bayezid-cem kavgası

  10- yavuz sultan selim: çölde bir mareşal

  11- muhteşem süleyman devrine giriş
 • prof. dr. ilber ortaylı'nın mart 2017'de yayımladığı çalışmasının güzel adı. kitapta dikkatimi çeken birkaç yorumu paylaşmak isterim.

  hoca öncelikle türkiyeli kavramını reddetmektedir: "... coğrafi sınırlar üzerinden kalkıp da bir kimlik çizmek yanlış olur. belçikalı gibi türkiyeli olmaz, bu çok önemli bir şey." (sayfa: 47)

  hocaya göre türkler'in en parlak devri hatta son parlak devri emir timur dönemidir: "emir timur devri, türk asırları içinde hem askeri örgütlenme, hem idari örgütlenme, hem istihbarat hizmetleri, hem ticaretin örgütlenmesi, hem de ilmi kurumların ortaya çıkışı ve yayılışı ve edebiyat bakımından en parlak devirdir, hatta son parlak devirdir... islam ilminin son parlak adamı uluğ bey onun torunudur ve semerkand'ın ulaştığı rönesans düzeni, islam dünyasında bir daha başka hiçbir şehre bugüne kadar nasip olmamıştır." (sayfa: 82, 83)
 • kitabı okurken zihinden sanki ilber hoca okuyor gibi canlandırıyorum. zevkli oluyor. gerçi yavaş okunuyor öylede.
 • ilginç ama formatı nedeniyle okuması çok da keyifli olmayan bir kitap olmuş.
 • kronik yayınlarından çıkan ilber ortaylı kitabı. kitap soru cevap olarak gitmiş. tarih bilgisi anlamında faydali olabilecek bir yapıt.( bende de imzalısı vardır)

  fakat ilber hoca artık makalelerinden, söyleşilerinden derlenmiş kitaplar yayınlamamalı. bizzat kendi elinden çıkmış kitaplarını okumak istiyoruz. şu andaki gibi olunca insan tam tatmin olamıyor.

  elbette yine okuyacağız fakat eğer buraları okuyan yetkililer varsa bilsinler isterim.
  (bkz: ilber ortaylı)
 • kronik kitap, güzel bir sürpriz hazırlamış, ilk sayfayı açınca duyulan bahtiyarlığın tarifi imkânsız!..
 • bir divan şairi şöyle anlatmış bu çağı:

  "meşrebince hareket kıldı felek etrakin
  gitse ta mülket-i iran'a da ayranı bulur"

  etrak: türkler
 • özellikle osmanlı hakkında atıp tutanların okuması gereken kitap.

hesabın var mı? giriş yap