• valla ben, bana vize vermediler diye nefret ediyorum, başka bir sebebim yok.
  • haritanın neredeyse yarısı gri, yani buralar araştırmaya dahil edilmemiş. o bölgelere yakından bakıldığında haritanın ne kadar yanlı hazırlandığı ortaya çıkar.
  • birleştirici noktamızdır.

solcusundan sagcisina ilericisinden gericisine herkeste bulunur bu nefret.

solcular natoya ilk girdiğimiz günden beri zaten amerika defol diye bağırıyordu, zaman içerisinde tüm siyasal akımlar çeşitli sebeplerle anti amerikancı çizgiye kaydı..

bir tek abd tarafından beslenen fetöcü ve pkklı teroristler abd abilerini seviyor bir de türkiye'nin abdsiz olamayacağını düşünen bir avuç liberal.
  • ben sevmiyorum amk bunlari. ortalama bi amerikali zaten gerzekten hallice. is ortaminda gorduklerimden bu sonuca variyorum. nerede bi pustluk donerse altindan us cikiyor. sevmiyorum la. zorunda miyim?
  • mantık hataları barındıran ve bir o kadar da yanlı bir araştırma.

mantık hatası olan ilk yanı iklim değişikliği gibi bir tehlikeyi işid'le aynı kefeye koymak yani can derdine düşmüş bir 3.dünya ülkesi vatandaşı bu ankete 'iklim değişikliği' diye bir cevap vermez. bundan dolayı bu anket zaten en başta kategorilere ayrılmalıydı. çünkü bunlar tamamen farklı kategoriler.

eğer en teklikeli bulduğunuz devlet diye sorsaydık bile isid bu kategoriye dahil edilemezdi çünkü ne bm ne başka bir yapı bunları devlet olarak kabul etmiyor bu olsa olsa terör kategorisinde sorulsaydı bir cevap olabilirdi. yani isid terör kategorisinde sorulabilir.

anketi yanlılığına gelirsek rusya federasyonun'da bu anketi çeçenistan, dağıstan veya altay cumhuriyeti gibi bir federal bölgede yapmadıysanız etnik kökeni rus olan rusya vatandaşlarının birçoğunun amerika'dan nefreti sabittir. internetten rusya'da yapılan anketlere bakabilirsiniz. ayrıca rusya'da gerek sovyet-taliban savaşından gerekse suriye devleti'nin cihatçı çetelerle şuan süren savaşından dolayı rus vatandaşları işid, el kaide ve taliban dediğinzde bu örgütleri pek amerika'dan bağımsız düşünmez. bu örgütlere bazen gizli bazen alenen yapılan amerikan desteklerini bizden iyi bilirler. biraz rus ajanslarına bakarsanız ortadoğudaki olaylara diktatör vs muhalifler çerçevesinde bakmadığını anlarsınız. abd'nin her fırsatta cihatçı terör gruplarını nasıl desteklediğini ne zaman rus haber ajanslarına baksam görüyorum.

dünya genelinde amerikan nefretine gelirsek bu nefret kuzeyi dışında ırak'ta da vardır, iran'da da vardır, küba'da da vardır, angolada da vardır, çin'de vardır, kuzey kore'de vardır. bu anketi 5 yıl önce türkiye'de yapacak olsaydınız ve türklere tehlikeli gördüğü devleti sorsaydınız insanların birçoğu bu soruya israil, amerika veya rusya diye cevap verecekti. şu son fetö darbesindeki cia ilişkilerinden ve ypg verdiği destekten dolayı amerika halkımızın gözünde iyice mimlenmiştir. olan olay budur. darısı tüm sömürülen, kullanılan halkların başına.

amerika kendisinden nefret konusunda olması gerektiği gibi rusyayı da israili de solladı. bir 20-30 yıl içinde amerikanın kendi halkının içindeki saygınlığı da bir o kadar düşecek.
  • üçüncü dünya savaşının bir tarafında biz mi olacağız?
    burada bir dünya haritası görüyorsunuz. (https://www.statista.com/…art/10533/global-threats/)
    ülkeler çeşitli renklerde boyanmış. türkiye koyu mavi. ne demek?
    pew araştırma şirketi çeşitli ülkelerden 40 bin kadar kişiye sormuş:
    - ülkeniz için en büyük tehdit hangisi?
    seçenekler şunlar: işid, iklim değişikliği, siberatak, küresel ekonominin durumu, mülteciler, abd'nin güç ve etkisi, çin'in güç ve etkisi.
    koyu laciler en çok işid'i tehlike sayıyor. (abd mesela.)
    sarılar, mültecileri. (mesela yunanlılar.)
    açık maviler iklim değişikliğini. (misal, kanada.)
    amerika'yı en büyük tehlike sayan, neredeyse gezegende bir tek biz varız.
    galiba üçüncü dünya savaşı bizimle abd arasında olacak...
  • abd'yi allah'ın belası devlet olarak açan, birleşik devletlerden ölümüne nefret eden bir arkadaşım var. bu arkadaş; hollywood filmlerinin hastası, tişörtü amerikan malı, sigarası amerikan malı, arabası amerikan malı, haftada bir gün burger king'e gider, iphone'undan "kahrolsun amerika" tweeti atar.

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama amerika böyle insanlar istiyor. hem amerikan mallarını tüketen hem amerikadan nefret eden. zaten amerikadan nefret ediliyor, ekstradan antiamerikancı politika üreten yok, amerika aleyhinde konuşan yok oh ne güzel. mallarını sattıktan sonra onları sevmişiz, nefret etmişiz umurlarında mı?

stratejik öneme sahip bir devlet üzerinde etkin olmak isteyen bir ülke halk tepkisi olmasın, rahatça at koşturabilsin diye böyle bir taktik uygulaması mantıklı. oğlum biz amerikan muhalifiyiz, amerikan oyunlarına eyvallah çekmeyiz, kahrolsun amerika diye dolaşan halk yaratmak, sanırım müttefik halk yaratmaktan daha kolay. müttefiklik biter de nefret bitmez.
  • daha 5 dakika once clifton, new jersey'de amerika ulku ocaklari tabelasini gordukten sonra pek inanmadigim durumdur. adamlar cliffside park'a kahvehane acmislar, clifton'a ulku ocagi acmislar. gulluoglu var, simit sarayi var... boyle mi nefret ediyorlar? inanilir gibi degil vallahi.
  • bir anketi bile doğru okumaktan aciz yazarların et aklıyla bilmiş gibi ahkam kestiği bir sonuca sahip önermedir. o anketten çıkan sonuç abd nefreti değil abd korkusudur. insan korktuğu, endişe duyduğu şeyleri tehdit olarak algılar. zaten aynı anket firmasının korku üzerine yaptığı anket de paylaşılmış. işin özü anketin söylediği türkiye dünya'da amerika'dan en çok korkan ülkedir.

ek not: nefretçi bir kesim vardır ancak o kesim abd'nin özgürlükçü, gelişmiş yapısına hasetlendikleri için nefret etmektedir. yani herkesin ortak paydasıdır önermesi de yanlıştır. kendi adıma konuşursam bir abd nefreti yoktur. ben daha çok orta avrupa'ya (almanya, fransa) kılım.
  • şeytan...
    gezegenimizde, amerikalıların kötü niyetinden ve en büyük süper güç haline gelmesinden en çok korkan - tırsan halk hangisi? kırmızı çubuk, amerika'dan korkanları gösteriyor. listenin başındaki ülkeyi görün, şaşırın: (bu araştırmayı da pew yapmış.)
    https://www.statista.com/…influence-a-major-threat/
hesabın var mı? giriş yap