şükela:  tümü | bugün
 • bi kere yol çok uzun. ispanya olsa neyse yolun yarısı da taa istanbul'dan new york'a iki katı mesafe var. baştan 1-0 yenik başlamışız. bi de kalyonda kırk kürekçi lazım. kırkının da iaşesi yol harcırahı filan bi ton masraf. kırkı da dört karısını getirse +40x4 kişi her kalyonda ortalama 200 kişi daha çocuklar hariç! ortalama 6 ay da yol sürse git gel 1 yıl karı dırdırına ve bunca masrafa değer mi? bence "değmez aga" deyip vazgeçmişlerdir.
 • somurgeci olmamalari ve bu nedenle de deli s.kmis gibi done-dolasa somurge aramiyor olmalari yagane sebeptir.
 • muhtemelen, osmanlı toprakları üzerinden geçerek hindistan'a ulaşmak konusunda herhangi bir sorun yaşamamalarından dolayı keşfetmemişlerdir.*
 • belki de tek nedeni şehzade korkut'un tahta ele geçirememesidir.
  cengaverligi seviyoruz. şehzade selim'in güneydeki tehlike karşisindaki başarisi yenicerilerin selim taraftari yapti. eger korkut kazansa idi, oruç reis ve kardeşleri akdenizde hakimiyeti daha erken sağlar, endülüslüleri daha fazla korur (bu konu tartismaya açik. suleyman da bunu geregince yapmistir. ama babasi zamaninda malum misira gittik.)ve barbaros hayrettin paşa amerika ya gidelim mi diye sorduğunda gazan mübarek olsun denir idi.
  eger gitselerdi, nasil olurdu diye dusunuyorum. yerlileri katletmeyecegimiz kesin. medeniyetlerini besleyecegimiz de. dunya bambaska bir yer olacagi da kesin. oraya gidecek oruç reisler'in, deli mehmetlerin, anadolu nun farkli yerlerinden gidecek denizcilerin amerika kitasinda hristiyanlarla savasip, kizilderilerle ittifak kurmasi ilginc olurdu. aralarindaki benzerligi gorunce cok iyi dostluklar olusurdu.

  iste simdi tum yasadiklarimiz amerika nin dunya egemenligi icin oynadigi oyunlar der miydik, bilemeyecegimiz.
 • (bkz: meluncanlar)
  (bkz: oku biraz oku)
 • bölgedeki ticaret yolları zaten bizimdi. yolu kullanan diğer ülkelerden de hayvan gibi vergi alıyorduk. avrupalı da sikerler vergi vereceğimize yeni topraklar bulalım deyip açıldılar denize. haşmetlilerimiz zamanında ihtiyacımız yok demeyip bizi düşünselerdi şimdi orada yaşıyor olurduk biz de.